Her sabah masasının başında mesaisine başlayan ABank Kurumsal İletişim Müdürü Burak Ürgen, iş çıkışlarında takım elbisesini çıkarıp DJ kabininde yerini alıyor. Sahnede DJ Fox ismini kullanan Burak Ürgen; Los Angeles’tan Kiev’e, Trabzon’dan Gaziantep’e kadar pek çok yerde dans severleri coşturuyor
1996’dan bu yana ABank’ta çalışan ABank Kurumsal İletişim Müdürü Burak Ürgen, iş hayatına turizm sektöründe adım attı. Beş yıl kadar İremtur’da iç turizm liderliği yaptı. Yazları Antalya kışları ise Abant, Uludağ gibi kışlık yörelerde çalıştı. Daha sonra turizmde kalarak hayatını devam ettirmek istemediğine karar vererek 1 yıl kadar süre ile bir aracı kurumda dealer olarak görev yaptı. Ardından WestLB İstanbul’da Hazine Operasyon bölümünde çalışmaya başladı. Burada edindiği 2 yıllık tecrübenin ardından ABank Yatırım Fonları Operasyon Bölümü’nde çalışmaya başladı. “ABank’a girer girmez sosyal kulübüne üye oldu ve çok kısa süre sonra başkanlığa getirildim. Bir yandan operasyon bölümünde çalışırken bir yandan da bankanın tüm organizasyonlarını yapıyor hale geldim” diyen Ülgen, pazarlama bölümünün teklifi ile bireysel ürün geliştirme bölümüne geçti. Bankanın büyümesine paralel olarak İnsan Kaynakları bünyesinde kurulan Reklam ve Halkla İlişkiler bölümünde çalışmaya başladı. Şu anda ABank Kurumsal İletişim Bülümü Müdürü olarak kariyerime devam ediyor.

Burak Ürgen, 2004’te Latin DJ’liği yapan dayısı DJ El Turco’nun gönderdiği Latin müzik CD’leriyle DJ’lik yapmaya başladı. Latin DJ’liği ve müziği konusunda kalite ve zenginlik açısından eksik olan ortamı gören ve Latin DJ’liğini en kuvvetli hobisi haline getirmeye karar veren Ürgen Latin müziğinin pozitif etkisini hayat şekline ve felsefesine yansıtıyor. 8 yıldır bu pozitif etkiyi insanlarla paylaşıyor.

Boston, Hollanda Rotterdam, Ukrayna,  Kiev, Kharkiv, İspanya ,Santiago gibi farklı yerlerde de performans sergileyen Burak Ülgen, yurtdışından ülkemize gelen Buena Vista Social Club, Omara Portuondo gibi ünlülerin konserlerinde de yer aldı. “Kasım 2011’de İspanya’daki salsa festivalinde, dünyanın en büyük salsa festivalleri organizatörü Albert Torres’in beğenisini kazanan DJ Fox, Torres’in 24-27 Mayıs tarihlerinde Los Angeles’ta düzenlenen ve Oscar D Leon, El Gran Combo, Luis Enrique, Johnny Polanco, New Swing Sextet gibi Latin müziğinin büyük sanatçılarının sahne aldığı Los Angeles Salsa Kongresi’nde performans sergiledi.” Burak Ülgen ile sahne önündeki kariyeri ile sahnenin arkasındaki hayatını konuştuk.
Latin müziklerine merakınız nasıl başladı?
1996’dan beri ABank’ta işim gereği içerisinde müziğin de önemli yer tuttuğu birçok organizasyon düzenledim. İşin içindeyken doğal olarak DJ kabininin arkasına geçiyorsunuz. Latin müziğine olan ilgim Amerika’da yaşayan ve şu anda benim gibi Latin DJ’liği hobisini gerçekleştiren dayımın gönderdiği cd’lerle başladı. 2005’te Amerika ve Meksika seyahatinden sonra özellikle New York’ta Copacabana’da seyrettiğim Oscar D’Leon konserinin ardından birtakım kararlar aldım. Dayımın da bir seyahati sırasında Türkiye’de yapılan Latin gecelerinde insanların daha iyi, daha kaliteli müziği hakettiğine karar verip Latin gecelerinde performanslar yapmaya başladım. Kısa sürede fark edilen müziğim sayesinde Ankara’dan İzmir’e, Trabzon’dan Gaziantep’e, Mersin’den Bursa’ya kadar ülkemizin pek çok farklı noktasında Latin müziği severler ile buluştum. Sadece Latin müziğini değil Latin müzik kültürünü ve tarihini benimsemek ve bu kültürün gerçek örneklerini müzik ve dans severlerle paylaşmak benim için vazgeçilmez bir tutku haline geldi.

Hobiniz yaşam biçiminiz haline dönüşmüş…
Bu duygular ve fikirlerin hayatımda yer almasıyla birlikte bu pozitif enerjiyi insanlara aktarmak, müziğimle onlara keyif ve mutluluk vermekle birlikte bu muhteşem hobim yaşam biçimine dönüştü. Farklı ülkelerde farklı kültürden insanlarla Latin kültürü etrafında birleşiyor olmaktan çok keyif alıyorum. Mesela daha 10 gün önce dünyanın en eski ve en büyük salsa kongresi olan Los Angeles Salsa Kongresi’nde farklı ülkelerden binlerce dans sever ile müziğimi paylaştım. Dünyanın farklı yerlerinde doğmuş, farklı hikayeleri olan, salsa çatısı altında birleşen, gerektiğinde birçok olumsuzluğu pozitife çevirmeyi başarmış dans ve müzik severlerle unutulmaz bir hafta sonu yaşadım. O ortamda bulunmak, ailenin önemli bir parçası olduğunu hissetmek ve beğenilmek, ardından 2013’te yapılacak olan 15. festivale tekrar davet edilmek gurur vericiydi. İnsanları Latin müziğinin, salsanın pozitif enerjisi çevresinde birleştirebilmek için enerjimi harcıyor olmaktan son derece mutluyum.

Zamanı iyi yönetiyor

“DJ FOX” nasıl ortaya çıktı?
Yakın arkadaşlarım oldum olası çabuk kavrama, planlı hareket etme yeteneğimden ve kıvrak zekamdan dolayı bana çok kurnaz olduğumu söylemişlerdir. Arkadaşlarımdan biri bunu özellikle İngilizce olarak da iş ortamında fazlasıyla dile getiriyordu.

Bu konuda herhangi bir eğitim aldınız mı?
Uzun yıllar kurumumda organizasyonları yapan kişi olduğum için doğal olarak çalıştığımız müzik, ses ve ışık firmaları ile oldukça uzun vakitler geçirdim. Bu organizasyonlarda kabine geçtiğim çok oldu. Bu tip her süreçte ilgi ve merakım sayesinde çok şey öğrendim. Araştırmacı bir kişiliğim olması sebebiyle bu imkanları her zaman çok iyi değerlendirdim. Organizasyonu yapan taraf olarak zaten beklentilerin ne olduğunu bilerek kabinin diğer tarafına geçiyor olmanız oldukça yararlı bir sürecin yaşanmasına sebep oluyor.

İş dünyasındaki aktif kariyerinize devam ederken diğer yandan hobinin ötesine geçen uğraşınızı devam ettirmek zor olmuyor mu?
Her konuda olduğu gibi birtakım fedakarlıklar yapmak gerekiyor. İş hayatı sırasında hobimi gerçekleştirebilmek için tüm özel izin günlerimi festivaller için kullanıyorum. Herkes tatil günlerinde dışarıda keyifle gezerken siz player’ların ve arşivin başında uzun süreler geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Yurt dışı festivaller öncesi yaşanan hazırlık süreçleri ve festivaller için kullanılan izinleri düşünürsek deniz, güneş gibi bazı keyif noktalarından fedakarlık etmek durumunda kalıyorsunuz. İş kariyerinize başarı ile devam ederken hobinizde de başarılı olmak bu tip fedakarlıkları çok daha keyifli anların yaşanmasına dönüştürüyor. Bu yüzden aslında çok daha büyük keyif alıyorum.

Yoğun bir iş ajandanız var. Zaman problemi yaşıyor musunuz?
Hobimi iş saatleri ve iş günleri dışında gerçekleştirdiğim için iş saatlerine ve işe yansımıyor. Aslına bakarsanız iki farklı insan var gibi. Biri Burak Ürgen diğeri ise DJ Fox. Kurumsal iletişim müdürü olduğum için kurum içi ve kurumdan kaynaklanan kurum dışı hayatım oldukça sosyal ve renkli. Bu sebeple hobi tarafında yaşanan pozitif enerjinin iş hayatına olumlu yansıması söz konusu oluyor.

Hobim mesleğimle besleniyor

Ofisteki işlerinizi nasıl organize ediyorsunuz?
Bu kıymetli hobimi gerçekleştirmek için özel bir organizasyon gerekmiyor. Festivaller Cuma-Pazar organize ediliyor ya da Latin geceleri akşam saatlerinde tertipleniyor, bu sebeple işin yürümesi için özel bir organizasyon gerekmiyor. Sadece mesai saatleri harici zamanlarda dışarıda bazı işle ilgili organizasyonlarımız varsa hobiyle ilgili çalışmaları erteliyoruz. Son 2 senedir uluslararası festivallere gittiğim ve tarihler bir yıl öncesinden belli olduğundan iş programımıza göre seçim yapma şansına sahip olabiliyorum. Pek çok festival organizasyonu olduğu için de rahat seçim yapabiliyorum.

Sizce iş dünyasındaki kariyeriniz, hobinizle nasıl besleniyor?
8 yıldır Latin müziği ve Latin kültürü benim hayat şeklim oldu. En büyük sorunlarımı, sıkıntılarımı salsa dinleyerek ve dans ederek geride bırakabiliyorum. Latin müziğinin pozitif etkisi, yüksek enerjisi, sosyal yönü yüksek olan iş hayatımda çok olumlu etki yaratıyor. Konulara olumlu yaklaşım sağladığı gibi hayata bakış açısında yarattığı çözümcü etki hemen fark ediliyor. Sevdiğiniz bir hobiyi en iyi şekilde yapıyor olmanın verdiği haz ve duygusal tatmin de iş hayatında daha tutkulu ve işe konsantre olmanızı sağlıyor. Benim bakış açımla iş hayatında başarı olmazsa hobi tarafında da bir başarı yakalama şansı olmadığı çok net.

Sahnede başınızdan geçen unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
En son sahne aldığım Los Angeles Salsa kongresinde yıllardır hayranı olduğum ve Latin DJ’liğe merak saldığım ilk yıllarda New York’taki konserinden sonra fotoğraf çektirme şansı bulduğum, Latin camiasının en büyük sanatçılarından Oscar D’Leon ile aynı festivalde bulunmak ve onun verdiği harika konserden sonra aynı mekanda dans severlere müzik yapmak unutulmaz bir heyecandı. O gece sahnede aldığım keyfi ifade etmek çok zor. Hiç unutamayacağım bir diğer anım ise, Gaziantep’te bir sahne çalışması ardından konuklardan biri “Bir Latin gecesinde Türkçe şarkılar çalmadan, göbek havaları çalmadan sadece salsa çalınarak da bütün gece eğlenilebiliyormuş demek. Bu gece bize bunu öğrettiniz ve gösterdiniz çok keyif aldık, teşekkür ederiz” demesi.

Los Angeles’tan Gaziantep’e yerli ve yabancı birçok festivale katıldı

• Los Angeles Salsa Kongresi 2012
• 8. Uluslararası Ukrayna Dans Festivali (Salsamayovka)/ Kiev Ukrayna 2012
• 7. Uluslararası Ukrayna Dans Festivali (Salsamayovka)/ Kiev Ukrayna 2011
• Santiago İspanya Salsa Festivali Salsorro/ İspanya 2011
• Rotterdam Salsa Kongresi 2008/ Hollanda
• Türkiye Salsa Festivali 2009/ İstanbul
• Omara Portuondo Konseri 2009/ İstanbul
• Buena Vista Social Club Konseri 2009/ İstanbul
• Taksim Dans Karnavalı 2008/ İstanbul
• İstanbul Salsa Festivali 2007/ İstanbul
• Dans Festivali ve Dünya Dans Günü kutlamaları/ Mersin
• AVM Organizasyonu ve Latin gecesi/ Trabzon ve Ankara
• Latin Gecesi/ Gaziantep, Bodrum, Bursa, İzmir, İzmit