Dönemsel işler

Bir süredir iş arıyorsunuz ama bir türlü size uygun tam gün bir iş bulamıyorsunuz. Dönemsel bir işte çalışmayı düşündünüz mü? Dönemsel işten gelir sağlayabileceğiniz gibi, tam gün bir pozisyon için mülakata gittiğinizde potansiyel işvereninize zengin bir özgeçmiş sunmuş olacaksınız.

Çeşitli iş ortamlarına girip çıkmaktan ve sürekli yeni alanlarda bilgi sahibi olmaktan hoşlanıyorsanız, dönemsel iş sizin için bir fırsat olabilir. Bu tip işlerin olumlu bir yönü, farklı endüstrileri ve farklı şirketleri tanıma imkanı sunmasıdır.

Bu tür imkanlar da size yeni deneyimler kazandırır. Ayrıca birçok şirketin dönemsel çalışanlarına verdiği eğitimlerden yararlanarak becerilerinize yenilerini ekleyebilirsiniz. Daha önce çalışmadığınız bir alanda çalışmak; özgeçmişinizin zenginleşmesi bakımından da büyük bir fırsattır. Dönemsel bir iş, kendinizi göstermenize imkan tanır. Eğer aradığınız kalıcı bir iş ise, dönemsel bir konumdan tam gün bir işe geçme imkanı her zaman vardır. Çünkü dönemsel bir işte çalışırken performansınızı yüksek tutarsanız, firmanızda tam gün bir iş fırsatı doğduğunda, bu iş için ilk tercih siz olursunuz.


DÖNEMSEL İŞ İÇİN 10 İPUCU


1. Değişik işleri kabul etmek

Siz de birçok lise/üniversite öğrencisi ya da yeni mezun gibi değişik firmalar ya da endüstriler hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla dönemsel bir işte çalışmak istiyorsanız, iş konusunda esnek olmalısınız. Gerçekten size uygun olmadığına emin olduklarınız dışında, hiçbir işi reddetmeyin.

2. Dönemsel işi tercih etme sebeplerinizi hatırlamak

Bir yandan para kazanıp, bir yandan da haftanın bir ya da iki gününü, gerçekten istediğiniz türde bir iş aramada kullanmak için mi dönemsel bir iş arıyorsunuz? Yoksa çalışmak istediğiniz alanda deneyim sahibi olmak için mi dönemsel bir işi tercih ettiniz? İki cevap arasındaki fark sizin şu an çalışmayı isteme nedeninizi oluşturacağı için çok önemlidir.

3. Yükselmek

Dönemsel iş yerinizdeyken, sizden beklenenden fazlasını yapın. Aslında üstlendiğiniz işi başarıyla tamamlamak, birçok şirkette dikkat çekmeniz için yeterli olacaktır; ancak gerekenden fazlasını yaptığınızda çevrenizin saygısını kazanırsınız ve böylelikle, sadece telefonlara cevap vermekten ve faks çekmekten ötesi için şansınız artar.

4. Birçok insan ve birçok bölüm tanımak

Eğer dönemsel işinizi daha iyi ve kalıcı bir iş için bir basamak olarak kullanıyorsanız, bu nokta özellikle önemlidir. Şirketin sunduğu fırsatları, oluşan boş pozisyonları ve her türlü gelişmeyi, iş arkadaşlarınızla yapacağınız kısa konuşmalarla öğrenebilirsiniz. Böylelikle hem fırsatlardan, hem de bu fırsatlara kimlerin aday olduğundan haberiniz olur.


5. İlave işler aramak

Dönemsel bir işte çalışırken bazen o gün için yapmanız gereken işleri erkenden bitirirsiniz. Geriye kalan zamanı dergi okuyarak ya da internette gezinerek geçirmeyin. Bunun yerine, firmadaki diğer çalışanlara yardım teklif edin. Böylelikle hem iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurabilir hem de yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

6. Gözlem yapın

Yapmanız gereken en önemli şey gözlemdir. Şirkette işlerin nasıl yürüdüğünü ve yöneticinizin çalışma şeklini anlamaya çalışın.


7. Gerektiğinde bir kereden fazla soru sormak

Size verilen görevi iyice anlamak için soru sormaktan çekinmeyin. Her zaman soru sormak, size verilen görevi yanlış ya da eksik yapmaktan daha iyidir.

8. Daima bir özgeçmiş hazır bulundurmak

İşvereninizin size ne zaman tam gün çalışacağınız bir iş için teklif getireceğini bilemezsiniz. Dönemsel işinizde başarılı olduysanız, artık kendinizi o firmada kanıtlamışsınızdır. Bu nedenle özgeçmişinizi her zaman güncellenmiş olarak elinizin altında bulundurun.

9. Bir mini pazarlama hazırlamak

Eğer iş arkadaşlarınızla ilişkileriniz sıcaksa ve onları tanımaya zaman ayırıyorsanız, mutlaka birileri size “gerçekte nasıl bir iş istediğinizi” soracaktır. Bu soruyu, kısa bir “reklam”la cevaplamaya hazırlıklı olmalısınız. Böylece konuştuğunuz kişi tam olarak ne istediğinizi ve firmaya ne tür katkı sağlayabileceğinizi anlayabilir.

10. Olumlu olmak

Özellikle iş arkadaşlarınız size adınız yerine “stajyer” diye seslendiklerinde, sakin kalmak ve üzülmemek zor olabilir. Bu tip durumlara aldırmamaya çalışın. İyi davranışlarınızla arkadaşlarınızın ve yöneticinizin saygısını kazanabilir ve kalıcı bir pozisyona ulaşabilirsiniz.