118

Modelist İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Modelist cancel
OTOM TEKNİK TEKSTİL ENDÜSTRİ ANONİM ŞİRKETİ
Moda Tasarımcısı
OTOM TEKNİK TEKSTİL ENDÜSTRİ ANONİM ŞİRKETİ
Sakarya İş Yerinde
Tam zamanlı
Bugün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Gizia Moda Tekstil San Ve Dış Tic.Ltd. Şti
Modelist - Gızıa Genel Müdürlük
Gizia Moda Tekstil San Ve Dış Tic.Ltd. Şti
İstanbul(Avr.) İş Yerinde
Tam zamanlı
Bugün
TRİKOTEK TEKSTİL SANVE TİC A.Ş.
Denim Modelist
TRİKOTEK TEKSTİL SANVE TİC A.Ş.
İstanbul(Avr.) İş Yerinde
Tam zamanlı
Bugün

İlanları konuma göre filtrele!

Eren Perakende
Modelist
Eren Perakende
Tekirdağ İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
SLN TEKSTİL VE MODASAN. TİC. A.Ş.
Modelist/Modelist Yardımcısı
SLN TEKSTİL VE MODASAN. TİC. A.Ş.
İstanbul(Avr.) İş Yerinde
Tam zamanlı
4 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 3 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Modelist İş İlanları

Modelist,  stilistlerin modelini belirlediği giysilerin seri üretim için kalıbını çizen kişidir. Giysilerin kalıbını hazırlayan modelistler, seri üretime başlanmasına imkân sağlar. Modelistler, giysilerin kalıp ve yapımında kullanılan malzemeleri tespit eder, kalıplar sayesinde numune dikiminin yapılmasına sağlarlar. Serileme işleminin yapılması da modelistlerin görevleri arasında yer alır. Modelist mesleği moda dünyasının en önemli pozisyonlarının arasında bulunur. Dikim yönergelerinden modelin oluşturulmasına kadar olan tüm aşamaları yerine getirmek modelistlerin görevleri arasında bulunur. Modelist, temel kalıplar üzerine model uygular. Model uygulanan kumaş paylarını ve pens yerlerini belirlemek de modelistlerin sorumluluğundadır. Modelistler, tasarımı yapılan giysilerin üretim sürecindeki sorunları belirlemekle yükümlüdür. Modelistler, kumaşları doğru biçimde kullanarak kalıp oluşturur ve kalıpların modele dökülmesi işlemini yapar. Ayrıca giysilerde kullanılan malzemelerdeki sorunları belirlemek de modelistlerin görevleri arasında yer alır. Modelistler, kişiye özel olarak hazırlanan giysiler için de çalışabilir. Drapaj tekniği ile çalışan modelistler, bilgisayar modelistlik programları ile de çalışma yapabilir. Modelist iş ilanları arasında deneyimli modelistler aranır.

Modelist Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Modelist mesleğinde ilerlemek isteyen kişilerin birkaç yetenek ve özelliğe sahip olması gerekir. Modelist olan bireylerin kadın, erkek ve çocuk vücut oranlarıyla birlikte beden ölçüleri ile ilgili temel bilgi sahibi olmaları gerekir.  Hazır giyim sektöründe kullanılan yardımcı malzemeleri tanıyan modelistin malzemelerin kullanım özelliklerini de bilmesi gerekir. Modelistin dikkatini toplayabilme ve odaklanabilme özelliğine sahip olması gerekir. Geometri bilgisi ve sayı hâkimiyeti olması beklenen modelistler, çizim yapma becerisine de sahip olmalıdır. Aynı zamanda modelistler ekiplerle birlikte çalışacakları için iletişim becerilerinin yüksek olması gerekir. Stilistlerin tasarımlarındaki detayları anlayabilme özelliğine sahip olan modelistler biye, gaze vb. gibi dikişleri nasıl göstereceğini bilmesi gerekir.  Modelistler, kalıbın dikilmesinde rol alırken mankenler üzerinde denenen kalıpların sorunlu kısımlarını görmesi de işverenler tarafından beklenen özellikler arasında yer alır. Makineci ya da stilistle görüş alışverişinde bulunmak modelistlerin sorumluluğundadır. Modelist arayan firmalar uzun çalışma şartlarına uyum sağlayan ve sorumluluk sahibi modelistlerle çalışma kriterine sahip olurlar. Değişim ve gelişime açık olmak modelistlerin sahip olması gereken özellikler arasında sayılabilir. Modelistler, çözüm üretme yeteneğine sahip olmalıdır. Ek olarak, mesleğindeki teknolojik gelişmeleri takip etmek de modelistlerin görevleri arasında yer alır.

Modelistlik İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Modelistlik mesleği için yayınlanan iş ilanları modelistlerin istihdam edilmesine olanak sağlar. Modelistlik için birçok tekstil firması ve hazır giyim firması tarafından güncel modelist iş ilanları yayınlanır. Firmaların yayınladıkları ilanlarda birçok farklı kriter bulunduğu gibi ilanlar farklı şehirler için açılabilir. Modelistlik ilanlarına başvuruda bulunmak istiyorsanız firmanın çalışma koşullarını değerlendirip size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Temel beden ölçülerini bilmenin yanı sıra modelistlerin erkek, kadın ve çocuk vücut oranlarını bilmeleri firmaların kriterleri arasında bulunur. Firmaların yayınladıkları iş ilanlarında tam zamanlı, yarı zamanlı ya da freelance şeklinde çalışma kriteri bulunur. Freelance modelist arayan firmalar, freelance modelist iş ilanları yayınlar. Modelistler uzun saatler boyunca çalışabilirler. Firmalar ilanlarında esnek çalışma saatleri kriteri bulundurabilir. Eğer esnek ya da uzun çalışma saatleri koşulları size uygun değilse başvurunuzu başka bir firmaya yönlendirmeniz daha doğru bir tercih olur. Modelist arayanlar kriterlerinde modelistlerin genel niteliklerini göz önünde bulundurur. Bazı firmalar belge ve diploma talep ederken bazı firmaların ilanlarında deneyim kriteri bulunur. Deneyimsiz modelist adayı tercih eden firmalar, modelist yardımcısı iş ilanları altında iş ilanlarını yayınlar. Firmaların kriterleri arasında bilgisayar destekli çizim yapabilen modelist kriteri bulunur. Modelist mesleğindeki teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve bilgisayar destekli çizim yapma kriterine uyum sağlıyorsanız bu kriterleri arayan firmalara başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapacak adayların firma kriterlerini değerlendirerek başvuru yapmaları iş bulma konusunda kolaylık sağlar.

Modelist Ne İş Yapar?

Modelist, stilist ya da müşteriden gelen ürünün tasarım özelliklerini bilmek ve gerekli detaylar hakkında bilgi almakla yükümlüdür. Kalıpların boyutlarının yanı sıra kullanılan malzemenin esnekliğini de dikkate alarak ürünün en doğru biçimde üretilmesi de modelistin sorumluluğudur. Modelistler, gerekli cihazları ve ekipmanları kullanarak her beden için ana kalıpları oluşturmak ile görevlidir. Kalıpların kâğıt üzerinde çıkarılmasını sağlayan modelistler,  kalıpların seri üretimde kullanılmasını da sağlamakla görevlidir. Modelistler, parçaların en doğru yerleşimini belirleyerek kumaşı yerleşim biçimine göre işaretler. Ürün için gerekli olan malzeme ve kumaş miktarını belirlemek de modelistlerin sorumlulukları arasında yer alır. Modelistler, kalıpların miktar, şekil ve boyutlarını da belirler. Pile, ilik ve cep gibi detayları kalıp üzerinde belirlenmesi modelistlerin görevleri arasında yer alır. Kalıbı çıkan modelin numuneden başlayarak tüm kesim ve dikim aşamasında modelistler yer alır.  Modelist, numune dikiminde oluşan hata ya da eksiklikleri tespit eder ve yaptığı düzeltmeleri kalıba uygular. Dikim talimatı veren modelistler, modelin seri olarak üretime geçmesini sağlarlar. Modelist iş ilanları için başvuran adaylar bu tür görevleri yerine getirebilmelidir.

Modelist Mesleği İş İlanlarında Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Modelist ihtiyacı olan bazı firmalar adayların üniversite ya da meslek lisesi mezunu olmasını isteyebilir. Bazı firmalar ise tecrübe sahibi, usta-çırak ilişkisi ile mesleğe atılmış adayları tercih edebilir. Tüm bunların yanı sıra adaylar kendilerini geliştirmek için modelistlik kursları düzenleyen özel eğitim kurumlarına giderek modelistlik sertifikası alabilir. Modelist olmak isteyen adayların temel bilgisayar becerilerinin yanı sıra modelistlikle ilgili bilgisayar programlarına hâkim olmaları gerekir.  Bazı tekstil ve hazır giyim firmaları elde kalıp modelist iş ilanları yayınlar. Elde kalıp modelistlik konusunda deneyiminiz bulunmuyorsa başvurunuzu başka bir firmaya yönlendirmeniz doğru bir seçenek olur.   Bazı tekstil ve hazır giyim firmalarının ilanlarında belge ve sertifika kriteri bulunmayabilir.  Ayrıca modelist ilanları belirli bir stile yönelik olarak da yayınlanabilir. Örneğin, tesettür giyim stili yaratan bir stilistle çalışan bir modelist, iş ilanları arasında tesettür modelist iş ilanları yayınlayan firmaları takip edebilir. Moda dünyasının başkentlerinden biri sayılan İstanbul, modelistlerin istihdam edilmesinde önemli bir rol oynar. Modelist –stilist iş ilanları yayınlayan firmaların büyük çoğunluğu İstanbul’da bulunur.

Modelistlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Modelistler, stilistlerin tasarladığı ürünleri kalıp haline getirerek seri üretime hazır olmalarını sağlar. Ana kalıp oluşturmak ile birlikte kalıpların şekil, boyut ve miktarını belirlemek modelistlerin sorumluluğundadır. Modelistlerin görevleri arasında giysi için gerekli malzeme ve kumaş miktarını belirlemek de bulunur. Kalıbın çıkarılmasından, modelin numune kesim ve dikiş aşamasına kadar her aşamada bulunmak modelistlerin sorumlulukları arasında yer alır. Modelistler, numunesi dikilen giysideki hataları belirler ve eksikliklerin giderilmesini sağlar. Seri üretime başlama talimatı da modelistler tarafından verilir.

Modelistlik Mesleğinin İş Olanakları Nelerdir?

Modelistler tekstil firmaları, hazır giyim firmaları, modaevleri, tekstil atölyeleri gibi yerlerde çalışma olanağı bulurlar. Kimi zaman bir modeli yetiştirmek için uzun saatler çalışabilecek olan modelist adayı, esnek çalışma saatlerine uyum sağlamalıdır. Aynı zamanda modelistlerin ekip çalışmasına uyumlu olması beklenir. Mesleki gelişmeleri yakından takip etmesi gereken modelistlerin yüksek stresli ortamda çalışmaya adapte olmaları gerekir.

Modelist İş İlanları ve Çalışma Koşulları Nelerdir?

Modelistler, stilist ya da tasarımcıların giysilerini kalıba dökerek seri üretime geçmelerini sağlar. Firmaların ilanlarına başvurmadan önce koşullarını ve kriterlerini değerlendirip söz konusu işin size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Bazı tekstil ve hazır giyim firmaları, modelist yardımcılarına da ihtiyaç duyar. Firmalar iş ilanlarını bulundukları bölgeyi de dikkate alarak açarlar. Modelist olarak deneyiminiz bulunmuyorsa ve İstanbul’da yaşıyorsanız, modelist iş ilanları İstanbul ilanlarını takip edip deneyim kriteri bulundurmayan iş ilanlarını değerlendirebilirsiniz. 

Modelistler Ne Kadar Maaş Alır?

Modelistler çalışma şekillerine göre maaş alırlar. Çalıştıkları firmalara göre değişen ücretler alan modelistler parça başı olarak da ücret alabilir. Tekstil firmaları, hazır giyim firmaları ve moda evleri gibi yerlerde görev alan modelistler tam zamanlı çalışıyorlarsa asgari ücretin üzerinde maaş alırlar. Part-time ve freelance modelistlik yapanlar asgari ücret ya da yaptıkları iş başına ücretle çalışma olanağına sahiptir. Firmalar, modelistlerin deneyimine  göre de ücretlendirme yapar.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Modelist iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Modelist iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Modelist iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Modelist iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Modelist pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Modelist iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Modelist iş ilanlarına erişebilirsin.

Modelist iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Modelist için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur