Microsoft’un kurucularından Bill Gates, izole bir yaşam sürmeye çalıştığımız pandemi döneminde okunması gereken 4 kitap önerdi. İşte, o kitaplar…

Sık sık kitap önerilerinde bulunan Bill Gates, bu kez de karantina döneminde okunması gereken kitapları paylaştı. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Lloyd Minor’la yaptığı söyleşide okurlara şu 4 kitabı önerdi.

Yeni Jim Crow: Renk Körlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme

Bill Gates’in önerilerin ilki, sivil haklar avukatı ve hukuk uzmanı Michelle Alexander’ın kaleme aldığı Yeni Jim Crow: Renk Körlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme (The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness) isimli kitap.

Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Çağ, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler

Bill Gates’in önerdiği ikinci kitap ise Bijal P. Trivedi’nin yazdığı Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Çağ, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler (Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine Forever) kitabı.

Görkemli ve Sefil: Blitz Döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı

Gates’in üçüncü önerisi ise Erik Larson’ın yazdığı Görkemli ve Sefil: Blitz Döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı (The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz) isimli kitap. Gates, ”Olayların gidişatına şüpheyle yaklaşan ve baskı altında görev yapan bir lideri” anlattığı için bu kitabı önemli bulduğunu söylüyor.

Pandemi Sonrası Dünya İçin 10 Ders

Gates’in son önerisi ise Fareed Zakaria’nın yazdığı Pandemi Sonrası Dünya İçin 10 Ders (Ten Lessons for a Post-Pandemic World) isimli kitap.