Türkiye iş dünyasının önde gelen isimleri 10. Liderlik Zirvesi’nde buluştu. Edworks tarafından düzenlenen ve Kariyer.net’in ana sponsor olarak yer aldığı zirvede Geleceğin Liderleri temasıyla liderlik kavramı masaya yatırıldı. 

Bu yıl 10.’su gerçekleşen Liderlik Zirvesi yine iş dünyasından önemli yöneticileri bir araya getirdi. Edworks’ün Sheraton İstanbul Maslak Hotel’de düzenlediği zirvede Türkiye’nin önemli CEO ve CFO’larının yanı sıra, yurt dışından Türk yöneticiler, dünyaca ünlü yönetici, oyuncu ve iletişim koçu Anthony Vincent Bova da yer aldı. Zirvede ayrıca spor dünyasının liderleri Fatih Terim, Ergin Ataman, Erman Kunter gibi isimler de katılımcılarla buluştu. Gün boyu süren sunumlardan satır başlarını bir araya getirdik.

 

Zirve ödül töreniyle açıldı

10. Liderlik Zirvesi Skyturk Anchormen’i Korcan Karar’ın sunumuyla gerçekleştirilen ödül töreniyle başladı. İş dünyasının saygın ödülleri arasında yer alan Liderlik Ödülleri’nde Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’a, Galatasaray A.Ş. Futbol Teknik İdari Sportif Direktörü Fatih Terim’e ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’na ödülü Edworks Konferans Başkanı Coşkun Çoroğlu tarafından verildi. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz ise Yırcalı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz ve Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç adına İnan – Suna Kıraç Vakfı Genel Müdürü Özalp Birol’a ödüllerini verdi.

 

CEO’ların liderlik anlayışları 

Zirvenin sabah oturumunda gerçekleşen Holdinglerin Lider CEO’larından Etkili Yönetim Stratejileri başlıklı konuşmanın oturum başkanlığını Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ üstlendi. Akkök Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Danışmanı Mehmet Ali Berkman, çalışanın tevazu gösteren liderin arkasında durduğunu söyledi. Berkman, hata yapmanın mümkün olduğunu ve bir konunun yeteri kadar hata yapıldığında öğrenildiğine de dikkat çekti. Berkman’ın arkasından söz alan Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş ise üç tür liderlik biçiminden bahsetti. Aktaş, “Hard power lider gücünü otoriteden alır, soft power lider ise daha çok ekibini dinleyen bir liderlik modelidir. Bunların dışında yer alan smart power liderlik de her iki kavramı dengeli kullanan liderlik tarzıdır. Ben de daha çok adil olma duygusunu yaratan, daha çok empati kuran bir liderlik modelini benimsiyorum” diye konuştu. Oturumda son söz alan Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Harvard Üniversitesi Kıdemli İleri Liderlik Akademi Üyesi Nusret Cömert ise liderlik davranışlarının öğrenebileceğine vurgu yaptı. Cömert liderlik ve yöneticiliğin ayrı kavramlar olduğunu ve iyi bir yöneticinin iyi bir lider olamayacağı gibi iyi bir liderin iyi bir yönetici olamayacağına da dikkat çekti.

 

Liderlik için sağlıklı iletişim önemli

Zirvede Türkiye’nin önde gelen liderlerinin yanı sıra Halkla İlişkiler sektörünün de önemli isimleri konuşmacı olarak yer aldı. Moderatör olarak Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık Bölüm Başkanı ve Yazar Prof. Dr. Ali Atıf Bir’in yer aldığı oturumda sektörden isimler yaratıcı düşünce ve iletişim taktikleri konusunda görüşlerini bildirdi. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanı ve Toksü & Chase Halkla İlişkiler Ajans Başkanı Fügen Toksü, liderlerin kendi kişisel kariyerleri için halkla ilişkilerin çok önemli olduğunu dile getirdi. Reklamcılar Derneği Eski Başkanı ve Ogilvy Türkiye Ülke Başkanı Aytül Özkan da lider markaların nasıl fark yarattığını dinleyicilere aktardı. Özkan, lider markalarda kaçınılmaz bir yaratıcılığın, farklı bir konumlandırmanın ve inovasyonun bulunduğunu, bunun olabilmesinin de yüzde 70 oranında lidere bağlı olduğunu dile getirdi. Sunum da son olarak Excel İletişim Ajans Başkanı Figen İşbir de kendi kariyer yolculuğu ile liderlik kavramına bakışını dinleyicilerle paylaştı.

 

Zirveden başlıklar 

Liderlik zirvesi tüm gün süren sunumlarla devam etti. Sunumlarda özellikle dünyaca ünlü Yönetici ve Oyuncu Koçu Anthony Vincent Bova’nın Kişisel Markalaşma sunumu ve ardından düzenlediği workshop ilgi çekti. Bova sunumunda en çok oyunculuk yapılan yerlerden birinin iş dünyası olduğunu, bunun nasıl yönetileceğinin ise önce kişinin kendisini sevmesiyle mümkün olacağını dile getirdi. Kapanış oturumunda ise Türk Lider Merkezi Kurucu Başkanı ve Duayen Bankacı Bülent Şenver’in oturum başkanlığıyla 2013 yılı Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler konusu tartışıldı. Oturumda Anadolu  Grubu  Mali  İşler  Başkanı Can Çaka, Akfen Holding CFO’su Hüseyin Kadri Samsunlu ve Hattat Grup CFO’su Gürhan Kartal ekonomik beklentileri ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi. Oturumda dünyadaki varlık kavramının gayrimenkul, mal veya hizmetten kağıtlara geçtiği konuşuldu. Dünya ekonomisinde artık satılan kavramın itibar olduğuna da dikkat çekilen oturumda Japonya ve Avrupa örnekleri tartışıldı.