Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
9

Mekatronik Teknikeri İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearch


search
Sıkça Sorulan Sorular

Mekatronik teknikerlerinin çalışma alanları nelerdir?

Mekatronik teknikerleri için çok geniş bir çalışma alanı bulunur. Makine ve teknik iş alanı konusunda uzman olan mekatonik teknikerler birçok sanayi alanında çalışabilirler. Otomotiv sanayi, biyomedikal sanayi, robotik akıllı sanayi, malzeme üretimi ve kontrolü gibi çok geniş bir çalışma alanları bulunur. Makine kullanımı ve bakımının yanında kalite kontrol ve denetleme alanlarında da iş imkanları bulabilirler. Kurumsal firmaların yanında orta ve küçük işletmeler ve atölyelerde çalışabilirler. Bunların yanında iş sağlığı ve güvenliği alanında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak da çalışma imkanları bulunur.

Mekatronik teknikeri iş ilanlarında adaylarda aranan kriterler nelerdir?

Mekatronik teknikeri olmak için meslek liselerinden, ön lisans ya da lisans eğitimlerini ilgili bölümlerde tamamlamış olma şartı bulunur. Adayların metal ve hammadde konusunda bilgi sahibi ve teorik eğitimlerini almış kişiler olmaları gerekir. Makine ve cihazların bakım, onarım, tamir ve temizliklerinin nasıl yapıldıklarına hakim olmaları gerekir. Bilgisayarda programlama ve bilgisayar destekli çizim konusunda bilgi sahibi olmaları ve ofis programlarını kullanmayı bilmeleri gerekir. Ölçü aletlerinin ve el aletlerinin kullanımında bilgi sahibi olmalıdırlar. Temel ve endüstriyel elektronik ile birlikte CNC makine alanlarında da bilgi sahibi olmalıdırlar.

Mekatronik teknikeri nasıl olunur?

Mekatronik teknikeri olmak için gereken başlıca koşul meslek liselerinden ya da ön lisans ve lisans programlarının ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Minimum meslek lisesi çıkışlı kişilerin temek bilgisayar, teknik çizim, endüstriyel mekanik, temel ve endüstriyel elektronik derslerini almış olmaları beklenir. Bunun yanında bazı mesleki eğitim kurslarınca da bu eğitimler verilir. İlkokul ya da ortaokul mezunu kişiler de bu teori ve uygulama eğitimi veren kurslara başvuru yaparak sertifika alabilirler ve mekatronik teknikeri olmak için iş başvurusu yapabilirler.

Mekatronik teknikerlerinin çalışma koşulları nasıldır?

Mekatronik teknikerleri iş yerlerinde gerekli makine ve cihazların başlarında bulunarak çalışırlar. Makinelerin gerekli ayarlarının yapılmasından sorumludurlar. Çalıştıkları makineler büyük ve ağır makinelerdir. Bunların bilgisayar dillerini ve ayarlarını yapmakla yükümlüdürler. Çalışma alanları makine başında olduğunda koruyucu ekipman ve aletleri kullanmaları gerekir. Büyük makinelerle çalıştıkları için geniş ve ferah iş yerlerinde görev yaparlar. Farklı atölyeler ve iş yerleri arasında makinelerin bakım, onarım ve temizliklerinin yapılması için seyahat etme durumları olabilir. Ağır makinelerle çalıştıklarından yüksek sesli iş ortamlarında bulunurlar. Bunların yanında makinelerin teknik servisleri ve denetçileriyle iletişimde olmak ve ziyaretleri sırasında kendilerini bilgilendirmek durumundadırlar. Ayrıca müşterilerle iletişim kurmaları gerekir. Müşteri ilişkilerinde başarılı ve elverişli kişiler olmalıdırlar.