Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
2

Petrol Mühendisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Petrol Mühendisi cancel

Petrol Mühendisi İş İlanları

Petrol mühendisi petrol kaynaklarının bulunması, taşınması ve işlenmesi gibi alanlarda çalışan kişidir. Küresel, ekonomik, toplumsal ve çevresel bağlamlarda etkisini göz önünde bulundurur ve çözüm ararlar. Petrol mühendisi iş ilanları geniş bir yelpazeye yayılır çünkü bu mesleği yapan kişilerin çalışma olanakları bir hayli fazladır. Petrol mühendisleri petrol şirketlerinde, rafinerilerde, enerji şirketlerinde ve benzeri alanlarda çalışabilirler. İş alanı çok geniş olduğu için kariyer.net üzerinden bu pozisyon için çok fazla iş ilanı yayınlanır. Petrol mühendisi arayan şirketler, başvuru yapan adaylar arasından sayısal düşünme gücüne sahip, araştırmayı seven, ayrıntılara dikkat eden ve seyahat engeli olmayan kişileri tercih ederler. Sen de kariyer.net’te yayınlanan petrol mühendisi iş ilanları güncel olanları inceleyebilir ve kriterlerine uygun olan iş ilanlarına başvuru yapabilirsin. 

Petrol Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Petrol mühendisi petrol ve diğer yeraltı kaynaklarını aramak, çıkarmak ve taşımak ile alakalı projeler geliştirmekle görevlidir. Petrol mühendisleri; maden mühendisleri, jeoloji mühendisleri, teknikerler ve işçilerle birlikte görevlerini yerine getirirler. Petrol mühendisi olarak görev alan kişilerin pek çok sorumluluğu vardır.  Sen de aşağıda sıralanan görev ve sorumlulukları yerine getirebileceksen petrol mühendisi eleman arayanlar tarafından yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapabilirsin. Petrol mühendisinin görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir.

 • Yeraltı haritasının oluşturulmasına yardım eder.
 • Lojistik amacıyla güzergâh ve araç seçer.
 • Ucuz ve verimli bir şekilde petrol kaynaklarına ulaşır.
 • İş sağlığı ve güvenliğini ön planda tutar. 
 • Kuyu testleri yapar.
 • Birlikte çalıştığı işçi ve teknisyenlerin sevk ve idaresini sağlar.
 • Depolama, kuyu tamamlama ve sondaj gibi işlemlerle ilgili raporlar oluşturur. 

Petrol Mühendisinin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Bu alanda çalışmak isteyen kişiler için petrol mühendisi iş ilanları yeni olanaklar sunar. kariyer.net üzerinden petrol mühendisi iş başvurusu yapmak isteyen adayların bazı özelliklere sahip olması onların işe kabul edilme şansını artırır. Sen de aşağıda sıralanan özelliklere sahip isen firmaların yayınladıkları iş ilanlarına başvurabilir ve çalışmaya başlayabilirsin. Bir petrol mühendisinin sahip olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir. 

 • Ekip çalışmasına yatkındır. 
 • İletişim becerisi kuvvetlidir. 
 • Analitik düşünebilme becerisine sahiptir.
 • Disiplinli ve çalışkandır.
 • Kurak, dağlık veya yağışlı olan yerlerde çalışabilecek fiziksel kapasiteye sahiptir. 
 • İstatistik ve bilgisayar konusunda bilgilidir. 
 • Matematik, istatistik, fizik ve kimya alanlarında başarılıdır.

Petrol mühendisi iş ilanlarına nasıl ulaşabilirim?

Petrol mühendisi olarak çalışmak isteyen kişilerin kariyer.net’te başvurabileceği çok sayıda iş ilanı yayınlanır. Örneğin, Ankara’da ikamet eden adaylar, iş arama çubuğuna Ankara petrol mühendisi iş ilanları yazarak şehirde yer alan ilgili ilanları görüntüleyebilirler. Sitedeki yayınlanma tarihi, maaş aralığı, çalışma şekli gibi filtreleme özelliklerinden yararlanarak kriterlerine uygun iş ilanlarına kolayca erişebilir ve inceleme yapabilirsin. 

Petrol mühendisi olmak için hangi eğitim ve belgelere sahip olmak gerekir?

Petrol mühendisi olmak isteyen kişiler üniversitelerin petrol ve doğal gaz mühendisliği bölümünü bitirmelidir. Bölüme sayısal puan türünde öğrenci kabul edilir. Petrol mühendisi olmak isteyen kişiler eğitimleri boyunca, rezervuar mühendisliği, üretim mühendisliği, sondaj, doğal gaz mühendisliği gibi konularda dersler görürler. 4 yıllık eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler, petrol mühendisi olmaya hak kazanırlar. Sen de petrol mühendisi olarak çalışmak için gerekli olan eğitime sahipsen kariyer.net’ten petrol mühendisi iş ilanları bugün yayınlananlara başvuru yapabilirsin. 

Petrol mühendisi iş ilanlarına kimler başvuru yapabilir?

Petrol mühendisleri, Türkiye petrolleri ve yabancı ülkelerin petrol şirketlerinde ve pek çok kurumda görev alabilirler. Bu alanda çalışma imkânı yoğun olduğu için petrol mühendisliği hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen bir pozisyondur. Adaylar petrol mühendisi iş ilanları bay şeklinde arama yaparak ilgili iş ilanlarına erişebilirler. Aynı şeklinde iş arama çubuğuna petrol mühendisi iş ilanları bayan yazarak da kadınlar için yayınlanan iş ilanlarına ulaşılabilir. Bu kurumlarda çalışmak isteyen ve gerekli kriterleri sağlayan her aday bu alanda yayınlanan ilanlara başvuru yapabilirler.

Petrol mühendisi maaşları ne kadar?

Petrol mühendisi maaşları her sektör ve departmanda farklıdır. Petrol mühendislerinin hemen hepsi farklı tutarlarda maaş alırlar. Özel sektörde işe başlayan petrol mühendisleri orta düzeyde maaş alırlar. Deneyime, yapılan işe ve şirkete bağlı olarak maaş artar. Sen de kariyer.net’teki petrol mühendisi ilanları arasından maaş kriterlerine uygun iş ilanlarına erişebilir ve başvuruda bulunabilirsin. 

Sıkça Sorulan Sorular

Petrol mühendislerinin görevleri nelerdir?

Petrol mühendisleri; petrol kaynaklarının bulunma, taşınma ve işlenme sürecinde rol alır. Bu projelerin hazırlanması ve yürütülmesi ile ilgilenen petrol mühendislerinin çok fazla görevi ve sorumluluğu olur. Yeraltı ve yerüstü haritasının çizilmesine destek vermeleri gerekir. Petrolün taşınması için uygun araçların seçilmesi ve sürecin yürütülmesi de mühendislerin görevidir. Hem ucuz hem de verimli şekilde petrol kaynaklarına ulaşmak çok önemlidir. Petrol mühendislerinin çalışmayı bu bağlamda planlaması gerekir. Diğer yandan petrol mühendisleri birlikte çalıştığı teknikerlerin ve işçilerin koordinasyonunu sağlar.

Petrol mühendisi olmak için hangi eğitimleri tamamlamak gerekir?

Petrol mühendisi olmak isteyen kişilerin, üniversitelerin Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olması gerekir. Jeoloji ve jeotermal konularına hakim, yeryüzü şekillerini iyi bilen kişiler bu alanda ilerleyebilir. Bu alanda çalışmak isteyen adaylar, çizim ve harita okuma konusunda eğitim almış kişiler olmalıdırlar. Ayrıca jeotermal alanlar konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir.

Petrol mühendisi iş ilanlarına nasıl ulaşabilirim?

Petrol mühendisi iş ilanları seçeneklerine Kariyer.net üzerinden ulaşılabilir. İş arayan kişiler, Kariyer.net'in filtreleme özelliğini kullanarak belirlediği şartlara sahip iş ilanlarını listeleyebilir. Ayrıca petrol mühendisliği iş ilanları için alarm oluşturan kişiler, yeni ilan yayınlandığın bildirim alır. Adaylar kendilerine uygun iş ilanını belirledikten sonra oluşturdukları özgeçmiş ile başvuru gerçekleştirebilir.

Petrol mühendislerinin çalışma alanları nelerdir?

Petrol mühendisleri için çeşitli çalışma alanları bulunur. Petrokimya endüstrisi, petrol şirketleri, petrol rafinerileri, petrol ve doğalgaz arama şirketleri, enerji şirketleri gibi kurumlarda petrol mühendisleri görev alır. Özel sektör işletmelerinin yanında kamu kuruluşlarında da petrol mühendisleri için iş imkanı vardır. Kamu kuruluşlarında görev yapmak isteyen petrol mühendislerinin KPSS'ye girmesi ve yeterli puanı alması gerekir.