Özgeçmiş formatın ne olmalı?

0

Yeni mezunsun ya da hala okuyorsun. O zaman senin için en uygun 2 adet özgeçmiş formatı var: Fonksiyonel ve hedefe yönelik özgeçmiş formatı.

FONKSİYONEL ÖZGEÇMİŞ FORMATI NEDİR?
Bu format türü, başarılı olduğun konuları, tecrübeni ve güçlü olduğun özelliklerini, kariyer hedeflerin dahilinde destekleyici bir rol oynar. Sahip olunan pozisyonlar ve kronolojik iş hayatın tamamen gözardı edilir. Özellikle vurgulamak istediğin profesyonel niteliklerin ile ilgili esneklik sağlar. İş hayatına giren yeni mezunlara, iş hayatından uzak kalmış adaylara ve özellikle kariyer değişikliği arzulayan kişiler için ideal format tipidir.

HEDEFE YÖNELİK ÖZGEÇMİŞ FORMATI NEDİR?
Bu özgeçmiş formatı spesifik olarak ilan edilen veya başvurulan pozisyon için düzenlenebilir. Öncelikle, ilan edilen veya başvurulan pozisyonunun talep ettiği nitelikler tespit edilir ve sen kendinde var olan bu özelliklerden ön plana çıkarılması gerekenleri belirli bir format dahilinde ortaya koyarsın. Seçilen iş veya pozisyon ile ilgili sana esneklik sağlar ve özgeçmişinin ön plana çıkmasında oldukça önemli bir rol oynar. Hedeflenen alan veya pozisyonun niteliklerinin tam anlamı ile özümsendiğini ve bilinçli bir başvuru olduğu imajını işveren üzerinde başarı ile yaratır.

ÖZGEÇMİŞ FORMATINI BELİRLEDİKTEN SONRA DİKKAT ETMEN GEREKENLER

  • İş tecrübesini ön plana çıkarmayan fonksiyonel veya hedefe yönelik özgeçmiş formatı, en uygun format özelliğini taşıyor. Yeni mezunların kendilerini tam anlamı ile ifade etmelerini sağlar.
  • Üniversite hayatında yaptığın işler, konunla ilgili edindiğin veya sosyal tecrübelerini ön plana çıkarmalısın.
  • Kendine ne kadar güvendiğini ve eğitimini gördüğün konuya ne kadar hakim olduğunu belirtmekten kaçınma.
  • Kesinlikle imla hatası yapmamaya özen göster ve özgeçmişini göndermeden önce objektif bir göz tarafından değerlendirilmesini sağla.
  • Değişik iş olanakları için değişik hedeflere yönelik özgeçmişler hazırlayabilirsin. Fakat kesinlikle başvurduğun bir pozisyon veya firmaya kısa aralıklarla farklı özellikler veya format taşıyan özgeçmişler gönderme. İki farklı format veya içerik işverenin kafasında soru işaretleri oluşturabilir.
  • İşe başvuru işlemlerinin oldukça uzun sürdüğünü de unutmadan, eğitimini bitirmeden önce formatını oluşturmaya çalış.