79

Topoğraf İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Topoğraf cancel
SERA YAPI ENDÜSTRİSİ VE TİCARET A.Ş.
Topoğraf
SERA YAPI ENDÜSTRİSİ VE TİCARET A.Ş.
Malatya İş Yerinde
Tam zamanlı
Bugün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Sentez Sağlık Hizmetleri A.Ş.
Topoğraf
Sentez Sağlık Hizmetleri A.Ş.
İzmir İş Yerinde
Tam zamanlı
Bugün
 DOST İNŞAAT VE PROJE YÖNETİMİ A.Ş
Topoğraf
DOST İNŞAAT VE PROJE YÖNETİMİ A.Ş
Amasya İş Yerinde
Tam zamanlı
28 gün

İlanları konuma göre filtrele!

ATR YAPI PROJE SAN. VE TİC. A.Ş.
Harita Mühendisi
ATR YAPI PROJE SAN. VE TİC. A.Ş.
İstanbul (Tümü) İş Yerinde
Tam zamanlı
11 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Topoğraf İş İlanları

Topoğrafi, dünya yüzeyinin detaylı olarak çalışmasını tanımlamayı ve yeryüzünün özellikleri ile ölçülmesini içeren bir terimdir. Bu alanda çalışan kişilere de topoğraf denir. Haritacılık alt disiplini ile çalışan topoğraf, arazi parçalarını araştıran bir coğrafya ve jeoloji uzmanıdır. Ayrıca bu alandaki kişiler, verileri görselleştirmek ve dünya yüzeyinin haritalarını oluşturmak gibi çeşitli işlemleri yapmakla sorumludur. Topoğraflar genel olarak işlerinde sayısal haritalama sistemi kullanırlar. Genellikle harita oluşturmak için toplanan temel verileri kullanan farklı dijital sistemleri bulunur. GIS, köprüler, yollar, binalar ya da nehirler gibi her türlü öğeyi gösteren ayrıntılı haritalar oluşturabilmek için bilgisayar yazılımı da kullanılır. Bu alanla ilgili olarak pek çok iş ilanı yayınlanır. Topoğraf iş ilanlarına başvurmak için öncelikle ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir. Gerekli alanlardan mezun olduğun zaman topoğraf elemanı arayan kurumlar arasından birine başvuru yapabilirsin.

Topoğraf Ne Yapar?

Topoğrafın ne olduğunu öğrendikten sonra bu alanda çalışan kişilerin ne yaptığını da bilmek gerekir. Bunun için topoğraf ilanlarına da bakabilirsin. Farklı alanlarda iş imkânı bulunan topoğrafların sorumlulukları ise şunlardır:

 • Topoğrafik haritalar hazırlamak,
 • Veri analizi yapmak,
 • Veri elde ettikten sonra rapor yazmak,
 • Hava fotoğrafçılığını kullanarak coğrafi özellikleri belirlemek,
 • İnşaat planlarının uygulanabilirliği ve teknik konularda danışmanlık yapmak,
 • Arazilerin açı ve mesafe ölçümlerini yapmak,
 • Petrol şirketlerinde, petrol yataklarının yerini belirlemek ve şirketin yer altına ne kadar sondaj yapması gerektiğine karar vermek,
 • Arazileri geliştirmek için mühendis ve mimarlarla iletişimde bulunmak,
 • Yasal belgeler için arazi notları almak.

Bu sorumluluklara sahip olmak topoğraf eleman arayanlar için oldukça önemlidir.

Topoğraf Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Her alanda olduğu gibi topoğraf olmak için de belli özelliklere sahip olmalısın. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Topoğraf olmak için matematiksel ve aritmetiksel hesaplamalar yapabilmelisin.
 • Topoğraf, aktif bir çalışma sistemine sahiptir. Bu nedenle topoğraf olmak istiyorsan rahat bir şekilde seyahat edebilmelisin.
 • Bu alanda saha çalışmaları yapıldığı için fiziki bir yeterliliğe sahip olmalısın.
 • Yaratıcı ve yenilikçi çözümler üretebilmelisin.
 • Bir ekibin parçası ya da tek olarak çalışabilmelisin.
 • Verileri anlama ve yorumlama becerisine sahip olmalısın.
 • Yazılı ve sözlü olarak sunum yeteneğin iyi olmalıdır.

Bu özelliklerin yanı sıra topoğraf iş ilanları yeni olarak yayınlandığı için sen de öz geçmişini düzenli aralıklarla düzenlemelisin. Bu sayede firmaların aradığı özelliklere göre bir öz geçmiş ile dikkat çekebilir ve güncel topoğraf iş ilanları sayesinde rahatlıkla başvuruda bulunabilirsin.

Topoğraf İş İlanlarına Başvururken Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Topoğraf iş ilanlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki, bazı firmalar bu alandaki eğitimin yanı sıra alanla ilgili bazı belgeler de isteyebilir. Örneğin; bu mesleği yapabilmek için “Mesleki Yeterlilik Belgesi” şartı bulunabilir. Topoğraf iş ilanları bayan ya da erkek fark etmeksizin yayınlanır. Bunun yanı sıra bazı firmalar tarafından sadece topoğraf iş ilanları bay olarak da yayınlanabilir. Ayrıca firmaların belirlediği bazı kriterler de bulunur. Bu kriterler, genel olarak iş tanımlarında belirtilir. Bazı firmalar birkaç yıllık deneyim isterken bazı firmalar daha uzun süre iş deneyimi isteyebilirler. Bunun yanında yetiştirmek için eleman arayan firmalar da bulunur. Eğer tecrübesizsen bu ilanlara bakabilirsin. Firmaların beklediği eğitim seviyesi ve dil kriterlerine sahip olduğunda kolay bir şekilde bu iş ilanlarına başvuru yapabilirsin. İş ilanlarında firmaların beklediği kriterlerin yanı sıra ulaşım da önemlidir. Çünkü ulaşım imkânı zor olan bir yer, çalışma verimini de düşürebilir. Bu nedenle yakın yerlerdeki iş ilanlarına bakmak yararlı olabilir.

Hangi şehirlerde topoğraf olunabilir?

Topoğraf olmak için pek çok yerde iş imkânı bulabilirsin. Bunun için çalışmak istediğin şehirle ilgili bir arama yapabilirsin. Örneğin, İstanbul’da topoğraf olmak istiyorsan topoğraf iş ilanları İstanbul şeklinde bir arama yaparak o çevredeki iş ilanlarını görebilirsin. Bunun yanı sıra İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer illerde de çalışma imkânı yakalayabilirsin. Genel olarak bir iş ilanına bakarken çevrene yakın yerlere bakman daha iyi olur. Böylece rahat bir şekilde çalışabilirsin.

Topoğraf olabilmek için hangi bölümü bitirmek gerekir?

Her alanda olduğu gibi topoğraf olmak için de üniversitelerin belirli bölümleri bitirilmelidir. Bunun için üniversitelerin dört yıllık harita mühendisliği bölümünden ya da ön lisansta iki yıllık harita teknikerliği bölümünden mezun olmalısın. Bu bölümlerden birini başarılı bir şekilde bitirdiğinde iş ilanlarına rahatlıkla başvuru yapabilirsin. Ayrıca bu alanda yüksek lisans yaparak da mesleğinde kolay bir şekilde ilerleyebilirsin.

Topoğraf nerelerde çalışabilir?

Topoğraf pek çok alanda çalışabilir. Bu alanda genellikle arazilerde görev alırsın. Sahip olduğun teknik donanım ve araçlarla arazilerde incelemeler yaparsın. Aktif bir şekilde çalışabileceğin bu alanda bilgilerle işlerini yürüteceğin için sürekli olarak kendini geliştirmelisin. Bu alan için hem yurt içi hem de yurt dışında çalışmalar gerçekleştirebilirsin.

Topoğraf maaşları nasıldır?

Topoğraf maaşları, pek çok kritere göre değişebilir. Örneğin; bu alanda ne kadarlık bir deneyimin varsa ona göre maaşın artabilir. Ayrıca kamu kurumları ve özel sektörde de maaş farklılıkları görülebilir. Bu iş alanında yeterli deneyim ve gerekli kriterlere sahip olduğunda iyi bir maaş alabilirsin. Bunun yanı sıra işe başladığın bir firmada kendini geliştirdiğinde alacağın maaş daha da artabilir. Bu nedenle bu alanda kendini geliştirmeyi ön planda tutmalısın.

Sıkça Sorulan Sorular

Topograf iş ilanları hangi meslek gruplarını kapsar?

Topograflar arazilerin ve suların haritasını çıkarırken topografilerin ve yapıların yeraltı bölgelerini tasvir eden kişilerdir. Topograf mesleği genel olarak coğrafya bilgisi gerektirenn hemen hemen bütün meslek dalları ile iş birliği içerisinde çalışır. İnşaatlardan maden kuyularına kadar pek çok yerin tespit edilmesi için topografik çalışmalara katılır. Bu sebeple hemen hemen bütün mühendislik alanları ile iş birliği içerisinde çalıştıklarını söylemek mümkün olur.

Topografya alanında iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Topograf iş ilanlarına başvuru yapmak istiyorsan öncelikle bu alanda eğitim alman gerekir. Topograf olmak için farklı şekillerde eğitim alabilirsin. Firmanın da tercihine bağlı olarak eğitim durumu değişiklik gösterebilir. Bazı firmalar bünyelerinde çalışacak olan topografın üniversitelerin 4 yıllık Harita Mühendisliği lisans bölümünden mezun olmasını tercih edebilir. Bunun yanı sıra, bazı firmalar ise 2 yıllık ön lisans bölümü olan Harita Teknikerliği bölümünü tercih edebilir.

En güncel topograf iş ilanlarına nasıl ulaşılabilir?

Topografi iş ilanlarına başvuru yapmak istiyorsan öncelikle iş ilanlarını inceleyip kendin için uygun olan ilanı tespit etmen gerekir. Kendin için uygun olan iş ilanlarına ulaşmak zor olabilir. Bu alanda internet araştırması yapmak çok daha kolay ve pratik bir çözüm olur. Kariyer.net sitesi bu alanda kullanıcılar için hizmet veren oldukça faydalı bir platformdur. Kariyer.net sitesini ziyaret ederek topografi iş ilanlarını araştırabilirsin. Kendin için uygun olan ilanları tespit edip o ilanlara başvuru yapabilirsin

Topografya iş ilanları hangi bölgelerde daha yoğundur?

Topograların çalışma alanlarına baktığında; haritacılık, inşaat sektörü ve madencilik gibi alanlarda pek iş fırsatına ulaşabilirsin. Topograflar için iş olanakları oldukça geniştir. Bu sebeple de tek bir bölgeye indirgemek doğru olmaz. Topografi iş ilanlarını hemen hemen bütün bölgelerde bulmak mümkündür. İnşaat şirketlerinden maden şirketlerine kadar pek çok farklı alanda çalışma şansına sahip olabilirsin. Özellikle yeraltı kaynaklarının yoğun olduğu bölgelerde topografi iş ilanlarını çok daha sık görmek mümkündür.

notifications İş Alarmı kur