Arşivler

CV`ni Güncelle Yıldız!

YTÜ Oditoryum
YTÜ Oditoryum

Üniversiteyi Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi`nde okudum. Beşiktaş kampüsünde yer alan fakültemiz henüz yeni bir fakülteydi, henüz mezun bile vermemişti. Kişi sayısı az olduğu için tüm sınıflar ve hatta işletme bölümündeki arkadaşlarımızla, gayet uyumlu ve bir arada 4 sene geçirdik.

Mezun olalı 12 sene oldu; 26 Kasım 2012`de bu sefer eğitim vermek üzere okulumdaydım:) Özgeçmiş oluşturma, Cv güncelleme ve önemi, staj, iş hayatı, deneyimler…Sunum içeriğimiz her zamanki gibi dopdoluydu.

“Üniversite yıllarınızı staj yapmadan bitirmeyin.”

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü`nün gerçekleştirdiği   “CV`ni Güncelle Yıldız” etkinliklerine “Özgeçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri” eğitimimizi vermek üzere katıldık.

Katılımcı öğrencilerin soru ve yorumlarıyla daha da etkili geçen eğitimimizde, özellikle staj zorunluluğu olmayan bölümlerde okuyan öğrencilere, staj yapmayı ihmal etmemelerini hatırlattım.

Maalesef ülkemizde, iktisat ve işletme bölümleri için okullar zorunlu staj koymuyor. Oysa çalışma alanı oldukça geniş olan bu iki bölümde okuyanların, üniversiteyi bitirdikten sonra hangi alanda çalışacaklarını, hangi işi yaparken daha mutlu ve verimli olacaklarını anlamaları ve kendilerine buna göre bir hedef belirlemeleri çok önemli. Staj, iş hayatını anlamak, hangi departmanda/sektörde/pozisyonda ne gibi işler yapıldığını öğrenmenin en iyi yolu…Bu yüzden bu fakülteler için üniversite yönetimlerinin staj zorunluluğu koyması veya bu imkanı vermesi gerekiyor. Umarım kısa zamanda bu konuya bir çözüm bulunur.

Tabii bu hatırlatmayı yapınca, öğrenciler zorunlu staj olmadığından firmaların da kendilerini kabul etmediklerinden bahsettiler. Genel olarak firmaların eğilimi bu yönde olsa da, özellikle İktisat ve İşletme öğrencilerine yönelik güzel staj imkanları da yok değil. Büyük firmaların Ocak-Şubat-Mart döneminde yayınlamaya başladığı staj programları hem gönüllü stajyerleri kabul ediyor, hem de öğrencilere her departmanda işleyişi öğrenebilecekleri bir program ve mezun olduktan sonra devam edebilecekleri bir iş imkanı sunuyorlar. Bu dönemlerde staj.kariyer.net üzerinden staj yapabileceğiniz firmaları takip edebilirsiniz.

Staj yaparken de, her seferinde farklı bir sektörde ve departmanda stajınızı yapmaya çalışmanızı tavsiye ederim. Böylece hedefleyeceğiniz sektör ve departmanı daha iyi bulabilirsin. Sonrada bu hedefinize uygun yetkinliklerle kendinizi donatmaya başlamanız gerekiyor…Bu da başka bir yazının konusu olsun:)

Bu arada, yukarda bahsettiğim staj programlarına örnek bir ilan yayında şu an…İstenen kriterlere uyduğunuzu düşünüyorsanız kaçırmayın, hemen Kariyer.net`te güzel bir özgeçmiş oluşturup, başvurun: Vodafone Türkiye Yeni Genç Yetenekleri Arıyor!

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine, (okul arkadaşlarıma:)), ilgileri için çok teşekkür ederim. En kısa sürede yeniden bir etkinlikte karşılaşmak üzere…

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.