Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı”nın ardından atılması gereken adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklanan tedbir paketine göre en düşük emekli aylığı 1.500 TL oldu.

Koronavirüsün etkilerini en aza indirmek için hazırlanan ekonomik paket kapsamında bir dizi tedbir kararı alındı. Toplamda 100 milyar liralık bir kaynağın devreye sokulduğu ekonomik pakette, emeklilere verilecek en düşük aylık miktarı da belli oldu. Son düzenlemeye göre en düşük emekli maaşı 1.500 TL olarak belirlendi.

2020 emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Haktan yararlanan emekliler, zamlı maaşlarını nisan ayı başında alabilecek ve emekli maaş promosyon ödemeleri için bankaya gitmeyecek.

Kimler yararlanacak?

Söz konusu düzenlemeden SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan ve maaşları 1500 TL’nin altında olan vatandaşlar yararlanacak.

%20’ye varan oranlarda zam yapılacak

En düşük 1.418 TL olan Bağ-Kur emekli maaşları %6 oranında artarak 1.500 TL’ye yükselecek. Şu an 1.263 TL düzeyinde olan en düşük SSK emekli maaşı ise %20 zam ile 1.500 TL’ye çıkacak.

Maaşı 1.500 TL’den fazla olan emekliler zam alacak mı?

Maaşı 1.500 TL ve üzeri olan emekliler zamdan yararlanamayacak. Alınan karar sadece maaşı 1.500 TL’nin altında olan vatandaşları kapsayacak.