Arşivler

En zayıf yönünüz? Tahmin edelim “Mükemmelliyetçisiniz”

İK uzmanından gelmesi muhtemel sorulardan bir tanesi elbette “En zayıf yönünüz ne?” sorusudur. Bir İnsan Kaynakları uzmanının karşısında kendinizle ilgili bir eksiklikten bahsetmek istemeyebilirsiniz. Bu nedenle de birçok kişinin seçtiği benzer bir cevap var: “Sanırım fazla mükemmeliyetçiyim” Oysa bu cevap sanıldığı kadar doğru bir izlenim yaratmayabilir. 

kapak

En belirgin negatif özelliğinizin aslında tüm işverenler tarafından en beğenilen karakteristik olması bir tesadüf mü?  Olmayabilir… Şunu kabul edelim; artık bu “güçlü yönü zayıfmış gibi göster” taktiği biraz klişe. Üstelik mükemmeliyetçi olma durumunun  olumsuz çağrışımlar yapması da muhtemel.

Bu nedenle mükemmeliyetçi bir insan olduğunuzu söylemek istemeyeceğiniz bazı nedenleri sıraladık:

  1. Geride durmak zorunda kalabilirsiniz

Her şeyi mükemmel yapmak isteyen biri olarak en iyi olamayacağınız bir işe girişmek istemeyebilirsiniz. Hatta “Oraya çıkıp utanmaktan ve egomu zedelemektense hiç çıkmamayı tercih ederim. Bu yüzden yıllardır … yapmadım” dediğiniz şeyler varsa gerçekten bu huyunuzun sizi olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz.

geride-durmak

Hiç kimse utanmak ya da başarısız olmak istemez. Ama büyümenizi, gelişiminizi ve ders almanızı sağlayacak fırsatları kaçırmanızın kimseye yararı olmadığı da kesin. Sürekli “mükemmel” olmak hem mümkün değil hem de profesyonel ve kişisel gelişiminizi kısıtlayabilir.

  1. Yanlış şeylere fazla zaman ayırıyorsunuz

Kelimenin tam anlamıyla doğru bir iş çıkarmak için aşırı çaba göstermek işleri aksatma ihtimalini ortaya çıkarabilir. Çünkü çoğu zaman sonucu değiştirmeyecek küçük ayrıntılarla uğraşmak hem vakit hem de enerji kaybıdır.  Dahası, basit şeylerle fazla uğraşarak yaratabileceğiniz daha büyük farkların önünü tıkayabilirsiniz.

O satış raporunda hangi fontu kullanacağınızı seçmeye çalıştığınız saati iş arkadaşlarınızla “Happy Hour’da” ya da kahve molasında geçirmeniz kesinlikle takım arkadaşlarınızla iletişiminizi daha fazla artırır. Çünkü  bunu yapmak Cambria ve Times New Roman arasındaki o küçük farkı bulmanızdan çok daha önemli.

  1. Başarılar kutlanmak içindir

kutlama

Dürüst olmak gerekirse mükemmeliyetçi olmak hepimizi tüketir. En belirgin örneği ise yorulmak nedir bilmeden bir proje üzerinde çalışıp, biri size “Hadi bırak artık onu” dediği zaman ortaya çıkar. Çünkü siz bu gibi durumlara harcadığınız zaman bittiğinde hemen yeni bir işe başlarsınız. Halbuki, başarısını kutlamaya ihtiyacı var.

  1. Antipatik!

Herkes farklıdır. Sizin mükemmeliyetçi olmanız herkesin öyle olduğu anlamına gelmez. Ve kabul etmek gerekirse mükemmeliyetçilerin çoğu aslında biraz kontrol düşkünüdür. Hatasız olmayı sadece kendilerinden değil herkesten beklerler.

antipatikKüçük bir ipucu: Herkes sizin sahip olduğunuz çalışma standartlarına uymak istemeyebilir. Eğer zorlayarak beklentilerinizi karşılamaya çalışırsanız kırıcı ve rahatsız edici olabilirsiniz. Çıkardığınız iş mükemmel olsa da ilişkilerinizin öyle olmaması ihtimalini göz ardı etmeyin.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.