Dijital pazarlama alanına meraklıysan ya da bu alandaki kariyer yolculuğunda kendini geliştirmek istiyorsan, işine yarayabilecek bazı ücretsiz Google sertifikalarını senin için derledik!

Dijital Pazarlamanın Temelleri Sertifikası

Sen de dijital pazarlama dünyasına adım atmak istiyorsan, Google Dijital Atölye tarafından hazırlanan Dijital Pazarlamanın Temelleri eğitimine katılabilirsin. Bu online eğitimde, toplam 40 saatte; internette dijital varlık oluşturmak, web sitelerinin yönetimi, işletmelerin dijital varlıklarının yönetilmesi, müşteri davranışlarını anlama, arama motorları kullanımı, SEO gibi konularda eğitim alabilirsin. Eğitim sonucunda temel olarak işletme stratejisi oluşturma, içerik pazarlama, görüntülü reklamcılık ve e-ticaret alanlarında beceri kazanabilirsin.

Google Analytics Sertifikası

Google Analytics eğitimleri yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için ikiye ayrılıyor. Eğer Analytics öğrenmeye başlıyorsan öncelikle giriş eğitimleri alabilirsin. Bu eğitimlerde ilk etapta Google Analytics’in ne için kullanıldığı, nasıl çalıştığı, verileri raporlama ve oluşturulan kampanyayı analiz etme gibi bilgiler yer alıyor. Sertifika sınavına girebilmek için temel eğitimin yanı sıra ileri düzey eğitimin de tamamlanması gerekiyor.

İleri düzey eğitimde; veri toplama, işleme, veriyi yapılandırma gibi becerilerin kazandırılması amaçlanıyor. Bunların yanı sıra gelişmiş analiz tekniklerini kullanmayı ve bunlarla yeniden hedefleme yaparak daha etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmaya dair detaylar da paylaşılıyor.

Google Ads Sertifikaları

Google Ads sertifikaları özellikle dijital reklamcılık alanında kariyer hedefleyenler için önemli. Sen de dijital reklamcılık alanında kendini geliştirmek istiyorsan, ilgili eğitimlere katılabilirsin. Bu eğitimler; arama ağı kampanyaları oluşturma, görüntülü reklam ağı stratejileri, video reklamcılık, alışveriş reklamları oluşturma gibi konuları içeriyor. İlgili sertifikaları edinen kişiler, bu kampanyaların oluşturulması ve başarılarının ölçülmesi becerilerini kazanıyorlar. Eğitimleri tamamlayarak edinebileceğin Google Ads sertifikaları ise şunlar;

  • Google Ads Arama Ağı Sertifikası
  • Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası
  • Google Ads Video Sertifikası
  • Alışveriş Reklamları Sertifikası
  • Google Ads Uygulamaları Sertifikası
  • Google Ads Ölçüm Sertifikası

Google Marketing Platform Sertifikaları

Google Marketing Platform sertifikalarını alabilmek için alanda tecrübeye sahip olmak gerekiyor. İlgili sertifika sınavları Google ürünlerini gerçek hayatta kullanarak deneyim elde etmiş kişilere yönelik. Sen de Google ürünlerini kullanmakta deneyimliysen ve pazarlama becerilerini sertifika elde ederek öne çıkarmak istiyorsan ilgili testlere girebilirsin. Bu testlerde başarılı olman durumunda elde edebileceğin sertifikalar;

  • Campaign Manager Sertifikası
  • Creative Sertifikası
  • Search Ads 360 Sertifikası
  • Display&Video 360 Sertifikası

Kaynaklar: Google Dijital Atölye/Google for Education (12)

İçerik yazarı: Gizem Deniz Suna

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.