Mazars Denge açtığı yeni ofisleriyle birlikte bu yıl eğitime odaklandı, uzmanlık alanlarına göre alınacak eğitimleri çeşitlendirdi. Şirketin yeni eğitim politikasıyla ilgili bilgi veren Mazars Denge İK Direktörü Mehmet Eronat, örneğin vergi departmanında çalışanlar arasında yılda 16 gün eğitim alanların olacağını aktarıyor.

Vergi, denetim, outsourcing muhasebe ve kurumsal finansman konularında 36 yıldan fazla süredir çalışmalar yapan Mazars Denge, bu yıl açılan bölge ofisleriyle birlikte yeni bir eğitim planını hayata geçirdi. Şirketin İK Direktörü Mehmet Eronat, eğitimleri mesleki teknik eğitimler ve liderlik, kişilik özellikleri, iletişim gibi becerileri kapsayan soft skills olarak iki gruba ayırdıklarını kaydediyor. Eronat’tan yeni eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldık.

1998’ten bu yana Paris’le işbirliği

Mehmet Eronat, 1977 yılında kurulan şirketin iki kişilik bir şirketten 36 yılın sonunda yedi ofiste hizmet veren 300 kişilik bir yapıya dönüştüğünü kaydediyor. 1998 yılında yurt dışı ortaklığı ihtiyacıyla merkezi Paris’te bulunan Mazars grubunun üyesi olduklarını belirten Eronat, bugün yüzde 50’si yabancı olmak üzere 600’den fazla firmaya hizmet verdiklerini kaydediyor.

Yılda 16 gün eğitim alacaklar var

Eronat, şirketin her yıl gelenekselleşen eğitim faaliyetleri çerçevesinde çalışan başına yıllık 5 gün ortalama eğitim faaliyeti olduğunu kaydediyor. Eronat eğitimlerle ilgili olarak, “2013 yılında yeni açılan bölge ofislerimizle birlikte yeni bir eğitim planı uygulamaya karar verdik ve programımızı “Mazars Denge Kişisel Gelişim ve Mesleki Eğitim Programı” olarak adlandırdık. Bu plan çerçevesinde her pozisyon için verilecek eğitimler mesleki teknik eğitimler ve soft skills eğitimler olarak iki ana başlıkta toplandı. Yılda iki kez gerçekleştirdiğimiz 360 derece Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme sistemimizden aldığımız sonuçların pozisyonlara göre soft skills eğitim ihtiyaçlarını belirlememizde bize çok yardımcı olduğunu söyleyebilirim. 2012 yılında 5 gün/adam olan eğitim verme ortalamamızı bu yıl 8 gün/adama, bazı pozisyonlarımızda ise 9-11 gün/adama çıkaracak bir eğitim programı hazırladık. Örneğin, bu yıl vergi departmanımızda uzman olarak görev yapan bir arkadaşımızın soft skill eğitimlerle birlikte 128 saat ( 16 gün/adam) eğitim alacağını söyleyebilirim” diyor.

Eğitimler her departman için

Eronat, eğitimlerin içerikleriyle ilgili de bilgi veriyor. Teknik eğitimlerinin yanı sıra bu yıl verecekleri soft skills eğitimler için bir eğitim firmasıyla anlaşma yaptıklarının bilgisin veren Eronat, “Asistan pozisyonundan ortaklarımıza kadar olan geniş çerçevede, iletişim, takım çalışması, takım yönetimi, zaman yönetimi ve etkin delegasyon, geliştiren yönetici, liderlik ve koçluk eğitimlerini sınıf ortamında alacağız” diye konuşuyor.

Yıllık oryantasyon toplantısı 

Bu yıl yeni açılan üç ofisimizle birlikte toplam altı ilde yedi ofise ulaştık ve 300 kişiyi aşkın bir kadroları olduğunu hatırlatan Eronat, “Özellikle aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza ve bölge ofislerinde görevli arkadaşlarımıza Mazars Denge kültürünü anlatmak ve ofisler ve departmanlar arasındaki kültür entegrasyonunu sağlamak amacıyla bu yıl bir bölgeler oryantasyon toplantısı düzenliyoruz. 03-04-05 Mayıs tarihlerinde Bolu’da düzenleyeceğimiz ve üç gün sürecek toplantımıza 2013 yılında işe giren tüm çalışanlarımız ile birlikte bölge ofislerimizde görevli tüm arkadaşlarımız dahil olacak. Düzenlenecek oryantasyon programımızda temel değerlerimizin aktarılacağı sunumlardan, departman sunumlarına, soru-cevap bölümlerinden, insan kaynakları uygulamalarına kadar uzanan geniş bir program hazırladık” diyor.