Başlangıçlar her zaman heyecanlıdır. Özellikle eğlenceli bir öğrencilik döneminin ardından ilk iş günü geldiyse işin içine stres de girer. Yepyeni insanlar, yeni bir ortam ve kariyer planları umut ve mutluluk verdiği kadar endişelendirir. Sorular kafaya üşüşmeye başlar: “Acaba insanlar nasıl? Uyum sağlayabilecek miyim? Ya işi sevmezsem? Ya her şey çok sıkıcı ve tatsız olursa? …” Oysa ilk gün stresini azaltmak ve huzurlu çalışmak için yanıtlarını almamız gereken bazı sorular var.

1

Her şeyin mükemmel ve sonsuz olduğunu iddia etmek ne kadar mantıksızsa, yeni işin her zaman sorunsuz gideceğini iddia etmek de bir o kadar öyle. İş hayatında biraz stres illa ki var ve bununla baş edebilme gücü işi sevme derecesi ile doğru orantılı. Hele ki söz konusu ilk iş günüyse heyecanlanmamak mümkün değil. Çünkü değişikliğin belirsizlik, belirsizliğin de stres yaratması çok doğal. Stresi kontrol edebilmek ve duruma hakim olmak için ilk ve en kolay yöntem ise önemli bazı soruların cevaplarını aramaktan geçiyor.

İşte cevapları önemli kritik 6 soru:

Benden önceki çalışan neden ayrılmış?

Bu sorunun cevabını öğrenmek kolay değil. Ama tanıdık vasıtasıyla ya da biraz araştırma yöntemiyle cevaba ulaşılabilir. Eski çalışanın hangi nedenlerle ayrıldığı ya da çıkarıldıysa neden çıkarıldığı bilgisine ulaşmak, olumlu ya da olumsuz önemli detayları önceden görebilme fırsatını sağlaması açısından önemli. Bu bilgi karar değiştirmeye ya da içimizi rahatlatmaya yardımcı bir bilgi olabilir.

Şirket nasıl biliniyor?

İşe başlayacağınız şirket ile ilgili ufak bir araştırma yapmak stresi azaltmada çok etkili olabilir. Online platformlarda, sosyal medyada ya da sözlüklerde çalışanlara ya da yöneticilere yönelik suçlayıcı ya da eleştirel yorumlara rastlamadıysanız bu iyiye işaret.

2

Nasıl bir iletişim kurmalıyım?

Girişken olmak ve yeni insanlarla tanışırken rahat davranmak ilk günün rahat geçmesine yardımcı bir davranış. Eğer kendinizi tanıtırken güler yüzlü ve içten davranırsanız insanlar da sizinle daha kolay yakınlık kurar. İletişimin arttığı yerde stres de azalır ve huzurlu çalışmak mümkün hale gelir.

Şirketin hassasiyetleri neler?

Çalışacağınız ortamda ne tür hassasiyetlerin ya da kuralların olduğunu bilmek de son derece önemli. En baştan yabancılık çekmemek ve kolay uyum sağlamak için ilk gün ya da mümkünse daha önce çalışma ortamına dair detaylı bilgi edinmek gerekiyor.

Ne, nerede?

Çalışma yaşamına yeni başlayanlara uygulanan oryantasyon eğitimi ile çalışanın merak ettiği konularda bilgilendirilmesi ve adapte olmasının kolaylaşması amaçlanır. Büyük şirketlerin çoğunda oryantasyon işe başlama tarihinden itibaren en geç bir ay içinde gerçekleşir. Fakat eğer daha küçük bir işletmede çalışacaksanız şirketi tanımak zaman alabilir. Sık kullanacağınız fotokopi ya da projeksiyon gibi aletlerin bulunduğu yeri, tuvalet ya da yemekhaneyi veya hangi yöneticinin odasının nerede olduğunu ilk günden öğrenmek kolay uyum sağlamak açısından önemli.

3

Herhangi bir tuhaflık var mı?

Her şeyin değişebileceğini ya da ilk izlenimin her zaman doğru olamayacağını bilmek elbette çok önemli. Fakat yine de ilk gün ortama bakıp “Ne tür tuhaflıklar var? Neler beklentimin altında? Neler beklentimin üstünde? İlk izlenimim nasıl? Neleri tolere edebilir, nelere dayanamayabilirim?” sorularını sormak uzun vadede zihin açıcı olabilir.