Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1993 yılında ODTÜ Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra, aynı yıl Yapı ve Kredi Bankası A.Ş İnsan Kaynakları Departmanında MT olarak iş hayatına atıldım. Daha sonra sırasıyla, YKB ve EGSBANK Teftiş Kurulunda müfettiş ve 1999 yılında yine EGSBANK’ta İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yaptım. Ve 2002 Nisan ayından itibaren AKSA Akrilik Kim. San. A.Ş.’de İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlügü görevini yürütmekteyim.

Evliyim ve 7 aylık minik bir oğlum var. Yoğun iş hayatının stresini doğa yürüyüşleri yaparak ve ata binerek üzerimden atıyorum.

AKSA’nın ve sektörün Türkiye’deki durumu ve geleceği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

AKKÖK Şirketler Grubu; Kimya, Tekstil, Pazarlama & Liman, Enerji, Perakendecilik ve Gayrimenkul & Satış alanlarında faaliyet gösteren 26 şirket ve yaklaşık olarak 9.000 çalışandan oluşmaktadır.

AKSA, AKKÖK Şirketler Grubunun amiral gemisi olarak Türkiye’de rakibi bulunmamasına rağmen, kurulduğu günden bu yana kendisiyle ve gelecekle yarışmış ve bunun sonucunda dünyanın 40’dan fazla ülkesine ihracat yapar kalitede ürün üretir noktaya gelmiştir. Gerek Türkiye’de ve gerekse dünyada yaşanan ekonomik olumsuzlukların etkilemediği çok az şirket olsa gerek ve biz bunlardan bir tanesiyiz. Yine de ülkemizde yaşanan bu olumsuzlukların çok daha parlak bir geleceğin habercisi olduğuna inanıyoruz.

Firma yapınız ve firmanızdaki kariyer olanakları hakkında bilgi verebilir misiniz?

AKSA Akrilik Kimya San. A.Ş Türkiye’de rakipsiz, dünyada ise sektöründe ilk 2 içerisinde yer alan bir sanayi devi. Elbette bu başarı tesadüfi değil. AKSA kurulmuş olduğu 1968 yılından bu yana teknoloji ve insana yaptığı yatırımla kapasitesini 50 kat artırarak dünyanın tek çatı altındaki en büyük akrilik elyaf üreticisi konumuna gelmiştir. Bugün Stratejik Hedeflerimiz arasına; 2008 yılına kadar ülkemizde ve 2010 yılına kadar dünyada en eğitimli ve en kalifiye insan gücüne sahip olmak hedefini koymuş olmamız ise başarımızın kaynağını çok doğru ettiğimiz ve geldiğimiz noktayla yetinmediğimizin bir göstergesidir.

Toplam Kalite Yönetimini benimsemiş olan şirketimizde çalışan herkes konusunun uzmanı olup; gerekli eğitime, teknik yetkinliklere ve bunların ötesinde AKSA Yetkinliklerine sahip olmak zorundadır. Şirketimizin 8 tane Temel Performans Alanı (Finansal Güç, Çalışanların Gelişmişliği, Müşteri Memnuniyeti, Pazar & Rekabet Gücü, Toplam Verimlilik, Kaliteli Ürün ve Hizmet, Kurumsallaşma ve Şirket İmajı) mevcut olup, çalışanlarımızın görevlerini yerine getirirken daima hedeflerine ve bu temel Performans Alanlarına odaklanması beklenmektedir.

Hedeflerle Yönetim Sistemini benimsemiş olan AKSA, performans değerlendirmeleri sonucunda ortaya çıkan eğitim eksiklikleri ile rotasyon ihtiyaçlarını tamamlayıp, kişilerin kariyer planlamalarını yaparak kariyer haritalarını oluşturmaktadır. Bizim AKSA İnsan Kaynakları Ekibi olarak en büyük fonksiyonlarımızdan biri bütün bu süreçler içerisinde arkadaşlarımıza kariyer danışmanlığı hizmeti vermektir.

AKSA’da kurumsal eğitim uyguluyor musunuz? Uyguluyorsanız içerikleri ve yapıları ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

AKSA’da herkesin sahip olması gereken yetkinlikler ve Kurum Kültürü belirlenmiş ve afişlerle somutlaştırılmıştır. Bunlara ilişkin kurumsal eğitimler ile Toplam Kalite, Çevre ve İş Güvenliğine ilişkin eğitimler bütün çalışanlarımız tarafından alınmakta, bunların dışındaki eğitim ihtiyaçları Teknik Analizler yapılarak ortaya konulmakta ve gerek şirket içi ve gerekse şirket dışı eğitmenler tarafından giderilmektedir.

Bunun yanısıra bireylerin kendilerine yapmış oldukları yatırımlar her zaman şirketimiz tarafından desteklenmektedir. Çalışma arkadaşlarımızın kendileri ile ilgili olarak güçlendirmek istedikleri yönleri, gerek kendileri tarafından önerilen eğitimler ve gerekse Müdürlüğümüz tarafından sözkonusu ihtiyacı giderecek eğitimleri bulmak suretiyle geliştirilmektedir. Eğitim konusunda, yurtiçi veya yurtdışı ayrımı yapmaksızın en doğru kaynağa ulaşmak da çalışma prensiplerimiz arasında yer almaktadır.

Yeni mezunlara yönelik işe alım politikanız ve staj imkanlarınız nedir?

Bu yıl ilk uygulamasını gerçekleştirmiş olduğumuz AKSA Management Trainee programı ile AKSA’ yı geleceğe taşıyacak ve ileride yönetici koltuklarımızı dolduracak vizyonu geniş, AKSA yetkinliklerine sahip ve iyi bir eğitim altyapısı bulunan gençlerimizi aramıza katıyoruz. MT programına dahil olmak üzere şirketimize yapılan başvurular arasından CV eleme ile başlayan seçim süreci, son derece profesyonel firmalar tarafından hazırlanan Genel Yetenek, İngilizce ve Teknik sorulardan olusan sınavlarla devam etti ve bu sınavlarda başarılı olan adaylarımıza uyguladığımız psikometrik testlerle onların güçlü ve zayıf yönlerini, eğilimlerini tespit ettikten sonra mülakatlarla aramıza katılacak olan arkadaşlarımızı belirledik.

MT programına katılacak olan arkadaşlarımız, son derece titizlikle programlanmış seçim sürecinden sonra yine aynı titizlikle hazırlanan ve 1,5 yıl sürecek olan sınıf ve işbaşı eğitimlerine katılacaklar ve bu arkadaşlarımız AKSA için değer yaratmaya ancak bu süre sonunda başlayabilecekler. Biz AKSA insan Kaynakları Yönetimi olarak insana yatırım yapmayı bir gider kalemi olarak değil geleceğimizin garantisi olarak görüyor ve bu anlayışımızı da faaliyetlerimize yansıtıyoruz.

Şirketimize staj başvuruları Ocak-Nisan döneminde kabul edilmekte ve staja gelen oğrencilerin hedefledikleri işbaşı deneyimini alabilmelerini sağlayacak şekilde her bölüme optimum seviyede stajyer öğrenci verilmesi organize edilmektedir.

İşe alımlarda ne tip bir politika izliyorsunuz ve internet size bu konuda nasıl yardımcı oluyor?

Şirketimizde turnover oranımız çok düşük olup AKSA’da göreve başlayan çalışma arkadaşlarımız genellikle memnuniyet ile uzun yıllar burada çalışma hayatına devam etmektedir. AKSA için de, görevi ne olursa olsun her bir çalışanı önemli ve çok özeldir. Bu noktada işe alım sürecinin önemi daha da artmaktadır. Bu nedenle biz Genel Yetenek Testlerinden, Teknik & İngilizce Sınavlara, Psikometrik Testlere ve Assesment Center’ a kadar her türlü teknik seçme ve yerleştirme aracını kullanıp ve son aşamada da işinin uzmanları tarafından yapılan mülakatlarla doğru işe doğru kişiyi yerleştirmeyi görev edinmiş durumdayız. Ayrıca Teknik ve İdari Bölümlerin başındaki bütün yöneticilerimize Mülakat Teknikleri eğitimi aldırmak suretiyle onları da iş ortağı yapmış durumdayız.

İnternet, bizim elimizdeki sınırlı CV bankamıza sınırsız bir destek sağlıyor. Her pozisyon için çok seçici davrandığımızdan zaman zaman kendi CV bankamızda aradığımız özelliklerde aday bulamıyoruz ve bu durumda Kariyer.Net’teki aday havuzu veya oraya verdiğimiz bir ilana yapılan yüzlerce başvuru bizim imdadımıza yetişiyor.

Son olarak AKKÖK Şirketler Grubu’nun Ağustos ayının başında başlayacağı Global Grading System projesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

AKKÖK Şirketler Grubunu ulusal ve uluslararası bir marka haline getirmek ve yoğun rekabet ortamında AKKÖK’ü yarınlara başarıyla taşımak için uluslararası İnsan Kaynakları araçlarını yönetimin stratejik iş ortağı olarak kullanmak amacıyla uluslararası alanda isim yapmış bir danışmanlık şirketiyle beraber Ağutos ayında büyük bir projeye başlıyoruz.

Danışmanlık almaya karar verdiğimiz firmanın GGS sisteminin Uluslararası arenada lider olması, çok uluslu şirketlerle organizasyonlarımızı karşılaştırma isteğimiz, Ücretlendirme Politika ve Yönetimimize Global bakış açısı sağlama arzumuz, hem şirket içi hem de şirketler arası ücret yönetiminde denge arayışımız ve AKKÖK’ü geleceğe taşıyacak insan kaynağımızı oluşturmak, geliştirmek ve elde tutmak için pragmatik ve objektif sistem kurma hedefimiz bir araya geldiğinde bu projenin düğmesine bastık.

AKSA İnsan Kaynakları olarak, bütün AKKÖK bünyesinde gerçekleştirilecek olan bu yeniden yapılanmanın da liderliğini üstlendik ve zaten çok uzun zamandır İş Çerçeveleri ve İş Analizleri yapılarak hazırlanmış olan temel üzerine şimdi binayı inşa etme vakti geldi.

Bu çerçevede bütün şirketlerimizde, üretimden destek hizmetlerine kadar bütün bölüm yöneticileri bizim iş ortağımız olarak kendi yaptıkları işleri yeniden gözden geçirecekler. Hep beraber işleri fonksiyonlarına göre gruplara ayıracağız ve her bir grup/iş ailesi için yeterli ve gerekli yetkinlikleri, eğitim altyapısını vs. belirleyeceğiz. Daha sonra bu ailelerin kişi, pozisyon, performans ve işin sonuca olan etkisi gibi kriterlerine bakarak ve uluslararası şirketlerle/sistemlerle karşılaştırma yaptıktan sonra ücretlendirme ve ödüllendirme sistemini kuracağız. Her bir pozisyonun ve kişinin kısa, orta ve uzun vadeli kariyer planlarını görebilmesi için kariyer haritalarını çizeceğiz. Her bir çalışma arkadaşımıza kariyer haritasındaki tercihini yaptıktan sonra ihtiyacı olan eğitimleri sağlayacağız.

AKSA kurulduğu günden bugüne altına attığı başarılarla hem Türkiye’yi ve hem de dünyayı şaşırtmış bir şirket. Bunların hepsini de sahip olduğu mutlu ve kaliteli insan gücüne borçlu. Ama hiçbir zaman elimizdekiyle yetinmek tercihimiz olmadığından hep yeniliklerin ve teknolojinin arkasından koşuyoruz.

Bir İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak biliyorum ki çalışan için en önemli motivatör, çalıştığı şirketle gurur duyması. Ve biz AKSA’lılar AKSA’lı olmakla gurur duyuyoruz.