Öğretim Görevlisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Öğretim Görevlisi cancel
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı.
😔
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı. 😔
Bu aramana uygun bir ilan yayınlanırsa sana haber vermemizi ister misin?

Doğru sonuçlara ulaşmak için şunlara dikkat etmelisin:

  • Yazım yanlışı yapmadığından emin olmalısın.
  • Daha genel kullanıma sahip kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "HR" yerine "İK" ya da "İnsan Kaynakları")
  • Daha farklı kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "Yazılımcı" yerine "Backend Yazılım Uzmanı")
  • Kısaltma kullanmak yerine, kelimeleri açık şekilde yazabilirsin. (Örn: "Müh" yerine "Mühendis")"
  • Arama sonuçlarında engellenen şirketin profili ve ilanları görünmez. Arama yaptığın kelimenin engellediğin bir şirketle ilgili olup olmadığından emin olmalısın.

Öğretim Görevlisi İş İlanları

Öğretim görevlileri, belirlenen fakültelerde lisans düzeyinde eğitim vermek ile görevlidir. Bu meslek için pek çok eğitimden geçildiği, belirli sınavların verildiği bilinir. Mesleğin gerekliliklerini sağlayabilmek için azimli bir şekilde çalışılması oldukça önemlidir. Bu yüzden azimli ve gerekli eğitimleri tamamlamış olan kişiler, öğretim görevlisi iş ilanları ile kendi bölümlerine uygun olan ilanı bulabilirler. Öğretim görevlisi ilanlarına başvurmak için seçmiş olduğunuz bölüme dair açık bir pozisyonun üniversitelerde bulunması gerekir. Öğretim görevlisi ilanları ile mesleğinizi icra edebilirsiniz. Sahip olduğunuz yetkinlikleri göstermek ve ihtiyacınız olan mesleğe ulaşabilmek için ilanlara başvuruda bulunmanız önemlidir. İlanlara başvurduktan sonra başarılı bir mülakat deneyimi geçirirseniz üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylece binlerce öğrenciyi eğitme fırsatını yakalamış olursunuz. Böylece öğretim görevlisi arayanlar da açık pozisyonlarını yetkin kişiler ile doldurmuş olurlar. Öğretim görevlisi arayanlara başvuruda bulunurken niteliklerinize uygun olabilecek ilanlara yönelmeniz daha doğru olur. 

Öğretim Görevlisi Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Üniversite öğretim görevlisi iş ilanları verilirken bazı detaylar dikkat çeker. Bunlardan ilki öğretim görevlisi olarak alınacak kişinin sınavlarında ne kadar başarılı olduğunun incelenmesi olur. Başarı seviyesi yüksek olan bir kişi, işe alınmada daha öncelikli olarak tercih edilir ve diğer adaylar arasında ön plana çıkar. Bunun yanında öğretim görevlisi olarak çalışacak kişinin sabırlı ve azimli olması da istenen nitelikler arasındadır. Gençler ile iletişimi iyi olan adaylar, öğretim görevlisi olabilmek için gerekli becerilerden birine sahip olmuş olur. İletişimi kuvvetli, ikna edebilme gücü yüksek olan kişiler, kariyerlerinde hızlı yükselişler yaşayabilir. Bunun yanında düzgün bir diksiyona sahip olması gereken öğretim görevlileri, anlatabilme kabiliyetine de sahip olmalıdır. Uzun ve gereksiz cümle kullanımından kaçınan, gerekli bilgileri en kısa yoldan aktaran kişiler daha başarılı olabilir. Öğretim üyesi ilanları yayınlayan kurumlar bu gibi yetenekleri adaylardan isteyebilir.

Öğretim Görevlisi İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Öğretim görevlisi ilanları incelenirken bazı noktalara önem vermek şarttır. Bunlardan ilki, öğretim görevlisi olarak çalışılacak olan üniversitenin bulunduğu şehrin nerede olduğu olur. Çoğu insan kendi şehrinde bulunan üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmak ister. Bunun için de öğrencilik yıllarınızda sahip olduğunuz not ortalaması, ilanlara başvuruda bulunurken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Çalışılmak istenen şehir seçiminin ardından öğretim görevlisi olarak alınacak kişilerin ilanlarda belirtilen kontenjan sayılarına dikkat etmesi gerekir. Bunun yanı sıra öğretim görevlisi ilanlarına göz gezdirirken bölümünüze ait olan bir iş ilanı incelemeniz de  oldukça önemlidir. Aksi takdirde o alanda eğitim almadığınız için başvurunuz reddedilebilir. Bunların yanı sıra yabancı dil olarak hangi dilin istendiğine de bakılması gerekir. 

Öğretim Görevlisi Mesleği İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Öğretim görevlisi olmak için üniversitelerin eğitim veren bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bunun yanı sıra mezun olduğunuz bölümde yüksek lisans yaparak tezinizi kabul ettirmiş olmanız da şarttır. Ayrıca staj gibi bir zorunlu durumunuz varsa bunu başarılı şekilde öğrenciyken tamamlanmış olmanız gerekir. Tüm sınavları başarı ile vermiş olmanın yanında kurum sınavlarından ALES’ten yüksek bir puan alınması gerekir. İzmir güncel öğretim görevlisi iş ilanları sayfaları aracılığı ile işe başvururken mezun olduğunuz üniversiteye ait diplomanız ve varsa ek sertifikalarınızı da takdim etmeniz önem arz eder. Bunların yanı sıra kurum sınavlarından almış olduğunuz puanları gösteren evrakların da yanınızda bulunması önemlidir. Sahip olduğunuz tüm belgeler ve diplomalar, kariyerinizde size çok faydalı olacaktır. Özellikle adaylar arasında fark yaratarak iyi bir çalışma hayatına sahip olabilirsiniz. Ayrıca yabancı dil eğitimlerini tamamlamanız da bu noktada büyük önem arz eder. Yabancı dil eğitiminin en iyi şekilde alınmış olması her yerde bir adım öne geçmenize yardımcı olur.

Öğretim Görevlisinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nedir?

Öğretim görevlileri, tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak çalışma imkânına sahiptir. Yarı zamanlı öğretim görevlisi iş ilanları içinden tercihinizi yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu şekilde bir iş başvurusu yapmanız halinde çalışma yeriniz üniversiteler olur. Öğretim görevlisi olarak çalışan kişiler, genellikle kapalı alanlarda çalışma ortamına sahip olur. Öğretim görevlileri genellikle belirli mesai saatlerine sahip olur. Bunun yanı sıra öğretim görevlileri hem özel sektörde hem de kamuda görev alabilir. Aynı zamanda öğretim görevlileri ders saatlerine bağlı olarak da çalışma koşullarına sahip olabilir. Bu konuda detaylı bir bilgiye ulaşabilmek için öğretim görevlisi arayan kurumlara başvuruda bulunmadan önce ilanlara dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Öğretim Görevlisi Olmak İçin Yaş Şartı Var mıdır?

Öğretim görevlisi olmak için yaş şartı bulunmaz. Bu durum açıklanan kararlar ile düzene girmiştir. Önceki yasalara göre 35 yaş sınırının olduğu bilinir. Bu durum kaldırılarak yaş engeline takılanların önü açılmıştır. Öğretim görevlisi olmak için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca öğretim görevlisi olmaya engel bir durumunun olmaması gerekir. Bu şekilde iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğretim Görevlileri Hangi Alanlarda Çalışır?

Öğretim görevlisi olan kişiler, üniversitelerin ilgili fakültelerinde çalışırlar. Bunun yanı sıra yapmış oldukları projeler ve yayınladıkları kitaplar ile de danışmanlık görevinde bulunurlar. Almış oldukları eğitimi daha fazla kişiye ulaştırmak için her alanda birikimlerini yayınlayarak başarılı bir eğitimci olabilirler. 

Öğretim Görevlileri Hangi Sınava Girmelidir?

Öğretim görevlisi olmak için okunan bölümün tüm derslerinden başarı ile geçilmesi gerekir. Bunun yanı sıra Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı’ndan yüksek puan alarak tercih edeceği okulda yüksek lisans eğitimi alır. Burada tezini hazırlayıp başarı süreci tamamlaması gerekir. Sonrasında kişiler, sözlü sınavı da başarıyla geçerek öğretim görevlisi olarak çalışabilir.

Öğretim Görevlileri Sadece Kendi Eğitim Aldıkları Okulda mı Çalışabilir?

Öğretim görevlisi olmak için alınan eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlanması gerekir. Bunun sonucunda kişi, eğitimini aldığı üniversitede ya da dilediği herhangi bir şehirdeki üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışabilir. Günümüzde çoğu öğretim görevlisinin kendi ikamet adresine yakın olan üniversitelerde çalıştığı görülür. Bunun dışında da öğretim görevlisi, yurt dışındaki üniversitelerde de yeterli derecede yabancı dil bildiğini belgeleyerek çalışma imkânına sahip olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğretim görevlisi iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Öğretim görevliliği, gerekli eğitimleri tamamlayan kişilerin icra ettiği akademik bir meslektir. Öğretim görevliliği, herhangi bir uzmanlık alanı içinde gerçekleştirilebilir. Örneğin; mimarlık bölümünden mezun biri, bu alandaki yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladıktan sonra öğretim görevliliği iş ilanlarına başvuruda bulunabilir. Yüksek lisans ve doktora sürecinde de gerekli koşulları sağlarsa Araştırma görevlisi olarak çalışabilir. Eğer koşulları yerine getiriyorsan Kariyer.net üzerinden hazırladığın özgeçmiş ile uygun gördüğün ilanlara başvurunu gerçekleştirebilirsin.

Öğretim görevlisi iş ilanları en çok hangi şehirdedir?

Öğretim görevliliği üniversitelerde sürdürülen bir meslek dalıdır. Bu bakımdan, üniversitelerin en sık konumlandığı şehirlerde öğretim görevliliği ilanlarına sık sık rastlanır. Bu şehirler arasında; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler sıkça yer alır. Ancak bunun yanı sıra diğer şehirlerdeki üniversiteler de öğretim görevliliği ilanları açmaktadır. Kendi şehrindeki üniversitelerin ilanlarını, Kariyer.net öğretim görevlisi iş ilanları linki üzerinden kolayca kontrol edebilirsin.

En kazançlı öğretim görevlisi iş ilanları nelerdir?

Öğretim görevliliğinde ücretlendirme, kişinin akademik unvanı ile yakından ilişkilidir. Bu sebeple kazanç üzerinde, hangi alanda öğretim görevlisi olunduğundan ziyade, hangi unvana sahip olunduğu doğrudan etkilidir. Ayrıca, farklı üniversiteler farklı ücretlendirmeler ile karşımıza çıkabilir. Özel, vakıf ve devlet üniversiteleri ücretlendirmeleri değişiklik gösterir. Üniversitelerin açtığı ilanları Kariyer.net üzerinden inceleyerek senin için en uygun olan ilanı kolayca belirleyebilirsin.

En çok talep hangi öğretim görevlisi iş ilanlarına vardır?

Öğretim görevliliğine, her uzmanlık alanından yoğun bir talep olduğunu söylenebilir. Bununla birlikte sosyal bilimlerin öğretim görevliliği kadrolarına, doğa bilimlerine nazaran daha çok talep gösterdiği bilinir. Ancak bu her iki alanda da öğretim görevlisi ihtiyacının bulunduğu gerçeğini değiştirmez.

notifications İş Alarmı kur