Bir iş görüşmesinde kurabileceğiniz 5 faydalı cümle  

0

İş görüşmelerinde avantaj sağlayacak anahtar cümleleri bilmen, karşındaki işe alım uzmanını etkilemeni ve işi almanı çok daha kolay hale getirebilir. Etkili bazı evrensel ifadeleri senin için derledik.

Bir iş görüşmesinde başarılı olmanın en doğru yollarından biri karşındaki uzmana duymak istediğini söylemekten geçiyor. Evet, bu gerçek! İş görüşmesinde temel hedef, seni işe alacak kişiyi etkileyebilmektir ve o kişiyi etkilemek için duymak istediği şeylere vurgu yapman şart. Elbette her iş görüşmesi birbirinden farklıdır ve sektörden sektöre, pozisyondan pozisyona içerik değişebilir. Yine de uzmanlara göre işe alım uzmanlarının özellikle duymak istediği birkaç evrensel ifade var. Bu yazıda o ifadeleri derledik. Bu ifadeleri iş görüşmesinin doğru yerlerinde kullanmanın işi alma şansını artırabileceğini unutma.

“Bu pozisyonun açık olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlandım”

İşi almak istiyorsan, görüşmede heyecansız ve isteksiz görünemezsin. İşverene ya da işe alım uzmanına pozisyonu ve söz konusu şirkette çalışmayı ne kadar istediğini, coşkulu bir şekilde göstermen gerekir.  İşte bu cümle bunun için son derece uygun. Arkasından şu ifadeyi eklemen etkiyi artırabilir: ““Bu alanda olmak istiyorum ve şirketinizdeki harika ekiple çalışmak için sabırsızlanıyorum.”

“Bu iş, benim deneyim ve niteliklerime çok uygun, işte tam da bu yüzden…”

Bu cümle sana çok büyük kolaylık sağlar ve İK uzmanının neden seni işe alması gerektiğini detaylı ve etkili şekilde açıklama fırsatı verir. Tabii sadece bu cümleyi söyleyip geçemezsin. Bu amaçla uzmanlığını gösterecek küçük konuşmalar hazırlayabilirsin. Örneğin: “Pozisyonun X yazılımının nasıl kullanılacağını tam olarak bilen birini gerektirdiğini görüyorum” “Son iki işimde Y yazılımını kullanıyordum, bu da işin teslim süresini yüzde 10 oranında azaltmamı sağladı” gibi somut örnekler verebilirsin.

“Bu projeyi web sitenizde okudum”

Görüşmeye gitmeden önce şirket ve pozisyon hakkında olabildiğince detaylı bir araştırma yapmalısın. Bunun için şirketin web sitesinden faydalanabilirsin. Ek olarak şirketin sosyal medya hesaplarını da tarayabilir, basında şirketle ilgili çıkan haberleri inceleyebilirsin. Yani sıkı bir dedektiflik çalışması seni bekliyor. Bu araştırmanda elde ettiklerini görüşmede uygun bir anda dile getirmeyi unutma. Bu, ilgili olduğunu gösterir ve işveren için ilgili bir aday her zaman güçlü bir adaydır.

“Benzer bir problemi nasıl çözdüğümü anlatayım…”

Pek çok işverene göre yeni mezunların en eksik oldukları nokta sorun çözme becerisi. İşvereni ikna etmek için “Ben harika bir problem çözücüyüm” demen de yetmiyor, bunu göstermek şart. Göstermek için de şirketle ilgili bilgi sahibi olman, ne tür krizler ya da sorunlarla karşılaştıklarını bilmen kritik. Öğrendikten sonra görüşmede örnek bir vakayı ele alabilir ve sen olsan o durumda nasıl davranırdın ve neleri farklı yapardın, anlatabilirsin. Bu gerçekten etkili olacaktır.

“Biraz daha açabilir misiniz?”

İş görüşmesinde aktif bir dinleyici olman çok önemli. Çünkü işveren ya da işe alım uzmanı konuşurken dinlemediğin izlenimine kapılırsa, bu hakkında olumsuz bir görüşe neden olabilir. İlgili görünmenin birden çok yolu var. Ama en etkililerinden biri başlıktaki soru… “Biraz daha ayrıntılı olarak bahsedebilir misiniz?” şeklinde soracağın bir soru, anlatılanlarla gerçekten çok ilgilendiğini göstermen bakımından oldukça faydalı.

İki önemli ipucu:

İş ilanındaki anahtar kelimeleri kullan

İş görüşmesinde karşındaki insanların konuştuğu dili konuşmaya çalış. Onların dilini nereden mi öğreneceksin? Elbette ilanlarından. İş ilanları sadece aranan kişinin özelliklerini özetlemez, sana görüşeceğin kişilerin kullandıkları dil hakkında da ipuçları verir. Örneğin, ilanda “çok kanallı pazarlama” gibi bir ifade varsa sen de bu ifadeyi cevaplarından birinde mutlaka kullan. Mesela şöyle:

“Problem çözmenin bu konum için çok önemli becerilerden biri olduğunu biliyorum. Son işimde de çok kanallı pazarlama konusunda çalışıyordum.”

Görüştüğün kişiye adıyla hitap et

İş görüşmesinin başında bir tanışma faslı her zaman olur, ancak pek çok aday heyecan ve gerginlik yüzünden görüşmenin geri kalan kısmında karşısındaki kişinin ismini unutur. Oysa görüşülen kişiye ismiyle hitap etmek, onu etkilemek ve size bakışını olumlu yönde değiştirmek için gayet etkili bir yöntem. Aralarda fırsat buldukça “X Bey” ya da “Y Hanım” diye hitap etmeyi de unutma.

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!