Konuşmak, insanların kendilerini etkili bir şekilde ifade etme yöntemlerinin başında gelir; ancak herkes etkili konuşma becerisine sahip değildir. Peki, ister iş hayatında ister özel hayatta olsun etkili konuşmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte etkili konuşmanın 7 yolu.

Hemen hemen herkes yaptığı konuşmayla ya da yazdığı metinle karşısındakini etkilemek ister. Yalnızca bir topluluk önünde konuşurken değil, iş hayatında da özel hayatında da etkili konuşan insanların bu özellikleri sayesinde ön plana çıktığı, sözlerinin dikkate değer bulunduğu bir gerçektir. Peki, bunun için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

İşte etkili konuşmanın 7 yolu:

Hazırlık yapmak

Etkili bir konuşma için öncelikle ne söyleyeceğin hakkında hazırlık yapmalısın. Eğer planlı bir konuşmaysa ve bir metin üzerinden konuşmanı yapacaksan, işe ilk olarak pratik yapmakla başlayabilirsin. Ancak plansız ve hazırlıksız bir konuşma yapacaksan, konuşman sırasında değineceğin noktaları kafandan geçirmeye, düşünmeden cümle kurmamaya ve hızlı konuşmamaya gayret etmelisin.

Göz teması kurmak

Etkili bir iletişim için uygulaman gereken kuralların başında konuşurken göz teması kurmak yer alır. Eğer karşındakini konuşmanla etkilemek ve söylediklerinde samimi olduğuna inandırmak istiyorsan, konuşurken göz teması kurmaktan çekinme. Ancak bunu yaparken rahatsız edici olmaktan kaçın.

Beden dilini doğru kullanmak

Etkili bir iletişim için kullanılması gereken bir diğer yol da jest ve mimiklerdir. Beden dilinin önemini göz ardı etme, enerjini doğru yayarak ve beden dilini doğru kullanarak, kendi duygu ve düşüncelerini beden dilinle destekle.

Ses tonuna dikkat etmek

Dikkat etmen gereken bir diğer unsur ise ses tonundur. Konuşurken doğru noktalarda nefes almaya, hızlı konuşmaktan ziyade tane tane konuşmaya dikkat et. Ses tonun duygu ve düşüncelerin hakkında ipucu verir. Bu nedenle heyecanlı, stresli, üzgün olduğun zamanlarda da bulunduğun ortama göre ses tonunu ayarla ve yüksek sesli veya kısık sesli konuşmamaya gayret et.

Konuşurken mesajdan uzaklaşmamak

Anlattığın şey hakkında karşındaki insanda nasıl bir etki bırakmak istiyorsun? Dinleyiciye vermek istediğin mesaj tam olarak ne? Farklı konulardan bahsetmek ve asıl konudan uzaklaşmak dikkatin dağılmasına ve verilmek istenen mesajın dinleyiciye ulaşmamasına neden olur. Konuşma yaparken vermek istediğin mesajın ekseninde konuşmanı yap. Bir amaca yönelmeden yapılan konuşmanın etkisiz kalacağını ve dinleyiciye ulaşmayacağını unutma.

Dikkat çekmek

Etkili bir konuşmanın en önemli unsurları arasında, anlatılan şeylerle ilgili olarak dinleyicinin dikkatini çekmek yer alır. Eğer mizahi yönü güçlü birisiysen, konuşman sırasında bu özelliğinden faydalanabilirsin ya da konuşmanla ilgili anektotlardan veya ilgi çekici verilerden faydalanarak dinleyicilerin dikkatini çekebilirsin.

Sözü çok uzatmamak

Gereğinden uzun konuşmalar hem inandırıcılığını kaybetmene hem de dinleyicilerin dikkatinin ve ilgisinin azalmasına neden olur. Bu nedenle lafını uzatmamaya ve dinleyicinin ilgisini üzerinde tutmaya dikkat et.