Hepimizin hayalinde bir meslek bulunuyor. Kimilerine göre bu hayal ulaşılmayacak kadar uzakta, kimilerine göre ise biraz daha çabayla dokunulabilecek kadar yakında. Peki bu farkı yaratan ne? Hayalinize ne kadar yakın olduğunuzu anlayabilmek için aşağıdaki sorulara bir göz atın. Verdiğiniz yanıtlar size yol gösterebilir.
Hayatta önceliğiniz nedir?
Yaşamınızda neyi deneyimlemek ya da keşfetmek istiyorsunuz? Bu soruyu yanıtlamadan iş yaşamına dair hedeflerinizi oluşturmanız da olanaksız.
İçten gelen bir isteğiniz yoksa, niyetleriniz, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlayacak insanlara çekici gelmeyecektir. Oysa ki istek çekicidir. Bu yüzden birçok fırsatı da kaçırabilirsiniz. Sizi gerçekten mutlu eden bir fikre tutunun. Çocukken ne yapmaktan hoşlanırdınız? Şu anki hobileriniz neler? Bütün bunları değerlendirerek en çok hoşunuza gidecek işi bulabilirsiniz.
Bu hayal sizin mi yoksa başka birinin mi?
Hedefleriniz kendi seçiminiz mi, yoksa diğerlerinin takdirini kazanmak için bu yolda ilerliyorsunuz? Bu sorunun yanıtı, yaşlandığınızda geçmişe bakarken tüm hislerinizi değiştirebilir. Belki kendi hayalinizin peşinden koşmak diğer insanlara bencilce geliyor. Belki de siz fazla risk almak istemiyorsunuz. Ama şunu düşününün: kendinizi mutlu edemezken diğerlerini nasıl mutlu edebilirsiniz? Kalbinizin sesini dinlemeye sonuna kadar hakkınız olduğunu unutmayın.
Bu hayali gerçekten istiyor musunuz?
Hayalinizi gerçekleştirme yolunda ilerlerken sabahları yataktan büyük bir hevesle mi kalkıyorsunuz? Yoksa bu hayal sadece boş zamanlarınızda aklınıza gelen bir şey mi? Eğer hayata geçirmek için çabalamıyorsanız, o hayal sadece “boş” bir hayal olarak kalacaktır.
Hayalinize ulaşmak size ne gibi faydalar sağlayacak?
Hayalinize ulaştığınızda ilinize geçecek olan şeyleri önceden düşünmelisiniz. Artıları aklınıza kaydetmek bile motive olmanıza yetecektir. Sevdiğiniz bir şeyi yaparak çok para kazanıyor olsaydınız hayatınız nasıl olurdu? Bunu düşünmelisiniz. Eğer insanların sizi sevmesine ve desteklemesine izin verseydiniz yaşamınıza yaklaşımınız nasıl değişirdi?   
        
Yoksa hayalinize ulaşmaktan korkuyor musunuz?
İstatistiklere göre kalp krizleri genellikle kötü şeyler olduğunda değil, iyi şeyler olduğunda meydana geliyor. Belki içten içe isz de hayalinize ulaşmanın tehdit edici olduğunu hissediyorsunuzdur. O zaman bütün hayatınız değişecek, alışık olduğunuz düzenin dışına çıkacaksınız. Belki de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Değişimin herkes için korkutucu olduğunu unutmayın ve bunun sizi yolunuzdan çevirmesine izin vermeyin.
Hayalinize doğru ne gibi adımlar atmalısınız?
Hayalinizi ihmal etmeyin. Etrafınıza, niyetlerinizi anında eyleme dönüştürebileceğiniz destek sistemlerini yerleştirin ve amacınıza giden her fırsatı yakalamaya çalışın. Yaşam ne kadar hızlı, yoğun ve yorucu olsa da, her gün amacınıza doğru gider bir şey yapın. En küçük eylemler bile – örneğin yeni bir fikir bulmak, bir sayfa yazı okumak veya bir telefon görüşmesi yapmak bile sizi adım adım hayalinize yaklaştırabilir.
Bu arada, büyük amacınıza ulaşmanızı sağlayacak küçük projeleriniz varsa onları gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar hem size zevk verecek hem de ilerlemenizi sağlayacaktır. Eğer hayaliniz uzun bir maratonsa, bazı koşuları egzersiz olarak düşünebilirsiniz.

En önemlisi de, ilerlemenizi ölçmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Küçük başarılarınızı bir günlük tutarak ya da arkadaşlarınızla paylaşarak belgelemeniz, sizi bir sonraki adım için heveslendirecektir.