klavyeHindistan, bir e-transformasyon süreci yaşıyor. Yazılım endüstrisinde gün geçtikçe güçleniyor.Yazılım ürünlerinde ve servisinde dünya çapında bir standarda ulaştı. Hindistan’ın meşhur gurusu Dewang Mehta, Hint yazılım endüstrisinin gelişimini ve bunun dünya pazarı için anlamını anlatıyor…

2000 yılının sonunda Hint yazılım endüstrisi ithalattan 6.3 milyar dolar kazanmış olacak. Hindistan’ın toplam ihracatının %15’i. NASSCOM tarafından yapılan araştırmaya göre sekiz yıl içinde, Hindistan yazılım endüstrisi’nin 87 milyar dolara ulaşması bekleniyor, 50 milyar doları ihracattan olmak üzere. Hint üniversiteleri yılda 122,000 mühendis yetiştiriyor, politeknikler ve ülkedeki 3000 kadar enstitü ile beraber bu sayı 1 milyonu buluyor.2008’de bu sayının 500,000’e ulaşması bekleniyor. Hindistan’da İngilizce konuşan ‘bilimsel’ insan gücü, Amerika’dan sonra ikinci sırada. Hindistan’daki IT endüstrisi 2008 itibariyle 2.2 milyon bilişim çalışanını daha iş verecek. Software Engineering Institude Capability Maturity Model (SEICMM) tarafından verilen uluslarası kalite sertifikası’nda 5. dereceye ulaşabilen 34 firmadan 18’i Hint firması. 1999 yılında Silikon Vadisi’nde kurulan internet/e-ticaret ‘start-up’ların %30’u Hint kökenli girişimciler tarafından kurulmuş.

Hint firmaları Amerika başta olmak üzere deniz aşırı ülkelerde kurumsallaşıyorlar. 203’den fazla Hint yazılım firması Amerika’da operasyon merkezlerini kurmuş durumda.

Sadece 1999 yılında içinde General Motors, British Airways, WalMart, Coke, General Electrics, Ford, Sony, Nokia, Siemens, United Airways, Pepsi, Boeing ve Citibank gibi prestijli markalar da dahil olmak üzere, Forbes 1000’deki 185 firma yazılım geliştirme ihtiyaçlarını Hindistan’a ‘outsource’ etmiş durumda.

Son üç yıl içinde; Y2k’daki başarısıyla ülkeye sadece 2.5 milyar dolar kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda Hint yazılım firmalarının; yazılım mühendisliği, yazılım desteği ve sürekliliğinin sağlanması, e-ticaret çözümleri, arama merkezleri, maliye de dahil olmak üzere IT sağlama servisleri alanlarında hayati önem kazanmasını sağladı.

Hintli yazılım firmaları e-ticaret, mobil internet, e-bankacılık, telekom yazılımları, WAP, e-crm, SCM, robot teknolojileri, embedded yazılım, mikroelektronik tasarım, yazılım mühendisliği ve diğer alanlarda ileri çözümler sağlıyorlar. Hindistan’da şu an çalışan 4 milyon yazılım uzmanının olması, yazılım konusunda bu kadar kısa bir sürede bu kadar çok alana el atmalarını ve profesyonelleşmelerini sağladı.

Birtakım Hint firmaları yazılım ithalat pazarında inanılmaz adımlar atmaktalar. Ramko Systems of Chenai (Madras) bunun en iyi örneklerinden biri. Bill Gates tarafından ‘Hint yazılım ürünleri geliştirme firmalarının rol modeli’ olarak tanımlanmış. Ramco, 90’ların ortasında bir ERP ürünleri firması olarak işe başlamış ve o zamandan bu yana geniş bir ürün ve servis yelpazesiyle e-ticaret ve c-ticaret (collaborative commerce-birleşik ticaret) alanlarında hizmet vermeye devam ediyor. Bugün Ramco, dünya çapında 650’den fazla müşterisine hizmet sunuyor, bunların arasında Intel, Swatch, NEC, Hint Havayolları, Hyundai bulunuyor.

E-ticaret çözümleri

E-ticaret devriminin en önemli sonuçlarından biri dünya liderlerinin Web, interaktif mimari, Asp, B2B, B2C, B2G, B2E,borsa ve e-pazar alanlarında yazılım geliştirme projelerini ‘outsource’ etmek için Hindistan’a gelmeleri oldu.

E-ticaret alanında hizmet veren firmalardan biri TCS ( Tata Danışmanlık Servisi),ciro olarak Hindistan’daki en büyük yazılım firması olmakla beraber ithalat alanında da lider bir firma. Firma e-ticaret, Internet servisleri, Enterprice Resources Planning (ERP-Yatırım Kaynakları Planlaması), Customer Relationship Management (CRM-Müşteri İlişkileri Yönetimi), Supply Chain Management (SCM-Tedarik Zinciri Yönetimi), Business Intelligence (BI-İş zekası) ve yatırım uygulamaları konularında hizmet veriyor.

Hindistan’ın yazılım becerileri:

Web-tabanlı uygulamalara bağımlı olmadan Hindistan’ın yazılım devleri artık sanal anlamda herşeyi sağlıyorlar – ‘The King and I’ gibi Hollywood filmlerinde kullanılan animasyonlardan havayolu endüstrisinde uçak simulasyonlarında kullanılan 3D imgelere kadar.

İşin ‘Networking’ tarafında, Hint firmaları yabancı markalar için farklı ürünler üretmekteler, kablosuz telefonlarda kullanılan tarayıcılardan, e-ticaret web sitelerine kadar.

Ülkenin bilişim teknolojileri alanındaki başarısının belirtilerinden bir tanesi de endüstri’nin pazar sermayesi grafikleri.

Araştırmalara göre ‘dot-com’ firmalarının pazar sermayesi Ocak 1999’da 4 milyar dolarken, Eylül 2000’de 55 milyar dolara ulaşmış.

Yeni Delhi ve Washington arasındaki ikili ilişkilerde de yazılım bir araç oldu. Geçen sene bir ziyareti sırasında Hindistan için bir IT ‘elektrik santrali’ tanımını kullanan Bill Gates, Hindistan ‘ın büyük yazılım firmalarıyla ilişkilerini kuvvetlendirmeye çalışıyor. Microsoft, Güney Hindistan’da ‘Hyderabad’da kurduğu yazılım geliştirme tesislerine yaptığı yatırımları arttırıyor. Diğer yandan, Hint firmaları Amerika, Avrupa ve Japonya’da kendi şubelerini açıyorlar. Bugün, 203’ün üzerinde Hint yazılım firması Amerika’da operasyon merkezini kurmuş durumda. Böylece firmalar Amerika – temelli müşterilerine daha kolay ulaşabiliyorlar.

Bu firmaların önde gidenlerinden bir tanesi Majesco Software, Inc. Mastek’in şubelerinden biri olarak 57.5 milyon dolarlık bir global yazılım hizmeti veren firma , on yıldan daha uzun bir zamandır Silicon Vadisi’ndeki merkezinden, farklı ülkelerdeki bir çok firmaya hizmet sunuyor. Majesco müşterilerine hayat boyu yönetim hizmeti uygulamaları sunuyor. (Application management services) *Bir diğeri ise; ‘DSQ Software Limited’. Hindistan’daki en genç ISO 9001 sertifikasına sahip firma olmasının yanında, dünyada SEI CMM’in 4. derece sertifikasına sahip olan 20 firmanın içinde. Hindistan’ın farklı yerlerinde, Amerika, İngiltere, Almanya, Hollanda, UAE, Japonya, Singapur, Avustralya ve Yeni Zellanda’da bulunan geliştirme merkezleri ve ofisleri ile global bir hizmet sunuyor.

Kalite: Sihirli mantra

Yazılım ihtiyaçlarını ‘outsource’ etmek büyük ölçüde hizmetlerin kalitesine bağlı ve kalite Hint yazılım endüstrisine damgasını vurmuş durumda. İlk 300 Hint yazılım firmasının 170 tanesi şimdiden ISO 9000 belgesine sahip. Aynı zamanda Haziran 2000’de SEI’nin 5. derece sertifikasına sahip olan 34 firmanın 18’i Hindistan’da bulunuyor.

Yüksek kalitede hizmet vermesiyle ünlenen firmalardan bir tanesi ‘NIIT Limited’. Önde gelen yazılım ihracat firmalarından NIIT Limited, global e-iş çözümleri firmaları arasında yerini aldı. Müşterileri arasında; Misys of The U.K., NTT Data of Jaapan, Check Free, Ashton Tate Group, Lucent Technologies, Ary of The Middle East, Leigh Marden of Australia ve Singapur’da bulunan bazı firmalar yer alıyor. Şu an firma, 30’un üzerinde ülkede ve 4200’den fazla çalışan ile görevini sürdürüyor.

Bir başka firma, ‘Global Tele-systems Limited’ (GTL). Uluslararası IT danışmanlığı ve yazılım hizmetleri alanlarında çok kısa zamanda gelişen firma, bugün Sony, Enron Corporation ve GE Information Systems gibi dünya devlerine hizmet veriyor. Telecom, internet servis sağlayıcıları, CTI çözümleri (Computer telephony integration solutions), Internet çözümleri, elektronik bilgi değişimi (EDI-Electronic Data Exchange), yazılım ürünleri geliştirme, IT danışmanlığı ve sistemin korunmasını (system integration) sağlıyorlar.

Geniş profesyonel havuzu:

Hindistan’ın bu sektördeki başarısının temellerinden biri de kaliteli iş gücü. Mart 2000 itibariyle Hindistan ‘dot-com’ personeli ile beraber 340,000 yazılım uzmanı çalıştırıyordu. Her yıl mezun olan 122,000 yeni mühendisten 73,000 ila 85,000’i yazılım alanında çalışmaya hazır oluyor. 2008 yılına kadar Hindistan verdiği mezun sayısını, politeknikler ve enstitüler ile beraber 500,000’e çıkarmayı planlıyor.

İç yapı:

Internet, Hindistan’ın yazılım endüstrisinin önemli bir parçası. Yazılım geliştirme ve dağıtımında çok yaygın olarak kullanılıyor. Bilginin çok yüksek hızlarda, çok çabuk dağıtılmasının Hindistan’ın yazılım endüstrisinin uluslararası başarısında çok büyük rolü var. Yazılım gelişimi sadece bir kaç şehirle kısıtlı kalmadığı gibi, IT Teknoloji parkları ve Yazılım teknoloji parklarının (Software Technology Parks-STPs) iç yapının dünya standartlarında olmasında çok önemli bir payı var.

Maharashtra Industrial Development Corporation (MIDC) ülkedeki temel ‘bilgi koridor’larından biri, aynı zamanda iç yapı için oldukça önemli yatırımlar yapmasıyla dikkat çekiyor. MIDC bir düzine high-tech parkı ile (bazıları şimdiden işliyor) Hindistanı yeni yüzyıla daha da ileri götürecek.

Bunların arasında, Santacruz Electronik Export Processing Zone(Seepz), The additional Seeps(Seep++), The International Infotech Park, The Millenium Business Park, The Airoli Knowledge Park, the Dronagiri IT Hardware Park, the Talwade Software Technology Park, the Bhosari Software Technology Park, the Pune Infotech Park in Hinjawadi ve the Center for Development of Advanced Computing bulunuyor.

Hint yazılım endüstrisinin bu kadar gelişmesinin sebeplerinden bir tanesi de yenilikçi geliştirme ve dağıtım metodları. Çok yüksek hızlarda (64 kbps, 2 Mbps veya fazlası) ‘datacom link’leriyle, dünyanın herhangi bir yerindeki bilgisayarların Hindistandaki programcılar tarafından eşzamanlı ve online olarak kullanılabilmesi. ‘Offshore yazılım’ geliştirmenin en popüler modellerinden biri, iş olanaklarından faydalanmak için teknolojik çözümlerinin tasarım, yapım ve desteklenmesini sağlarken, diğer yandan eski uygulamaları dönüştürerek kullanıma en uygun haline getirmek. Müşteri odaklı firmalar böylece müşteriler ve tüketiciler, yeni teknolojiler ve eski sistemler, eski ve yeni dağıtım kanalları arasında köprü görevi görüyorlar.

Gelecek

Son 20 yıl içinde meydana gelen gelişmelere rağmen, daha yapılacak çok iş var. Yeni ekonominin ortaya çıkmasıyla beraber internet Hindistan’ın hayal ettiğinden çok daha fazla olanak sunuyor. E-ticaret, e-iş, e-servis alanlarında ülke çok büyük bir rol oynayacak. McKinsey/NASSCOM’un araştırmasında ortaya çıktığı gibi 2008 itibariyle Hint yazılım ve hizmet sektörü 87 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

NASSCOM (National Association of Software and Service Company) India’nın başkanı Dewang Mehta’nın yazısından özetlenerek çevrilmiştir.