3 ayrı spor merkeziyle 13 bin aktif üyesine hizmet veren Hillside City Club, sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye spor eğitmenlerini yetiştirmek için akademi derslerini dışarıya açtı. Hillside çalışanları dışında, spora özel ilgi duyan ve kariyerini bu yönde geliştirmek isteyen başarılı kişiler eğitime katılmaya hak kazanacak. 
“İyi hissettirme” misyonuyla faaliyet gösteren Hillside Leisure’a bağlı Hillside City Club’lar, çok işlevli ve butik anlayışla servis sunan spor merkezleri olarak hizmet veriyor. Hillside City Club Etiler, Trio ve İstinye olmak üzere 3 tesise sahip. Bu 3 tesisin 2009 sonu itibariyle 13.000 aktif üyesi bulunuyor. Hillside City Club’ın bu yüksek üye sayısı onun dünyadaki yeni trendleri ve spor akımlarını Türkiye’de eşzamanlı uygulamasına da bağlı. Zumba, Realryder, Krankcycle ve Beat-it gibi birçok stüdyo derslerini Türkiye’ye ilk kez getiren Hillside City Club hem bu farklı uygulamalar ve hem de genel spor dalları için spor eğitmenleri yetiştiriyor. Alarko Turizm Grubu Spor İşletmeleri Müdürü Çağan Şimşek anlatıyor.
NPTI ustaları ders verecek
2000’li yılların başından beri tüm Hillside City Club eğitmenleri sürekli olarak sportif eğitimlerinin yanı sıra özel olarak hazırlanmış eğitim programından geçiyor. Hillside City Club şimdi de Hillside Academy aracılığıyla bu eğitimleri dışarıya açarak sektöre eğitimli “fitness koçları” yetiştirmeyi hedefliyor. Kurgusu ve içeriği Hillside City Club tarafından özenle hazırlanan anatomi derslerinden temel İngilizce’ye kadar birçok konuyu içeren bu program kapsamındaki bazı dersler, ABD’de faaliyet gösteren ve dünya fitness sektörüne yön veren National Personal Training Institute (NPTI) Master Trainer’ları tarafından verilecek.
Sektörde fitness koçu açığı var
Türkiye’de kalifiye fitness koçu anlamında büyük bir açık söz konusu ama diğer yandan bakınca Spor Akademilerinden mezun olmuş pek çok genç de var. Alarko Turizm Grubu Spor İşletmeleri Müdürü Çağan Şimşek bu durumu çoğu sektörde yaşandığı gibi okuldaki eğitimin sektördeki pratik ile uyuşmamasına bağlıyor. Şimşek “Spor akademisinde eğitimini tamamlamış olan genç sporcuların pratik anlamda da deneyim kazanmaları ve kendilerini bu yönde geliştirmeleri gerekiyor. Kısacası hem eğitim hem de profesyonel çalışma hayatının gereklerini birleştirmek başarı için önem taşıyor.” diyor.
Eğitmenin olmazsa olmazlarını öğretiyorlar
Spor eğitmenliğinin bilinçli olarak ele alınması gereken bir meslek olduğuna özellikle dikkat çekmek istediklerini belirten Şimşek, eğitim içeriğini tamamiyle bir spor eğitmeninde olması gereken özelliklere göre düzenlediklerini belirtiyor. Şimşek “Bir fitness koçunun mutlaka bilmesi gereken birçok konu bulunuyor. Bu program kapsamında eğitim alan fitness koçları yalnızca egzersiz ve spor konusunda bilgi birikimlerini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda pek çok farklı noktaya yönelik olarak da eğitim alıyorlar. Örneğin, bir fitness koçunun iletişim yönünün kuvvetli olması, hem karşısındakini iyi anlayabilmesi hem de kendisini iyi anlatabilmesi büyük önem taşıdığı için, Academy’de misafir ilişkileri ve temel İngilizce gibi derslere de yer veriliyor. Ayrıca, en iyi şekilde yönlendirici olabilmeleri adına fitness koçlarının insan bedenini çok iyi tanıması gerekiyor ve bu nedenle de eğitim programında anatomi dersleri yer alıyor. Öte yandan sunulan eğitimler haricinde fitness koçlarının bilgi birikimlerini en üst düzeyde korumaları, dünyadaki güncel gelişmelerden vakit geçirmeksizin haberdar olabilmeleri için internet ve internet üzerindeki bilgi kaynaklarının kullanımına yönelik dersler de eğitim programı içerisinde ele alınıyor. Aslında tüm bu ders içerikleri projenin ortaya çıkış sürecini de anlatıyor.” diyor.
Eğitimde başarılı olan Hillside’da işi kapar
Akademi bünyesinde gerçekleştirilecek bu eğitimler ile kişiler giriş seviyesindeki koçluk eğitimlerini tamamlamış oluyorlar. Giriş seviyesi eğitimini tamamlayan başarılı kişiler, Hillside’da işe girme ve akademinin diğer eğitim programlarına katılma şansına da sahip olabiliyor. Eğitimlere katılabilmek isteyen kişilerin, en son 15 Haziran tarihine kadar başvurularını www.hillsidecityclub.com/academy adresine girerek tamamlamaları gerekiyor. Yapılan başvuruları değerlendirmek adına 22 Haziran’da seçmeler olacak. Seçmeleri başarı ile geçenler ise; 28 Haziran’da Hillside City Club-İstinye Learning Center’da 1 hafta sürecek giriş seviyesindeki ilk eğitim programına başlayacaklar. Giriş seviyesindeki bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişilere, katıldıkları eğitiminin içeriğini ve eğitimi ne seviyede tamamladıklarını belirten bir belge verilecek.
Program kapsamında verilecek dersler
• Fonksiyonel Hareket – Functional Movement,
• Anatomi
• Esneklik
• Flexibility
• Hareketin Çeşitleri – Range Of Motion
• Stüdyo Dersleri Genel Tanıtım Eğitimi
• Powerplate / Krank / Kinesis / Realryder Genel Tanıtım Eğitimi
• İlk Yardım
• Defibrilatör
• Fitlinxx
• Misafir İlişkileri ve Temel İngilizce
• İnternet