Sana uyan yaratıcı meslekler

Yaratıcı mısın? Buna rağmen hangi iş sana uygun bilmiyor musun? Yaptığın işten artık çok sıkıldın ve bir çıkış yolu mu arıyorsun? Senin için yaratıcılıktan ve yaratıcı mesleklerden bahsettik.

Şehir hayatının karmaşası, modern yaşamın getirdiği zorluklar ve giderek daha da rekabetli ve stresli hale gelen iş yaşamı, bugün kişilerin yaptıkları işleri daha çok sorgulamasına neden oluyor. Uzun süreli kariyerlerini hayallerinin peşinden gitmek için bırakanların yanı sıra, yeni mezunlar da kariyerlerine severek yapacakları bir işle başlamak istiyor. Bunun için de kişinin kendisini iyi tanıması, yeteneklerinin farkında olması ve hiç değilse ne yapmak istemediğinden emin olması gerekiyor.

Peki, kişi yaratıcı olduğundan nasıl emin olur? Keyif alarak yapacağı yaratıcı işleri nasıl bulur?

Yaratıcı kişilik nedir?

Yaratıcı kişiler için keşfetmek, yoktan var etmek esas özellik olarak öne çıkıyor. Hangi işle meşgul olursa olsun eğer aklına sürekli yeni fikirler geliyorsa, içinde sanat olsun veya olmasın yeni ürünler meydana getirmek istiyorsa o kişi için yaratıcı denebilir. Yaratıcılığın orijinal bir hikaye yazmak, müzik yapmak, resim, heykel gibi bir sanat dalında eser üretmek, herhangi bir iş dalında yeni projeler yapıp denenmemişi denemek tutkusuyla hareket etmek, hatta ve hatta yeni bir saç stili yapmak gibi basit işaretleri olabilir.

Yaratıcı kişilik özellikleri

Aşağıdaki maddelerden en az beş tanesine evet diyorsan, yaratıcı bir kişiliğinin olduğu söylenebilir.

– Enerji doluyum

– Saçma da olsa yeni fikirler ortaya koymaktan utanmam

– Oyun oynamayı severim

– Güçlü bir hayal gücüm var

– Yapmaktan keyif aldığım şeylere hep tutkuyla yaklaşırım

– Hobilerim var

– Hassas biriyim

– Sanatsal biri olduğumu söyleyebilirim

– Yeni şeyler yaratmaktan büyük keyif alırım

– Açık görüşlüyüm ve yeni fikirleri dinlemeye bayılırım

Yaratıcı işler

Aşağıda yaratıcılığın işin içinde olduğu bazı mesleklere göz atmakta fayda var.

Müzik

Müzikte DJ’likten söz yazarlığına, besteciliğe ve şarkıcılığa hatta ses mühendisliğine kadar pek çok yaratıcı meslek söz konusu.

Saç ve güzellik

Orijinal saçlar yapmak, kişiler üzerinde çarpıcı ve farklı makyajlar denemek elbette yaratıcılığı göstermenin yolları arasında yer alıyor.

Moda

Yaratıcı kişiliğe modaya olan özel ilgi de eklenirse kıyafet, ayakkabı ve aksesuar gibi farklı tasarımlar yaparak para kazanmak hiç de zor değil.

Yazı işleri

Yazmayı seven kişiler yeteneklerine göre gazete, dergi veya web sitelerinde çalışabilir, kitap yazabilir. Yazı dünyası rekabetin yüksek olduğu bir alan olsa da pek çok farklı seçeneği içinde barındırıyor.

Tasarım

Mimar, iç mimar, endüstriyel tasarımcı gibi farklı meslekler de yaratıcılığı dışarı vurmanın güzel yolları arasında yer alıyor.

Reklamcılık, pazarlama

Dijital dünyada olduğu kadar basılı alanda da yaratıcı reklamlara imza atılabilir, keyifli kampanyalar tasarlanabilir, yepyeni fikirlerle farklı projeler kurgulanabilir.