6

Makyöz İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Makyöz İş İlanları

Makyöz, temel olarak makyaj malzemelerini etkili bir şekilde kullanıp makyaj yapabilen kişi olarak tanımlanabilir. Makyözler, doğru makyaj teknikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olurlar. Çalışma alanı noktasında ise geniş bir yelpazeyi kapsar. Kuaförlerden film setlerine kadar birçok farklı alanda çalışma imkanları bulunur. Makyözler, kuaförlerde veya makyaj stüdyolarında özel gün makyajları yapar. Film setlerinde ise oyunculara profesyonel makyajlar yaparak filme büyük katkı sağlar. Makyözlerin çalışma alanları çok geniş olduğu için makyöz iş ilanları birçok kişiye iş imkanı sunar. Makyaj alanında çalışacak elemanlara duyulan ihtiyacın zaman içerisinde artması, makyöz ilanları sayısının da artmasını sağlar. Makyöz iş ilanları İstanbul gibi nüfusu fazla olan yerlerde yoğunlaşsa da her şehirde makyöz ihtiyacı bulunur. Sen de bu ilanları inceleyerek dilediğin iş imkanını yakalayabilirsin. 

Makyözlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Makyöz iş ilanları yeni kategorisine başvuracak olan adayların birtakım görev ve sorumlulukları yerine getirmesini beklenir. Makyöz arayan firmalar, açtıkları ilanlarda adayların görev tanımında yer alan maddeleri sıralar. Makyözlerin genel olarak görevleri şunlardır;

 • Müşteriyi ilgili bir şekilde karşılamalı ve makyaj esnasında güler yüzlü davranmalısın.
 • Müşterinin nasıl bir makyaj istediğini kavramalı ve beklentilerine uygun bir makyaj yapmalısın.
 • Makyaj yapılan alanın temiz ve hijyenik olmasını sağlamalısın.
 • Makyaj malzemelerinin kontrolünü yapmalı ve eksik malzemeler varsa tamamlamalısın. 
 • Makyaj malzemelerinin düzenli olarak temizlenmesini sağlamalısın. 
 • Mesleğindeki güncel gelişmeleri takip ederek yeni moda makyaj trendleri hakkında fikir sahibi olmalısın. 
 • Makyajı tamamladıktan sonra müşteriye makyajdan memnun kalıp kalmadığını sormalı ve müşterinin memnun kalmadığı bir nokta bulunuyorsa gerekli düzeltmeyi yapmalısın. 

Makyöz Olmak İçin Hangi Niteliklere Sahip Olmak Gerekir?

İş ilanları makyöz kategorisinde bulunan işlere başvurmak için öncelikle makyaj yapabilecek el becerisine sahip olman gerekir. Bunun yanı sıra mutlaka makyaj alanında bir kursa gidip başarıyla tamamlamış olmalısın. Makyöz olmak için şu özelliklere sahip olunması gerekir;

 • İnsan ilişkileri konusunda başarılı olup müşterilerle etkili iletişim kurabilmelisin. 
 • Makyaj malzemeleri konusunda detaylı bilgi sahibi olmalısın. 
 • Günlük makyaj, porselen makyaj ve gece makyajı gibi farklı makyaj türleri konusunda bilgili olmalısın. 
 • Tercihen kalıcı makyaj uygulamaları alanında becerili ve eğitimli olmalısın. 
 • Gerektiğinde uzun saatler boyunca makyajla uğraşabilecek fiziksel ve mental güce sahip olmalısın. 
 • Takım çalışmalarında iş arkadaşları ile uyumlu bir şekilde çalışabilmelisin. 
 • Makyaj alanında sürekli kendini geliştirebilecek bir yapıya sahip olmalısın. 

Nasıl makyöz olurum?

Makyöz olmak için öncelikle makyaj alanında bir eğitime katılman gerekir. Eğitimde verilen bilgileri kavrayıp eğitimi tamamladıktan sonra iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin. İş başvurunda bulunduğun firma, makyaj yetkinliğini test edebilir. Bu nedenle makyaj alanında pratik yapman oldukça önemli. Ne kadar çok pratik yapıp makyaj becerilerini geliştirirsen iş arama sürecinde o kadar avantaj kazanabilirsin. 

Kendime en uygun makyöz ilanını nasıl bulurum?

Kendine en uygun makyöz ilanını bulmak için bazı adımları izlemen gerekir. Ankara’da yaşayan biriysen Kariyer.net üzerinden makyöz iş ilanları Ankara yazıp aratabilirsin. Ya da İzmir’de iş arıyorsan makyöz iş ilanları İzmir kısmını inceleyebilirsin. Böylece yaşadığın çevredeki iş imkanlarını bulabilirsin. Özel makyöz olup çalışma koşullarını kendin belirlemek istiyorsan da özel makyöz arayanlar tarafından yayınlanan iş ilanlarını incelemelisin. Bunun için Kariyer.net’te yer alan filtreleri kullanabilirsin. 

En yeni makyöz ilanlarına nasıl ulaşırım?

Güncel makyöz iş ilanları, makyaj alanında çalışmak isteyen birçok kişiye iş imkanı tanır. Yeni açılan ilanlara ulaşıp kısa sürede başvuruda bulunman işe alınma şansını arttırır. İlanlardan anında haberdar olmak için Kariyer.net’te iş alarmı kurabilirsin. Böylece yeni açılan ilanlara hemen başvurabilirsin. Makyöz iş ilanları bugün gibi aramalar yaparak da iş aradığın gün açılan en yeni ilanlara ulaşabilirsin.

Makyözlerin çalışma koşulları nasıldır?

Makyözlerin çalışma koşulları ve maaşları, çalışma şekline göre farklılık gösterir. Örneğin; bir firmaya bağlı olarak çalışan makyözler firmanın çalışma koşullarına uyum sağlarken özel makyöz olanlar kendi koşullarını belirleyebilir. Açılan ilanlardaki çalışma koşullarını inceleyerek beklentilerine uygun olanları belirleyebilirsin. Makyözlerin yoğunluk derecesi sezona göre değişim gösterebilirsin. Düğünlerin daha yoğun olduğu yaz sezonunda makyözlerin iş temposu artar.

Sıkça Sorulan Sorular

Makyöz olmak için hangi sertifikalara sahip olmak gerekir?

Kişisel bakım ve güzellik alanlarındaki eğitimler genelde sertifikalı kurslarda edinilir. Makyöz olmak için lisanslı sertifika programlarına katılabilir ve sertifikanı alarak çalışmaya başlayabilirsin. Çeşitli kurslarda verilen bu eğitimler belirli sürelerle verilir. Eğitim, teorik ve pratik derslerden oluşur. Eğitim sonunda sınav yapılır. Sınavdan başarılı olman kaydı ile Profesyonel Makyaj Sanatçısı Belgesi veya Makyaj Belgesi (katılım sertifikası) almaya hak kazanırsın. Makyöz olmak için bu sertifikalara sahip olmak gerekir.

Makyöz iş tanımı nedir?

Kozmetik sektöründe görev alan makyözler, ideal kozmetik ürünlerini cilde yaratıcı bir şekilde uygulayan makyaj sanatçılarıdır. Makyözler, kozmetik ürünlerinin hem uygulayıcısı hem de pazarlama ve satış faaliyetlerini yürüten kişisi olabilirler. Kozmetik mağazalarının makyaj danışmanları ve satış temsilcileri olarak birden fazla iş kolunda çalışabilirler. Bir makyöz olarak çalışabileceğin alanlar kozmetik mağazalarının yanı sıra çeşitli medya kuruluşları ile çekim stüdyolarıdır. Makyözler, tam zamanlı ve yarım zamanlı olabileceği gibi serbest zamanlı çalışma şekliyle de faaliyet gösterebilir.

Makyöz iş ilanlarında adaylarda hangi kriterler aranır?

Kozmetik sektöründe çeşitli makyaj ürünlerinin uygulayıcısı olan makyözler için geniş bir iş yelpazesi bulunur. Makyöz iş ilanlarında çalışma koşulları ile değişen birtakım iş kriterleri vardır. Makyöz iş başvuruları kabul eden kurumlarda genellikle belirli kriterler ön plana çıkar. Makyöz olarak çalışmaya karar verdiğinde iş ilanlarındaki kişisel özelliklere uygun olup olmadığına ve mesleki kriterlere dikkat etmelisin. Makyöz iş ilanlarında adayların özellikle kişisel bakımına özen gösterip göstermediğine, iletişim kurma şekline ve makyaj yapma kabiliyetine bakılır. Birbirini tamamlayan fiziksel ve sosyal özellikler kadar adayların işte sergiledikleri profesyonellik de oldukça önemlidir.

Makyöz çalışma koşulları nasıldır?

Giyim, perakende satış ve medya gibi çeşitli sektörler ile iş birliği içinde çalışan kozmetik sektöründe, çalışılan meslek gruplarıyla beraber çalışma koşulları da değişir. Kozmetik alanı pek çok fırsatı bünyesinde barındırırken profesyonel meslek grupları için ayrı iş ilanları sunar. Bir makyöz olarak görev aldığın işe bağlı şekilde yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışabilirsin. Bağlı bulunduğun işletmeye göre değişiklik gösteren çalışma saatleri, yoğun bir çalışma esnasında uzayabilir. Makyözler, bir kuruma bağlı olarak çalıştıklarında ortalama 10 saati bulan mesai sürelerine sahip olabilirler.

notifications İş Alarmı kur