Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
3

Yapı Denetim İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearchsearch
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Yapı Denetim cancel

Yapı denetim iş ilanları

Özellikle Ege bölgemizde meydana gelen depremlerin ardından aranan bir sektör haline gelen yapı denetim sektörü, yeni inşa edilen binaların denetlenmesi ve bu binalara güvenilirlik onaylarının verilmesi veya belirli kriterleri sağlamayan binalara onay verilmeyip değişikliklerin talep edilmesi gibi oldukça önemli görevleri yerine getiriyor. Yapı denetim sektörü firmaları, inşa edilen binaları temel aşamasından son aşamasına kadar denetlerler ve binalara devam onaylarının verilmesi veya verilmemesine sektörün uzman mimar ve mühendisleri verir. Tabi yapı denetimi sadece deprem riski taşıyan bölgelerde değil,  ülkemizin tüm bölgeleri için gerekli bir sektördür. Çünkü yapı kontrol sistemi sayesinde sadece depreme dayanıklı binalar üretilmez. Aynı zamanda binalar gerekli kriterlere uygun olarak da inşa edilir ve bu sayede yeni yapılan binalarda insanlar güvenli olarak yaşarlar.
Kariyer.Net verileri incelendiğinde yayınlanan yapı denetim iş ilanlarında en çok Yapı Denetim Mühendisi pozisyonunun arandığı görülüyor. Bu pozisyonda yayınlanan iş ilanlarına gelen toplam 105 başvurunun ise 69’unun Ankara’dan, 6’sının ise İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan geliyor.

Yapı denetiminde kimler görev alabilir?

Yapı denetimde görev almaya yetkili mimar ve mühendislerin belli bir tecrübeye sahip olması gerekiyor. Sektörde en az 12 yıllık tecrübeye sahip kişilerin, görev almak için de yapı denetim komisyonuna başvuru yapmaları ve yeterli görülmeleri gerekiyor. Sadece Denetçi belgesi almaya hak kazanan mimar ve mühendislerin yapı denetimcisi olarak çalışabilse de Denetçi belgesi sürekli verilmiyor.  5 yıl süreyle verilen bu belgenin bu sürenin bitimiyle birlikte tekrar alınması gerekiyor. 5 yıllık sürenin bitiminin ardından mühendisler ve mimarlar inşaat yapı denetim sektöründe çalışamazlar.