Evden çalışmak, hem keyifli hem de bir o kadar zor… Odaklanmayı, planlı olmayı ve güçlü bir motivasyona sahip olmayı gerektiriyor. Peki, evden çalışmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerekiyor? İşte uygulamanız gereken 5 adım…

evdencalismak22

Evden çalışmak, hemen her çalışanın emekli olduğunda bir kıyı kasabasına yerleşmek veya parası olduğunda kafe açmak gibi uzun yıllar kurduğu hayaller arasında yer alır. Ancak ne yazık ki evi barkı bırakıp bilmediğin bir yere taşınmak ya da hiç işletmecilik bilmediğin halde kafe açmak kadar zordur evden çalışmak… Apayrı bir düzen, planlama ve odaklanma gerektirir. Ancak trafik sıkıntısı, işe geç kalma stresi, ofis karmaşası olmadan rahat bir çalışma ortamına sahip olmak kimileri için birçok şeye bedel olabilir!

Amacınız evden çalışarak başarıya ulaşmaksa işte uygulamanız gereken 5 madde:

calarsaat232

Erken kalkın

Başarılı insanların ortak özelliklerinin başında erken kalkmak geliyor… Eğer amacınız evden çalışarak da başarılı olmak ise erken kalkmayı alışkanlık haline getirin. Evden çalışmayı tercih etme nedenlerinizin başında erken kalkamama sıkıntısı geliyorsa, sizin için en uygun olan bir vakitte çalışmaya başlamayı alışkanlık haline getirin. Burada amaç, “Nasıl olsa evdeyim, biraz sonra başlarım” düşüncesinin önüne geçmek! Kendi rutininizi oluşturun ve bu rutine sadık kalın.

Çalışma alanı oluşturun

Evden çalışırken uygulamanız gereken bir adım ise kendinize ait bir çalışma ortamı oluşturmanız. Profesyonel ve verimli çalışma için size özel bir çalışma alanına sahip olmanız yaptığınız işe daha iyi ve hızlı bir biçimde odaklanmanızı kolaylaştırır.  Bu, ister boş bir oda olsun ister salonunuzun bir yeri olsun, o alanı kendi motivasyonunuza göre biçimlendirin. Ancak elbette TV karşısında yer alan bir kanepenin olmamasına özen gösterin!

Planlı hareket edin

Evde ya da ofiste her nerede çalışırsanız çalışın, başarılı olmak için bir hedefinizin, o hedefe ulaşmak için de bir planınızın olması gerekir. Masanızın başına oturduğunuzda o gün bitireceğiniz işlerin listesine bakın ve o listeyi bitirmeden masanızın başından kalkmayın. Planlı hareket etmek her zaman daha disiplinli olmanızı ve verimli çalışmanızı sağlar. Fakat bununla birlikte ofiste yaptığınız gibi dinlenmek ve yemek yemek için de aralar verin. Ara vermek zihninizi toparlamanızı sağlar.

calisma353

Uygun giyinin

Eğer evden çalışıyorsanız, pijamalı çalışmak elbette mümkün ve tabii ki rahat. Fakat çalışmanızın verimli olmasını istiyorsanız, pijama modundan çıkmanızda fayda var. Kimse sizden evde kravat takmanızı ya da şifon gömlek giymenizi beklemiyor. Ancak üzerinizdeki kıyafetin psikolojinizi dolayısıyla da performansınızı etkilediğini göz ardı etmeyin ve kendinizi “Şimdi çalışmaya hazırım” psikolojisine sokmanız için rahat ancak uygun bir kıyafet tercihinde bulunun.

Dikkatinizi dağıtmayın

Evden çalışmanın en zor yanlarından biri de dikkatinizi dağıtacak birçok etkenin olmasıdır. Birikmiş çamaşırlar, ütülenecek kıyafetler ya da ev temizliği. Birçok şey dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Bu nedenle evden çalışırken de ofiste çalışırken yaptığınız gibi normal bir temizleme rutini oluşturun ve evdeki bazı aksaklıkları yahut evle ilgili yapmanız gerekenleri çalışmanız bitine kadar görmezden gelin.