Arşivler

Dijital pazarlamada kariyer hedefleyenlere 6 ipucu

Günümüzde dijitalleşmenin etkisiyle pazarlama faaliyetleri de çeşitlendi. Sen de dijital çağın getirdiği yeni pozisyonlarda görev almak istiyorsan, bu önerilerimiz işine yarayabilir. 

Dijitalleşme, hayatın her alanında etkilerini göstermeye devam ederken şirketler de pazarlama stratejilerini yeniden gözden geçiriyor. Geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak ortaya çıkan dijital pazarlama, dijitalleşen dünyanın sunduğu fırsatlarla çeşitli kariyer seçeneklerini ortaya çıkardı. Dijital pazarlama müdüründen SEO uzmanına, pazarlama analistinden pazarlama iletişimi uzmanına kadar çeşitli pozisyonlarda kariyer fırsatları sunan dijital pazarlama dünyasında kendini geliştirmek istiyorsan, şu önerilerimize göz atabilirsin:

Gelişmeleri sürekli takip et

Dijital pazarlama alanında gelişim sağlamak için gündeme hâkim olman oldukça önemli. Bunlar; pazarlama trendleri, teknoloji veya sektörle ilgili olabilir. Pazarlamanın temelini oluşturan tüketici alışkanlıkları ve müşteri deneyimi de pazarlama stratejisini doğrudan etkiler. Bu süreçte tüketici alışkanlıklarını ve tercihlerini sürekli olarak gözlemlemen gerekir. Dijital pazarlamanın ilişkili olduğu reklamcılık ve sosyal medyadaki gelişmeleri de takip etmelisin. Alanda kullanılan popüler programlara, ilgili programlara eklenen yeni özelliklere, sosyal medyadaki gelişmelere hâkim olman, kariyerindeki gelişim sürecini hızlandıracaktır.

Kendi profilini oluştur

Dijital dünyadaki varlığını temsil edecek kişisel bir marka oluşturman, dijital pazarlama alanına olan hakimiyetini göstermen adına oldukça önemli. Bunun için sosyal medyayı kullanabilir, podcast yayınlayabilir, kendi web veya blog sayfanı açabilirsin. Kişisel markanı oluşturma ve sürdürme sürecinde stratejilerini iyi bir şekilde planlaman, dijital pazarlama kariyerindeki uzmanlığını sergileyebilmen açısından önemli bir fırsat.

Verilere hakim ol

Dijital pazarlamadaki en önemli noktalardan birisi de metrikleri anlayabilmek. Pazarlama faaliyetlerinin geri dönüşlerini değerlendirmek için verilere dayalı ölçümler gerçekleştirmen gerekir. Bu şekilde başarılı ve başarısız yönleri doğru bir şekilde gözlemleyerek süreci iyileştirebilirsin. SEO araçları, tasarım araçları, analiz araçları, sosyal medya pazarlama araçları, e-posta pazarlama araçları ise dijital pazarlamada kullanman gereken araçlardan bazıları.

Sahip olduğun becerileri gözden geçir

Bir ürünü veya markayı dijital pazarlama stratejileriyle etkili bir şekilde tanıtabilmen için belirli becerilere sahip olman gerek. Bu süreçte sahip olduğun teknik ve sosyal beceriler seni bir adım ileriye taşıyacaktır. Dijital reklamlar, web siteleri, sosyal medya, tasarım ve strateji oluşturma konusundaki yetkinliklerinin yanı sıra iletişim becerilerin de bu noktada önemli rol oynar. Kendini bu alanda geliştirmek için odaklanabileceğin bazı konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Web sitesi yönetimi
  • İçerik geliştirme
  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
  • SEM (Arama Motoru Pazarlaması)
  • E-posta pazarlaması
  • CSS
  • HTML
  • Google Analytics
  • Sosyal medya yönetimi
  • Temel tasarım becerileri

Güçlü bir network oluştur

Dijital pazarlama alanında belirli bir başarı noktasına ulaşmış kişilerle iletişime geçebilirsin. Aynı sektörü paylaştığın kişilerle sosyal medya kanalları üzerinden etkileşim kurabilir, onlarla soru ve görüşlerini paylaşabilirsin. Bu kişilerin kariyer süreçlerinde yaptıkları seçimler senin için yol gösterici olabilir. Oluşturacağın network ile bu alandaki çeşitli fırsatları yakalayabilirsin.

Eğitimlere katıl

Sosyal medyanın yanı sıra network oluşturmanın diğer bir yolu ise eğitimlere katılmaktır. Bu eğitimler, dijital pazarlamayı farklı açılardan öğrenmen ve yenilikleri keşfetmen açısından da oldukça önemli. Yüz yüze gerçekleşen eğitimlere ek olarak online eğitim seçeneklerini de değerlendirebilirsin. Ayrıca ücretsiz Google dijital pazarlama eğitimlerine göz atarak sertifika sahibi olabilirsin.

İçerik Yazarı: Betül Dalgıç

Kaynaklar: 12345

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.