Arşivler

Emekliler iş aramaya devam ediyor

Türkiye’de her ne kadar emeklilik sistemi çok tartışılsa da emeklilerin çalışma hayatının içerisinde bulunduğu gerçeğini değiştirmiyor. Özellikle eski emeklilik sistemiyle daha genç denebilecek yaşta işlerinden ayrılan emekliler için çalışmak ve hayatın içinde yer almaya devam etmek son derece önemli; bununla birlikte elbette ekonomik bir zorunluluk. Peki Türkiye’de 2013 yılında ne kadar emekli iş arayışına devam etti?

emekli290x150Her ne kadar sosyal bir vatandaşlık hakkı olarak çalışma gücü ve yeteneklerinin kaybedilmesi olarak tanımlansa da emeklilik, aslında bu kavramların dışında ikinci bir kariyer fırsatı olarak da tanımlanabilir. Özellikle Türkiye’de bunun dışında çalışma hayatına devam etme zorunluluğu olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle iş hayatının içerisindeki emeklilerle ilgili rakamları incelediğimizde ortaya dikkat çekici ve hiç de az sayılmayacak rakamların ortaya çıktığı görülüyor.

Erkek emekliler daha çok iş arıyor

Kariyer.net’in şu anda 18 milyonu aşkın adayı bulunuyor. Bunların içerisinde Emekli Aday sayısı 74 bin 13 ve bunların yüzde 84’ü yani 62 bin 78’i erkek emekli adaylar. Kadın emeklilerin içerisinde iş arayan aday sayısı ise 11 bin 935.

Fakat bu rakamların içerisinde işe alınma oranlarının düşük olduğu dikkat çekmiyor değil. Çünkü 2013 yılında Emekli adayların başvurduğu 75 bin 950 ilan için işe alım sayısı sadece 13 olarak gerçekleşmiş durumda.

Beyaz yakalı emekliler online’da

İş arayan emeklilerin eğitim durumlarıyla ilgili de Kariyer.net verileri bilgi veriyor. Buna göre, iş arayan emeklilerin yüzde 50’si üniversite mezunu. Bu rakam 37 bin 105 adayı ifade ediyor. Bunun ardından gelen 12 bin 572 aday lise, beş bin 427 aday ise ilkokul mezunu. İş arayan emeklilerin içerisinde yüksek lisans ve doktora mezunları da bulunuyor.

Yapı sektörü çalışmaya devam ediyor

Emekli adayların en çok çalışmaya devam ettiği sektörün Yapı olması da dikkat çekici sonuçların arasında yer alıyor. Yoğun ve haraketli sektörlerin arasında yer alan Yapı sektöründe 2013 yılında altı bin 491 emekli, 27 bin 740 başvuru yapmış durumda. Bu rakamı altı bin 797 başvuruyla Hizmet sektörü takip ediyor. Başvuruların yapıldığı iş alanlarına bakıldığında ise Mühendislik alanındaki üç bin 212 adayın sekiz bin 450 başvuru yaptığı belirleniyor.

İstanbul yine ilk sırada

Veriler bölgesel olarak değerlendirildiğinde Türkiye’nin büyük bir bölümünde emeklilerin iş aramaya devam ettiği görülüyor. Ancak elbette yoğunluğu, ekonomik şartlarının ağırlığı ve daha fazla iş imkanıyla İstanbul öne çıkan şehir oluyor.  Türkiye genelinde geçen yıl yapılan emekli iş başvurularının yüzde 40’ının İstanbul’dan yapıldığı ortaya çıkıyor. Bu rakamın 38 bin 986 başvurusu İstanbul Avrupa Yakası’na, 34 bin 786’sı ise İstanbul Anadolu Yakası’na ait. Aradaki fark çok olsa da İstanbul’un ardından gelen şehrin 16 bin 274 başvuruyla Ankara olduğu görülüyor. İzmir ve Bursa illerinde ise bir yılda ortalama sekiz bin Emekli İş İlanı başvurusunun yapıldığı belirleniyor.

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.