7

Psikiyatri Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Psikiyatri Uzmanı İş İlanları

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için bedensel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlık da oldukça önemlidir. Dolayısıyla sağlıklı bir ruh hali ile yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi mümkündür. İnsan psikolojisi, ruh halini yansıtan en somut örnektir. İnsan psikolojisi ile ilgilenen bilim dalları mevcuttur. Psikiyatri, zihinsel, duygusal ve davranışsal yetilerde görülen bozuklukları inceleyen bir alandır. Zihinde görülen bozuklukları teşhis etmek de psikiyatri uzmanlarının görevidir. Psikiyatri uzmanı olarak mesleğini icra edebileceğin birçok farklı iş imkânı bulabilirsin. Psikiyatri uzmanı iş ilanları sayfasında yer alan ilanlara göz atabilir, özellikle sağlık sektörüne bağlı olarak faaliyet gösteren hastanelerde psikiyatri uzmanı olarak çalışma fırsatı yakalayabilirsin. Eğer dilersen güncel psikiyatri uzmanı iş ilanlarına göz atarak en yeni iş ilanlarına iş başvurusunda bulunabilirsin. 

Psikiyatri Uzmanları Ne İş Yapar?

Psikiyatri uzmanı iş ilanları İstanbul, Ankara, Bursa gibi birçok farklı şehri kapsama alanına alan iş ilanlarına başvuruda bulunacak olan psikiyatri adaylarının birtakım görev ve sorumlulukları vardır. 

  • Psikiyatri uzmanı olarak çalışırken hastanın şikayetlerini dinlemeli ve tıbbi öyküsü hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısın. Hastanın tıbbi öyküsü hakkında edindiğin bilgileri hasta bilgi formuna kayıt etmelisin. 
  • Hastayı muayene için uygun hale getirmeli, anksiyete, depresyon, panikatak gibi farklı duygu durum bozukluklarının tanı ve tedavisini yapmalısın. Muayene bulgularını ve tetkik sonuçlarını göz önünde bulundurarak hastalığın tedavisi sürecinde izlenilecek adımları belirlemelisin. 
  • Psikiyatri uzmanı olarak ilaç tedavisinin yanı sıra hastalara psikoterapi de uygulamalısın. 
  • Psikiyatri uzmanı iş ilanları Ankara gibi farklı iş ilanlarına başvuracak olan psikiyatri uzmanı adaylarının; hasta yakınlarına bilgi verme, ilgili hekimlerle çalışma, hasta raporu hazırlama ve hastaların kontrolünü yapma gibi görevleri de bulunur.

Psikiyatri Uzmanı Olmak İçin Sahip Olunması Gereken Eğitim ve Belge Koşulları Nelerdir?

Psikiyatri uzmanı iş başvurusunda bulunacak olan adayların, eğitim ve belge şartlarını sağlıyor olması gerekir. Psikiyatri uzmanı olmak istiyorsan öncelikle ilgili üniversitelerde bulunan, 6 yıllık eğitim veren tıp fakültesinden mezun olmalısın. 6 yıllık tıp fakültesi eğitimini tamamladıktan sonra tıp fakültesi diploması ile birlikte 4 yıl boyunca psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi almalısın. 10 yıllık eğitim süresini tamamladığın takdirde psikiyatri uzmanı arayanların iş ilanlarına psikiyatri uzmanı olarak iş başvurusunda bulunabilirsin. Eğer sen de gereken eğitim ve belge şartını sağladığını düşünüyorsan kariyer.net’i ziyaret ederek psikiyatri uzmanı arayan kurumların sunduğu iş ilanlarını inceleyebilirsin. Böylece kriterlerine uyum sağladığını düşündüğün iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin.

Psikiyatri uzmanlarına ihtiyaç bulunur mu?

Modern dünyada insanların gün geçtikçe çok daha fazla psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu bilinir. Psikolojik desteğin yanı sıra ilaçlı tedavi uygulayan ve beyinde görülen fonksiyonel bozukluklarla ilgilenen psikiyatri uzmanlarına da ihtiyaç her daim vardır. Psikiyatri uzmanı iş ilanları yeni yayınlananlara göz atabilir, psikiyatri uzmanı ihtiyacı duyan kurumlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma fırsatı yakalayabilirsin. 

Psikiyatri uzmanları nerelerde çalışabilir?

Psikiyatri uzmanı iş ilanları bayan ve erkek adaylar için birçok farklı kurum iş ilanı sunar. Psikiyatri uzmanı olarak hastaneler başta olmak üzere özel uygulamalar ve zihinsel sağlık kliniklerinde, özel kliniklerde ve araştırmaya dayalı üniversitelerde görev alabilirsin. Psikiyatri uzmanı olarak çalışabileceğin hastaneleri görmek için kariyer.net’i ziyaret edebilirsin.

Psikiyatri uzmanı iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmeli?

Psikiyatri uzmanı iş ilanlarına başvurmadan önce dikkat etmen gereken bazı detaylar bulunur. Öncelikle psikiyatri uzmanı iş ilanlarında yer alan genel nitelikler ve iş tanımı kısmını dikkatli bir şekilde incelemelisin. Psikiyatri uzmanı arayan kurumlar; yaş, deneyim süresi ve yabancı dil gibi çeşitli kriterlere uyum sağlamanı isteyebilir. Bayan psikiyatri uzmanı iş ilanları gibi yalnızca kadın psikiyatri uzmanlarını hedef alan iş ilanları da bulunabilir. Bahsedilen kriterleri göz önünde bulundurarak psikiyatri uzmanı iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin. 

Psikiyatri uzmanı olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Psikiyatri uzmanı olmak isteyen kişilerin hoşgörülü, sabırlı ve özverili bir yapıya sahip olması gereklidir. Hastaları dikkatli bir şekilde dinlemeli ve tanıyı doğru bir şekilde koyabilmelisin. Takım çalışmasına yatkın olmalı, gerektiği zaman diğer uzman doktorlarla iş birliği içerisinde olmalısın. Bahsedilen özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsan psikiyatri uzmanı iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Psikiyatri uzmanı iş ilanlarına nasıl ulaşılabilir?

Kariyer.net ile alanındaki iş ilanlarını görüntüleyebilir, kendine uygun ilanlara başvuruda bulunabilirsin. Türkiye’nin tüm kentlerinden, farklı iş tanımları ile yayınlanan ilanlara ve detaylı bilgilere erişebilirsin. Aynı zamanda iş ilanlarını incelediğin lokasyonları ve diğer iş özelliklerini filtreleyerek kısa sürede kendine en uygun iş ilanlarına ulaşabilirsin. Psikiyatri uzmanı pozisyonunda yaptığın iş aramalarına uygun yeni yayınlanan ilanlardan haberdar olmak için aramalarına uygun iş alarmı kurabilirsin.

Psikiyatri uzmanı mesleki görev ve sorumlulukları nelerdir?

Psikiyatri uzmanı, görevi itibarıyla danışanlarının rahatsızlıklarına yönelik tanı koymak ve tedavisini sağlamak ile görevlidir. İlaç yazmak, hastaneye yatış önergesi sunmak gibi görevleri vardır. Bu bağlamda bağlı bulunduğun kurumda danışanlarınla ilgilenmek, tanı ve tedavi görevini üstlenmek ve tedavi sürecini takip etmek gibi sorumlulukların bulunur. Danışanlarına en doğru şekilde tanı koymak için çalıştığın kurumun diğer branşlarında uzmanlaşmış doktorlarla da iletişim halinde olman gerekir.

Psikiyatri uzmanı iş ilanlarında hangi eğitimler aranır?

Temel tıp dalları arasında yer alan Psikiyatri bölümünün eğitimi tıp fakültelerinde verilir. Bu bağlamda Psikiyatri uzmanı olabilmek için öncelikle tıp fakültelerinde 6 yıllık tıp eğitimini tamamlamış olmak gerekir. Ardından Psikiyatri uzmanlık alanında eğitim alabilmek için gereken yabancı dil sınavlarına girmek gelir. Yabancı dil sınavından geçerli puan alan adaylar TUS sınavına girerek 4 yıllık Psikiyatri uzmanlık eğitimini almaya hak kazanırlar. Bu süreçte Psikiyatri uzmanlarının aldığı temel tıp, psikiyatri dalları, yabancı dil ve ilaç eğitimleri, işverenler tarafından aranan eğitim kriterlerini oluşturur. Gerekli eğitimleri tamamlayan adaylar psikiyatri uzmanı iş ilanlarına başvuruda bulunabilirler.

Psikiyatri uzmanı iş ilanlarının çalışma ortamları nerelerdir?

Kendine ait bir klinik kurmayı düşünmüyorsan; psikiyatri uzmanı olarak görev alabileceğin çeşitli çalışma ortamları bulunur. Bu çalışma ortamlarını tüm branş dallarında genel hizmet sunan özel hastaneler, üniversiteler, sağlık merkezleri ve psikiyatri dalında hizmet sunan klinikler oluşturur. Bağlı bulunduğunun kurumda psikiyatri uzmanı olarak, senin için hazırlanan ofis veya muayene odasında hizmet sunabilirsin. Öte yandan üniversite, çok şubeli hastane gibi kompleks iş ortamlarında birimler veya şubeler arasında aktif çalışma sistemine uyum sağlaman gerekebilir.

notifications İş Alarmı kur