89

Maden Mühendisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Maden Mühendisi cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İlanları konuma göre filtrele!

Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Maden Mühendisi İş İlanları

Maden sahalarında, maden çıkarmak için yapılan fizibilite çalışmalarına katkı sağlayan, madenlerin güvenliğinden ve üretkenliğinden sorumlu olan ciddi bir meslek olan maden mühendisliği ilanları enerjiye olan ihtiyaç ile birlikte artmaya devam eder. Maden mühendisliği iş ilanı yayınlarına başvurmak isteyen bir maden mühendisi isen, aranan kriterlerin en başında zorlu çalışma koşullarına uyum olduğunu görmen gerek. Zorlu bir meslek olan maden mühendisliği, işini doğru şekilde yapan mühendisler için oldukça tutku hissedilen bir görev haline gelebilir. Yer altından bir cevherin çıkarılması ve yeni ürünler haline getirilmeleri için gerekli yerlere taşınması süreçleri bir meslek dalı için oldukça tatmin edici olabilir. Bu nedenle madenler konusunda araştırmayı seven, madencilerle iletişim kurmaktan hoşlanan bir mühendissen maden sahaları senin için oldukça tatmin edici bir çalışma alanı olabilir. Maden firmaları tarafından daha çok hızlı karar alabilen, çözüm odaklı ve dikkatli bir maden mühendisi aranıyor. Çünkü bu meslek gerektiğinde bir anda maden çıkarma işini durdurma, aniden farklı bir yöntem geliştirme ve güvenliği tehdit edebilecek problemleri hemen farkedebilme yeteneklerini ister.

Maden Mühendisi Ne İş Yapar?

Maden mühendisi iş ilanları Ankara, Denizli, Zonguldak gibi madencilik faaliyetlerinin aktif olarak yürütüldüğü bölgelerden daha fazla yayınlanır. Maden mühendisi olarak maden sahalarının güvenliği ve verimliliğinden sorumlu olmanın yanı sıra, yüzey ve yeraltı kaynaklarının çıkarılması için planlar da yapıp yönetmekle sorumlu olabilirsin. Maden mühendisi olarak yapılması gereken görevlerden öne çıkanlar şu şekilde listelenebilir;

  • Metalik cevherlerin ya da metalik olmayan maddelerin yerlerini tespit etmeye yönelik araştırmaları yürütmek ve onlara katılmak
  • Tespit edilen maden sahalarının ticari fayda sağlayabilecek seviyede olup olmadığına dair fizibilite çalışmaları yapmak
  • Güvenlikten işletme maliyetlerine, maden derinliğinden çevre tabakalarına kadar tüm faktörleri düşünerek mineralleri çıkarmak için en doğru yöntemin belirlenmesi için çalışmalar yapmak
  • Maden çıkarma sırasında kullanılan ekipmanların güvenli olduğundan emin olmak ve problem olduğu zamanlarda bunu çözebilmek için doğru hareket edebilmek
  • Madenlerin işletilmesi için yıllık bütçe raporları oluşturarak maden için harcanan maliyetlerin geri dönüşümlerini analiz etmek ve gerekirse iyileştirmeler için yeni çalışmalar düzenlemek
  • Madencilerin güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak için her güvenlik detayına en ince ayrıntısına kadar dikkat etmek ve kuralların madenciler tarafından uygulanmasını sağlamak
  • Çevre ile ilgili problemler olduğunda bunları çözmek için sahip olunan teorik bilgileri kullanmak

Genellikle Zonguldak, Denizli maden mühendisi iş ilanları daha yoğundur ve buralarda çalışmak için ek yetkinlikler ve işler yapman gerekebilir. İş ilanlarını ve görev tanımlarını okuyarak sana uygun ilanları seçebilirsin.

Maden Mühendisi İş İlanlarına Başvurmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Güncel maden mühendisi iş ilanları incelendiğinde bazı özelliklere sahip olmanın çok önemli olduğunu gözlemleyebilirsin. Bunların en başında madencilik personellerini doğru şekilde denetlemek ve onların güvenliğini sonuna kadar sağlamak olduğu söylenebilir. Ayrıca madencilik yapılırken iş verimini yükseltecek pratik çalışmaları yapabilecek kadar çözüm odaklı olabilmek de maden mühendisinden beklenen önemli diğer özelliktir. Çoğu maden şirketleri farklı bölgelerde faaliyet gösterdiği için buraları denetlemek için seyahat engelinin bulunmaması da önemli bir detaydır. Saha çalışmaları için bazı sağlık koşullarına sahip olabilmek gerekir. Ekip yönetimi ve motivasyon konusunda da madencilerin iş performansını arttırabilecek kadar yetkin olman istenilen diğer özellikler arasındadır. Teknolojik çalışmaların genişlediği günümüzde madencilik ile ilgili yazılımlara ve programlara da hakim olabilmen seni oldukça ön plana çıkarır.

Maden Mühendisi Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Maden mühendisi iş ilanları İstanbul çevrelerinde maden sahalarından daha çok madencilik firmalarının genel merkezleri bulunur ve daha çok ofis çalışma koşulları vardır. Bu ofis koşullarında daha çok araştırma ve analiz konusunda çalışmalar yapabilirsin. Ancak gerektiğinde maden sahalarına gitmen ve oraları denetlemen gerektiğinden bolca seyahat etmen gerekebilir. Maden sahalarında çalışmak isteyen bir mühendissen çalışma koşulları ofis ortamına göre oldukça zorlu olabilir. Ancak sahalarda çalışmak bazı mühendislerin işe kendilerini daha fazla adapte etmelerini de sağlayabilir. İşin gerektirdiği yetkinliğe, pozisyona ve tecrübene göre kazanacağın para ölçütü değişse de kendine kattığın her yeni yetkinlik senin maddi açıdan daha fazla imkana sahip olmanı sağlar. Maden mühendisi olarak birçok mesleğe göre çalışma şartları zorlayıcı olsa da ortaya çıkan ürünün verdiği tatmin duygusu nedeniyle birçok mühendis bu çalışma koşullarını tercih edebilir. Maden mühendisleri sahalarda çalışma konusunda daha istekli ve heveslidir.

Maden mühendisi iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Maden mühendisi arayanlar madencilik firmalarıdır ve bu firmalar aradıkları pozisyona göre farklı tecrübe derecesine sahip mühendislere ihtiyaç duyabilir. Sen de bir üniversitenin maden mühendisliği bölümünden mezunsan ve gereken stajları tamamlayıp kendini madencilik konusunda geliştirdiysen tüm maden mühendisi ilanlarına başvuru yapabilirsin.

Maden mühendisi iş ilanlarına nasıl ulaşılır?

Maden mühendisi iş ilanlarına kariyer.net’ten ulaşabilir ve hazırladığın özgeçmişle başvurabilirsin. Maden sahaları genellikle erkek çalışanlar tarafından tercih edilse de kadınlar için de maden mühendisliği konusunda teşvikler devam eder. Bayan maden mühendisi iş ilanları aramalarını inceleyerek sana uygun ilanları bulabilirsin.

Maden mühendisi olarak nasıl iş bulunur?

Maden mühendisi eleman arayan firmalar kariyer.net’te ilanlarını yayınlar ve sen de doğru bir özgeçmişle bu işlerde çalışma imkanını yakalayabilirsin. Özgeçmişini hazırlarken sahip olduğun tüm tecrübeleri ve yetkinlikleri doğru şekilde ifade edebilmen çok önemlidir. Ayrıca başvuru sırasında eklediğin kısa ve öz yazılmış bir ön yazı diğer maden mühendisi rakiplerinin önüne geçmeni sağlayabilir.

Maden mühendisi iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmelidir?

Maden mühendisi iş ilanları yayınlarına başvururken senin yaşamak istediğin bölgede çalışma imkanı sunduğundan emin olmalısın. Ayrıca firmanın sunduğu avantajların senin için yeterli olup olmadığından da emin olan gerekir. Kariyerin için seni daha ileriye götüren ve uzun süre çalışabileceğin bir firmayı seçmen gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Maden mühendisi hangi sektörlerde çalışabilir?

Türkiye, maden kaynağı bakımından zengin bir ülkedir ve dolayısıyla ülkenin pek çok sektöründe maden mühendisi ihtiyacı da bulunur. Bu açıdan ele alındığında maden mühendisliği mezunuysan başta madencilik olmak üzere metal, çimento – seramik, hafriyat, sondajcılık ve tünelcilik gibi pek çok sektörde çalışabilirsin. Bu sektörlerin tamamında yer altı veya yer üstü çalışma alanları mevcut olduğu için maden alanında faaliyet gösterecek mühendis ve personel ihtiyacı mevcuttur.

Maden mühendislerinin iş olanakları nelerdir?

Maden mühendisliği bölümünden mezun birisi olarak hem kamuda hem de özel sektörün çeşitli dallarında çalışman mümkündür. Kamuda çalışmak istiyorsan öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan gerekli puanı alıp sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik Arama, Türkiye Taşkömürü Kurumu, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi kurumların personel ilanlarını takip edip bu kurumlara başvuruda bulunmalısın. Özel sektörde ise özellikle madencilik alanında faaliyet gösteren firmaların genel başvuru ilanlarını inceleyebilirsin. Bu firmalar, çalışanlarına genel merkezlerinde, maden sahalarında veya laboratuvar bölümlerinde çalışma imkanı tanır.

Maden mühendisi iş ilanları hangi şehirlerde yayınlanır?

Türkiye’de çoğu şehrin kendine has yer altı ve yer üstü kaynakları bulunur. Örneğin; Afyon’da mermer, Artvin’de bakır, Zonguldak’da taş kömürü, Sivas’da demir yatakları bulunur. Dolayısıyla pek çok ilde de çeşitli firmaların çalışma alanları vardır. Maden mühendisi iş ilanlarını araştırırken maden bulunan illerde faaliyet gösteren firmalara ait ilanlarda farklı şehirlere yönelik alım yapıldığını görebilirsin. Bu anlamda Bursa, Zonguldak, Afyon, Kayseri, Konya, Samsun, Manisa ve daha pek çok ilde çalışma fırsatı yakalayabilirsin.

Maden mühendisi olmak için hangi yeterliliklere sahip olmak gerekir?

Maden mühendisi olabilmen için öncelikle Maden Mühendisliği bölümünün yer aldığı Mühendislik Fakültesinden mezun olman gerekir. Bunun için de lise eğitimi sonrası ÖSYM’nin yapmış olduğu AYT ve TYT olmak üzere iki sınava girmelisin. Gerek bölümü başarıyla okuyabilmek gerekse mezuniyet sonrası en iyi şekilde mühendislik mesleğini yerine getirebilmen için sayısal zekaya sahip olman ve pozitif bilimlere ilgi duyman gerekir. Bunun yanı sıra maden mühendisliği, cevher hazırlama uzmanlığı dışında genel anlamda sahada aktif çalışma gerektirdiği için fiziki sağlığının çalışma koşullarına uygun olması da gerekir.

notifications İş Alarmı kur