keyboard_arrow_down

Oyun Geliştirici İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Oyun Geliştirici cancel
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı.
😔
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı. 😔
Bu aramana uygun bir ilan yayınlanırsa sana haber vermemizi ister misin?

Doğru sonuçlara ulaşmak için şunlara dikkat etmelisin:

 • Yazım yanlışı yapmadığından emin olmalısın.
 • Daha genel kullanıma sahip kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "HR" yerine "İK" ya da "İnsan Kaynakları")
 • Daha farklı kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "Yazılımcı" yerine "Backend Yazılım Uzmanı")
 • Kısaltma kullanmak yerine, kelimeleri açık şekilde yazabilirsin. (Örn: "Müh" yerine "Mühendis")"

Oyun Geliştirici İş İlanları

Oyun Geliştirici İş İlanları

Boş zamanları değerlendirmek emek isteyen bir iştir. Kimisi kitap okur, müzik dinler, yürüyüşe gider, yemek yapar kimisi ise son teknoloji oyunlar ile strateji geliştirir ve durmaksızın savaşır. Bilgisayar oyunları ve mobil oyunlar insanlar için adeta bir nimet gibidir. Boş vakitlerinde savaşabilecekleri, kelime avına çıkabilecekleri, çiftlik kurabilecekleri, geliştirdikleri takımlarla ligleri sallayabilecekleri, otellerini yönetip yeni seviyelere geçebilecekleri bitmez tükenmez bir uğraş dünyası sunar. Mobil oyunların yaygın olduğu bu günlerde her on kişiden sekizi mobil oyun tutkunudur. Bu da yeni bir iş alanının doğmasına ve gelişmesine katkı sağlar: Oyun geliştiriciliği. 

Teknolojinin her şeyi yönettiği bu çağda en geniş istihdam alanlarının bir kısmını teknoloji ile doğrudan bağlantılı olan meslekler ve bu mesleklerle ilgili eğitim veren diğer meslek grupları tarafından oluşturulur. Özellikle mobil oyunların ciddi bir gelişme göstermesiyle birlikte insanların büyük bir çoğunluğu etkin bir şekilde bir veya birkaç mobil oyun oynar . Haliyle girişimcilerin ve teknoloji şirketlerinin bazıları yeni oyunlar yaratmaya ciddi bir emek harcar. Kullanıcıların oyunu oynarken arayüzleri kullanmakta zorlanmayacağı, akıcı grafiklerin bulunduğu, çalışırken mobil cihazın sistemini zorlamayacak oyunların tasarımı hem zaman açısından hem de emek açısından oldukça pahalıdır. Bu pahalı görevler geliştirici ekipler tarafından tamamlanır. Oyun geliştiricileri bir oyunun temel ve görsel tasarımlarında etkin rol alan meslek grubudur. Oyun dünyası gibi eğlenceli ve hareketli bir alanda geliştirici olarak çalışmak istiyorsan güncel oyun geliştirici i̇ş i̇lanları adresine gidebilir, oyun geliştirici iş ilanları arasından senin için en uygun olanları bulabilir ve geleceğin teknolojisindeki yerini alabilirsin.

Oyun Geliştirici Olmak için Gerekli Eğitim

Oyun geliştiriciliği temel olarak yazılım ve programlamaya dayanır. Son yıllara kadar oyun geliştiriciliği için ayrı bir bölüm bulunmuyordu ancak sektörün büyümesi ve sadece bu alanda uzmanlaşmış elemanlara ihtiyaç duyulduğu için dijital oyun tasarımı adında bir lisans bölümü kuruldu. Bölüm dört yıllık bir üniversite eğitimine dayanmasına ve pek çok vakıf üniversitesinde bulunmasına rağmen devlet üniversitelerinde bu başlıkta bir bölüm hizmeti bulunmaz. Dolayısıyla bu bölümün iş ilanlarında dijital oyun tasarımı bölümünden mezun olmak gibi kesin şartlar aranmaz. Oyun geliştirici arayan firmalar genel olarak yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği ve programcılık gibi lisans ve ön lisans bölümlerinden mezun olma şartını arar. Ancak bu bölümlerden mezun olmak da sanıldığı kadar belirleyici değildir. Çevrimiçi eğitimlerin kolay ulaşılabilir olması sayesinde pek çok insan üniversite bölümlerinden bağımsız olarak farklı alanlarda çalışıp kariyerlerini şekillendirebilir.

Eğer gerekli yazılım dilleri, algoritma, programlama, proje tasarımı gibi alanlarda yeterliliğine güvenilen sertifikalar alır ve ürettiğin projeleri açık kaynak kod olarak paylaşabileceğin sitelerde herkese açık bir şekilde paylaşırsan iş mülakatları için sağlam bir referans elde edebilirsin. Bu yalnızca alaylı geliştiriciler için değil, ilgili bölümlerden mezun olmuş bireyler içinde geçerlidir.

Yazılıma dayalı alanlarda önemli olan ne kadar eğitim aldığın değil aldığın eğitimi ne kadar gerçeğe çevirebildiğindir. Eğer bu sitelerde herhangi bir proje paylaşmadıysan hemen kayıt olmalı ve üretmeye başlamalısın. Bu şekilde oyun geliştirici iş ilanı listesinden seçim yapabilir istediğin fırsatları yaratabilirsin.

Oyun Geliştirici Görev ve Sorumlulukları

Her mesleğin getirdiği sorumluluklar ve tamamlanması gereken görevleri vardır. Yazılım mühendisi gibi oyun geliştiriciliği gibi karmaşık denilebilecek bir alanda çalışmak içinse sahip olman gereken en önemli özellik sorun çözme becerindir. Çünkü karşındaki cihaz tamamıyla katı kurallarla çalışan bir bilgisayardır. Bilgisayarlar insanlar gibi ikna edilemez veya kandırılamaz. Sabit komutlar dahilinde çalışırlar ve tanımadıkları bir kod bloğunu çalıştırmayı reddederler. Oyun geliştiricisi olmak istiyorsan sabırlı ve kararlı olmalısın. Seni anlamayan bir aletle yaratıcı grafikler, fonksiyonlar, karmaşık algoritmalar ve günün sonunda çalışan bir oyun yaratmalısın. Dolayısıyla ilk ve en önemli görevin sorun çözmektir. Eğer uzun saatler boyunca çalışamayan bir insansan kendine yeni bir alan seçmende yarar var. Oyun geliştirici arayanlar genel olarak bir oyun geliştiricisinden iş süresince aşağıda belirtilen görevleri üstlenmesini bekleyebilir:

 • C++ ve C# kullanmak
 • Oyunu çalıştıracak kodları yazmak
 • Oyun tasarımı yapmak
 • Oyunu test etmek
 • Hikaye oluşturabilmek

Yukarıdaki görev ve sorumluluklar çok genel unsurlardır. Çoğunlukla ve sorumluluklar bulunacağın ekip içerisinde yapılması hedeflenen projeye bağlı olarak gelişir. İyi bir oyun geliştiricisi olarak her adıma vakıf olmalı gerektiğinde takım içinde farklı konumlarda çalışmaya açık olmalısın.

Oyun Geliştiricisi İş İmkanları

2022 yılında mobil cihaz kullanıcıları tam olarak 83 milyar mobil oyun indirdiler. Bu sayı büyük firmaların bir yılda üretebileceği toplam oyun sayısının binlerce katına eşittir. Yani sektörde büyük firmaların olduğu doğru ancak bu firmalar birer tekel konumunda değiller. Bir bilgisayarı ve fikri olan oyun geliştiricileri ya da bir fikir dahilinde oluşmuş start-up'lar kolaylıkla bir oyun tasarlayıp genel kullanıcıların erişebileceği sitelerde belli bir ücret karşılığında paylaşabilirler. Bu nedenle oyun sektöründe muazzam bir çeşitlilik vardır. Birbirinden çok farklı yerel ve küresel oyun üreticileri sektörde etkin bir şekilde rol alırlar. Bu çeşitliliğin bir sonucu olarak oyun sektörü milyarlarca dijital ürünün tüketildiği bir alan haline gelir. Çeşitliliğin ve rekabetin korunabilmesi için düzenli bir şekilde sektöre yeni geliştiricilerin katılması gerekir. Bu yüzden oyun geliştiriciliği alanında ciddi bir yazılımcı açığı vardır. Artan eleman açığı bu alanda çalışmak isteyenler için çok fazla iş imkanı sunar.

Geniş iş imkanlarına sahip olmak içinse kendini bu alanda geliştirmende yarar var. Eğer kariyer sürecinde becerilerini ve yaratıcılığını geliştirmez hep aynı noktada kalırsan yeni iş fırsatlarını yakalayamayabilirsin. Oyun sektörü gibi sürekli gelişen ve kendisini yenileyen bir alanda çalışırken güncel kalmak en önemli noktalardan biridir.

Oyun Geliştiricisi için Aranan Nitelikler

Oyun sektöründeki firmaların kendilerine özel tarzları ve oyunları bulunur. Bazı projeler benzer bir mantıkla inşa edilse de her biri biriciktir ve kendilerine has gereksinimleri vardır. Bu yüzden firmaların oyun geliştiricilerinden farklı beklentileri olabilir. Ancak oyun geliştiricisi arayan firmaların genel olarak aradığı nitelikler şu şekildedir:

 • Analitik düşünebilme
 • Sorun çözebilme
 • Algoritma bilgisi
 • C++ ve C# bilgisi
 • Programlama becerisi
 • Girişkenlik
 • Yaratıcılık
 • Ekip ile çalışabilme

Firmaların beklentilerini detaylı inceleyebilmek için oyun geliştirici iş ilanları yeni veya oyun geliştirici iş ilanları bugün şeklinde arama yaparak ilgili ve en yeni ilanlara ulaşarak firmaların beklentilerini inceleyebilirsin.

Oyun Geliştiricisi Maaşları

Oyun geliştiricilerine gelişen sektörde çok fazla ihtiyaç vardır. Ancak yeterli sayıda yazılımcının yetiştirilememesi ve yazılımın sağlık, güvenlik, bankacılık, e-ticaret, depo ve müşteri yönetimi gibi her alanda etkin bir şekilde kullanılması, bu kullanım sonucunda zaten yeterli sayıda olmayan yazılımcıların çok fazla ve farklı alanlarda çalışması, arz açığına neden olur. Bu açık sebebiyle oyun sektöründe de çok sayıda nitelikli elemana ihtiyaç duyulur. Ancak oyun geliştiricilerinin maaşlarıyla ilgili kesin bir ifade kullanmak doğru olmaz. Çünkü oyun geliştiricilerin kazanacakları gelir onların sektördeki tecrübelerine, firmanın geliştiricilere ayırdığı bütçeye, geliştirilen projeye ve geliştiricinin seçtiği çalışma modeline göre farklılık gösterebilir. Genel olarak asgari ücretin üzerinde kazandıklarını söylemek mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Oyun Geliştirici iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Oyun Geliştirici iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Oyun Geliştirici iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Oyun Geliştirici iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Oyun Geliştirici pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Oyun Geliştirici iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Oyun Geliştirici iş ilanlarına erişebilirsin.

Oyun Geliştirici iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Oyun Geliştirici için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur