Yeni mezunsun ya da hâlâ okuyorsun. Peki, sana uygun bir özgeçmiş nasıl olmalı? Fonksiyonel ya da hedefe yönelik bir özgeçmiş formatı belirleyerek iş ya da staj başvurularına başlayabilirsin.

Fonksiyonel özgeçmiş formatı nedir?

Bu format türü; başarılı olduğun konuları, tecrübeni ve güçlü olduğun özelliklerini, kariyer hedeflerin dahilinde destekleyici bir rol oynar. Var olan deneyimler ve kronolojik iş hayatı tamamen göz ardı edilir. Özellikle vurgulamak istediğin profesyonel niteliklerinle ilgili esneklik sağlar. İş hayatına giren yeni mezunlar, iş hayatından uzak kalmış adaylar ve özellikle kariyer değişikliği isteyen kişiler için ideal format tipidir.

Hedefe yönelik özgeçmiş formatı nedir?

Bu özgeçmiş formatı ise spesifik olarak ilan edilen veya başvurulan bir pozisyon için düzenlenebilir. Öncelikle, ilan edilen veya başvurulan pozisyonunun talep ettiği nitelikleri tespit etmeli, daha sonra bu özelliklerden sahip olduklarını özgeçmişinde ön plana çıkarmalısın. Bu format, ilgili ilana yapılan başvurular arasından özgeçmişinin daha görünür olmasını sağlar.

Özgeçmiş formatını belirledikten sonra dikkat etmen gerekenler

  • Öncelikle güçlü olduğun alanları ortaya koymanı sağlayacak formatı seçtiğinden emin ol.
  • Başvurduğun pozisyona uygun olan kısa süreli deneyimlerin varsa bunları CV’ne eklemekten çekinme.
  • Kendine ne kadar güvendiğini ve eğitimini gördüğün konuya ne kadar hakim olduğunu belirtmekten kaçınma.
  • Kesinlikle imla hatası yapmamaya özen göster ve özgeçmişini göndermeden önce son bir kontrol yap.
  • Farklı iş olanakları için hedefe yönelik özgeçmişler hazırlayabilirsin. Fakat kesinlikle başvurduğun bir firmaya kısa aralıklarla farklı formatta hazırlanmış özgeçmişler gönderme. İki farklı format veya içerik, işverenin kafasında soru işaretleri oluşturabilir.
  • İşe alımın tamamlanması zaman alan bir süreç olduğundan, özgeçmişini şimdiden oluşturmanda fayda var. Zamanla deneyimler edindiğinde güncellemelerini de ihmal etme.

Sana uygun ilanlarını ya da staj ilanlarını görmek için Kariyer.net iş ilanları sayfasını ziyaret edebilirsin.

Kaynak: Resume Build