Başarıya giden yol, doğru hedef belirleyebilmekten geçiyor. Hedeflerini doğru belirlemek ise artı ve eksi yönlerin iyi tespit edilmesi ve hedefe giden sürecin çok iyi planlanmasıyla mümkün oluyor. Kariyer Rehberi’nde bugün hedeflerine ulaşmanın en etkili yollarını senin için paylaştık.

İlk adım: Hedeflerini tanımla

Birçoğumuz potansiyelimizi işimizde, özel yaşantımızda kullanmaya çabalarız. Verdiğimiz bu çabayla öncelikle ne istediğimizi anlamak oldukça önemlidir. Olmayacak tutkulara kendimizi kaptırmak, bizi ileriye dönük hedeflerimizden uzaklaştırabilir. Burada belki de en önemli adım “Gerçeklik kontrolü”dür. Bu adım hayalimize yakından bakmamızı, öne sürdüğümüz nedenlerin arka planında yatan cevapları bulmamızı sağlayabilir.

Bu aşamada sorulması gereken sorular şunlardır;

  • Hedefime ulaşabilmem için nelere ihtiyacım var?
  • Hedefime ulaşamayacağımı düşünmeme sebep olan şey ne?

Bu sorular derindeki amacımızı, bilmediğimiz blokajlarımızı ortaya çıkarmamıza katkı sağlayacaktır. Çünkü eğer buradaki engel belirginse, ilerlememize izin vermeyebilir. Bu nedenle bu engeli bulup, ortadan kaldırmak en doğru yoldur.

Örneğin;

-Kendi girişimimi açmak istiyorum, ama bunu yapamam.

-Niçin?

-Yeterli finansal gücüm yok.

Bu belirgin bir sebeptir. Eğer gerçekten bunu yapmak istediğine eminsen, planlı bir şekilde birikim yaparak önemli bir adım atabilirsin.

Sana yarar sağlayacak bir hedefe niçin ulaşamadığını bilmiyorsan, birtakım belirsizliklerden, başarısızlıklardan korkuyor olman olası. Bu durumda “Eğer yaparsam ne olur?” mantığında düşünmen gerekir. Böylece en azından ortaya çıkabilecek sorunlara hazırlıklı hale gelebilirsin.

Adım adım hedefine yaklaş

Potansiyelimizi geliştirebilmemizin en önemli yollarından biri onu hedef haline getirmektir. Bunu hedef olarak belirlemiş ve başarmış kişileri izlemek, onların gidiş yollarına bakmak, hedefe giden yolumuzda bize destek olabilir. Bu noktada hedeflerimizi yaşam amacımızdan ayrı tutmamaya dikkat etmeliyiz. Aksi durumda bizdeki bütünlük hissini bozabilir.

Hedefe giden yolu zevkli, ödüllendirici bir yapıya dönüştürerek keyif almayı sağlayabiliriz.

Hedeflediğin şeyi gerçekten iste! Hedeflerimizi hayallerimize göre düzenleyebilme ve gerçekleştirebilme gücüne hepimiz sahibiz.

Seçenekler arasından kendine nereye gitmek istediğini sor.

O zaman başa dönelim öncelikle ne istiyorduk?

Kaynak: THE NLP COACH/Ian McDermont, Wendy Jago

Konuk yazar: Ceyda Özkan Arıcan/İnsan Kaynakları Danışmanı-Kariyer Koçu