Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
5

Marka ve Patent Danışmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Marka ve Patent Danışmanı İş İlanları

Marka ve patent danışmanları, Türk Patent ve Marka Kurumu kapsamında başvuru sahipleri için (icatlar, patentler, yararlı modeller, tasarımlar, ticaret ve hizmet markaları, coğrafi amblemler, geleneksel ürün isimleri, entegre devre topoğrafyaları konularında) işlem yapmaya yetkisi olan, bu hakların korunması hususunda danışmanlık ve vekillik yapan uzmanların mesleği olan bir hizmet alanıdır. Marka ve patent danışmanları, bu uzmanlık dalının öz bireyleridir. Danışman olmak isteyenlerin, dört yıllık üniversite mezunu olmaları, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun iki yılda bir düzenlediği iki kademeli sınavları geçmeleri ve kurumun vekil siciline kayıt olmaları gerekmektedir. Sen de marka ve patent danışmanı iş ilanlarına başvuracaksan başvuru esnasında senden talep edilen donanım ve eğitimlere sahip olup olmadığına dikkat ederek başvurunu tamamlayabilirsin.

Marka ve Patent Danışmanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Patent, yararlı model, marka, tasarım, coğrafi amblem, geleneksel ürün adları ve entegre devre topografyası hakkı elde etmek isteyen başvuru sahipleri, Türk Patent ve Marka Kurumu’na direkt kendileri başvuru yapabilecekleri gibi bu işlemlerin yürütülmesi ve hak kayıplarının olmaması adına konuya uygun olarak marka ve patent danışmanı görevlendirilebilirler.

  • Patent danışmanları, patent konularındaki işlemleri adına temsilcilik yapma, hakların korunması adına gerekli girişimlerde bulunma gibi işlemlerden sorumlu kişilerdir.
  • Marka danışmanları, başvuru sahiplerini markalaşma konusundaki işlemle adına temsil etme, vekillik yapma gibi işlemlerden yükümlü kişilerdir.
  • Danışmanlar ayrıca kurum bağlamında ilgili kişilerin haklarının korunması ve bunlarla alakalı her türlü ilişkilerin yürütülmesiyle ilgilenir.
  • Türkiye’de yaşayan başvuru sahiplerinin danışman görevlendirme zorunluluğu yokken, yabancıların başvuru yaparken danışman görevlendirmesi zorunludur.

Bu görev ve sorumlulukları yerine getirebileceğine inanıyorsan sen de güncel marka ve patent danışmanı iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin.

Marka ve Patent Danışmanı Nasıl Olunur?

Marka ve patent danışmanı olmak için üniversitelerde verilen özel bir eğitim mevcut değildir. Fakat bireyin marka ve patent danışmanı olabilmesi adına dört yıllık bir üniversiteden mezun olması gerekir. Üniversiteden mezun olan kişi, marka ve patent vekilliği yeterlilik sınavlarına katılmak adına başvuru yapabilirler. Bu sınavlar iki yılda bir düzenlenir ve iki kademeden oluşur. Sınavdan 70 puan alan aday, sınavı kazanmış olur. Marka patent uzmanı iş ilanlarına başvurmak için sen de bu gereklilikleri yerine getirerek istediğin ilana başvurunu yapabilirsin.

Marka ve patent danışmanı olarak çalışmanın avantajları nedir?

Marka ve patent danışmanı olarak çalışmak istediğin sektöre bağlı kendini farklı alanlarda ve yurt dışına bağlı alanlarda geliştirme avantajı bulabilirsin. Marka ve patent danışmanı olarak çalışmanın en önemli fırsatlarından bir tanesi yurt dışı bağlantısı kurabilme imkânıdır. Güncel marka ve patent danışmanı iş ilanları arasından kendine uygun pek çok farklı şehirde iş imkânı bulabilirsin. Yerel olarak yeni bir başvuru yaptığın alanda daha avantajlı olmanı sağlar.

Marka ve patent danışmanında aranan kriterler nelerdir?

Marka ve patent danışmanı olarak farklı birçok sektörde çalışma olanağı bulabilirsin. Bu sektörlerde çalışmak için farklı donanımlar aranabilmektedir. Devlette marka ve patent danışmanı olarak çalışabilmek için özel kurumdan farklı olarak 657 sayılı belirlenen Devlet Memurları Kanunu'nun maddelerine uyum sağlaman gerekir. Özel sektörde sınav şartı yoktur. kariyer.net üzerinden marka ve patent danışmanı iş ilanları bay ve bayan adaylar için yayınlananları inceleyebilirsin.

Marka ve patent danışmanı olmak için hangi belgeler gerekir?

Marka ve patent danışmanlığı için üniversitelerin mühendislik, fen veya eczacılık fakültelerinden mezun olmuş olman gerekir. Bütün gerekli belgelerle CV’lerini eksiksiz bir şekilde belirterek marka ve patent danışmanı iş ilanları bayan ve bay adaylar başvurularını yapabilir, mesleklerini icra edebilirler.

Ülkemizde marka ve patent danışmanı alımı var mı?

Eğer araştırmayı seviyorsan ve her alanda araştırmalar yapabileceksen, ayrıntıları kaçırmıyorsan, dikkatli ve titiz birisiysen marka ve patent danışmanı arayan firmalara başvuru yapabilirsin. kariyer.net üzerinden filtreleme seçeneklerini kullanarak kendine en yakın marka patent uzmanı iş ilanlarını inceleyebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Marka ve Patent Danışmanı iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Marka ve Patent Danışmanı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Marka ve Patent Danışmanı iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Marka ve Patent Danışmanı iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Marka ve Patent Danışmanı pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Marka ve Patent Danışmanı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Marka ve Patent Danışmanı iş ilanlarına erişebilirsin.

Marka ve Patent Danışmanı iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Marka ve Patent Danışmanı için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.