İK uzmanından iş başvurusuna geri dönüş alamamanızın nedenleri

12

İş arıyorsunuz, ilanlara başvuruyorsunuz ama bir türlü başvurularınıza geri dönüş alamıyorsunuz. CV ve Kariyer Danışmanı, İnsan Kaynakları Profesyoneli Esra Kemer, iş başvurusu sürecinde İK uzmanlarının gözünden adayların yaptığı hataları ve başvurulardaki eksiklikleri anlatıyor.

“Sürekli iş başvurusu yapıyorum neden dönüş olmuyor?” Kâbus gibi günler… İş arayıp duruyorsunuz, ilanlara başvuruyorsunuz ama bir türlü başvurularınıza geri dönüş alamıyorsunuz, mülakata bile çağırılmıyorsunuz. Neden, diye sorup duruyorsunuz kendinize ama bir cevap bulamıyorsunuz.

Bu yazımda amacım kesinlikle iş arayan kesimi eleştirmek ve İK uzmanlarını korumak değil öncelikle bunu belirtmek isterim. Ancak sizler iş başvurusu yaparken diğer dinamikleri de bilirseniz daha bilinçli hareket eder ve kendinizi geliştirip markanızı kuvvetlendirirsiniz. Madalyonunun diğer yüzünü bilmek size fark katacak, gelişmenizi sağlayacaktır.

İK profesyonelleri ve kurumlar İK politikalarında çok mu iyi? Hayır, tabii ki… Her meslekte iyiler ve kötüler var. Kurumun başvurulara geri dönüş politikası farklı olabilir. Benim fikrim ise mutlaka bir şekilde iş başvurusu yapan her adaya geri dönüş yapılması yönünde.

İK tarafında süreç nasıl işliyor?

İK uzmanlarının performansı, açık pozisyonları doğru ve nitelikli profesyoneli bularak hızlı kapatmaları ile ilintili. İlan vermek ve mülakatlar dışında İK profesyonellerinin yürüttüğü başka süreçlerde var belki bilmediğiniz. Bu süreçler;

 • Açık pozisyona ait yönetici ile iletişimde kalmak,
 • İlanda yer alan detayların doğru ve eksiksiz olması için personel talep formunun peşinde koşmak,
 • İlanın yayınlanmasını sağlamak,
 • Mülakat davetleri yapmak (Gelmeyen adaylardan dolayı kaybettiği vakitte yeniden aday daveti yapmak),
 • İlana başvurup randevusuz gelen adaylarla görüşmek,
 • Aday havuzunu oluşturmak üzere CV’leri incelemek gibi…

Peki, İK profesyonelleri iş arama kanallarında iş ilanını yayınlandığında ne oluyor da sizi mülakata çağırmıyorlar? Neden tam da size göre olan ilana ait başvurunuzdan sonra size geri dönüş yapılmıyor bir zahmet? Mülakata çağırılmamanızın birkaç sebebi;

 • “İlanda X bölgesinde oturan aday” diye belirtilmiş ama hiç alakası olmayan başka bir ilde oturan adaylar başvurduğunda, o adaylar direkt eleniyor. Çünkü ilanda belirtilen şehre servis yoktur yani adayın adresi uygun değildir. Elenirsiniz… Eğer adres değişikliğiniz varsa uygun yedek CV’nizi kullanabilirsiniz.
 • İlanda işin niteliğine göre mezun olunan okul detayları belirtilir. “Bu okulların birinden mezun olmadım ama bir şansımı deneyim, ne de olsa benim bölüm de istenilen bölümlere yakın” gibi bir düşünceniz olabilir, ama filtreye takılırsınız. Eğer bu farklılığı kapatacak eğitimleriniz-sertifikalarınız var ise mutlaka CV’nizde belirtin, faydalı olur.
 • Yaş konusu işin niteliğine ve gerekliliklerine göre önemli olabilir İK uzmanları için. Sahada sıcak satış yapan ekibin yaş ortalaması 26 olduğu için ilanda 30 yaşını aşmamış yeni bir çalışan aranıyordur ve bu detay ilanda belirtilmiştir. “Olsun, ben uyum sağlarım” diye 37 yaşında işe başvurursunuz, ancak yine bir filtreleme ile elenirsiniz.
 • Kariyerinizi aldığınız eğitim ve becerileriniz dâhilinde değiştirmeye karar vermiş olabilirsiniz. Başvurduğunuz iş ile ilgili tecrübeniz yoksa elenirsiniz. Çünkü bu işe daha uygun başka adaylar vardır emin olun, elenirsiniz. Eğer tecrübeleriniz başvurduğunuz işe uygunsa bunu bir şekilde CV’de öne çıkarmalısınız ki mülakat daveti alın. İkna etmelisiniz.
 • İK uzmanı bir şekilde CV’nizi inceledi, harika haber! Sizinle telefonla iletişime geçecek telefonunuzu arıyor ama telefon numarası kullanılmıyor ya da bir şekilde size ulaşamadı, elenirsiniz. Yedek telefon numarasını arıyor, konudan anlamayan bir kişi açtı ve not almadı; mail attı siz okumadınız. Daha ne yapsın İK uzmanları? CV’de en güzel Facebook profil fotonuz ve karizmatik e-posta adresinizi kullanmıştınız halbuki. Sonra lütfen geri dönüş olmuyor demeyin…

Her CV gönderildiğinde veya ilana başvurduğunuzda mülakata çağrılmayabilirsiniz, çok normal. Filtreler kullandığında eğer bu ve benzeri eksikler varsa CV’niz görüntülenmeyebilir. İK uzmanlarına açık ilanları için yüzlerce hatta binlerce CV geldiğini düşünürsek çok da şaşılacak bir durum değil. İK uzmanının CV’nizin okumanızı sağlamalısınız. Öncelikle CV’niz güncel, sizi ifade edebilmeli ve mutlaka başvurduğunuz işe göre hazırlanmış bir CV olmalı.  Başvuru/ön yazı ile işe uygunluğunuzla ilgili gerekli detayları vererek, uygun olmayan durumları nasıl uygun hale getireceğinizi belirtebilirsiniz. (Adres değişikliği gibi)

Diğer bir konuda İK uzmanlarına gönderilen iş başvurusu ve CV paylaşım e-postaları…

Tam çalışırken yeni posta uyarısı gelir ve e-posta açılır.  İK uzmanları da yoğun bir şekilde çalışıyor, tıpkı diğer profesyoneller gibi. Bomboş veya “Ekteki CV’yi dikkate alır mısınız?” diye yazılmış bir e-posta, ne kadar özenli duruyor bir düşünün…  Başvurulan pozisyon, kariyer hedefi, öz geleceğe dair bir açıklama yazısı, hiçbir şey yok. Gözden kaçabilir mi? Evet, kaçar. Daha şık ve doğru bir şekilde başvuran adayların arkasına geçer mi? Evet, geçebilir mümkün… Tecrübelilerin CV’sinin değerlendirilmesi daha da zor çünkü birden fazla pozisyona uygun olabilir. Bu yüzden İK uzmanları ile iletişime geçerken yazışma kuralları dâhilinde özellikle başvurulan ilan, çalışabilecek pozisyonların belirtildiği bir ön yazı ile gönderilmeli. E-postanız içeriği, sizin özenli bir profesyonel olduğunuzu hissettirir, tavsiyemdir.

Sosyal ağlar nasıl kullanılmalı?

Sosyal ağlarda da “İş arıyorum lütfen yardımcı olun, çok mağdurum. İş bulmamı sağlar mısınız?” içerikli paylaşımlar olabiliyor. İK uzmanı o sırada açık pozisyonu varsa ve unvanınız uygunsa hızlıca ilgilenebilir. Ancak bu tip detay içermeyen paylaşımlar bireysel markanız hakkında ne kadar güçlü bir etki bırakır, tartışılır. Nasıl anılmak istiyorsanız bunu hissettirecek şekilde iletişime geçebilirsiniz. Örneğin, “İş arıyorum ilgilenenlere CV’mi gönderirim” diye düşünmek yerine “X-Y-Z konularında tecrübe sahibiyim, A-B-C gibi yetkinliklerim bulunmaktadır. Bu bilgi ve becerilerimi kullanabileceğim X sektöründe Y pozisyonlarında çalışmak üzere iş arayışım mevcuttur” gibi odaklı bir şekilde duyurmak daha etkili olur.

Bu örnekler daha da artabilir veya kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Özetle,

 • Profesyonel kimliğinizi iyi tanıyın ve iş başvurularınızı hedef ve niteliklerinize göre yapın.
 • CV’niz mutlaka becerilerinize ve hedefinize göre yedekli olsun. İlana uygun CV ile başvurun.
 • Eksik, görev tanımlarının ve iletişim bilgilerinin yazılmadığı CV’ler kullanmayın.
 • İlanları iyi okuyun ve tam olarak iş tanımı ve nitelikleriniz uygunsa başvurun. İşinizi şansa bırakmayın. Güçlü yönlerinizi ve farklılıklarınızı nasıl uygunlaştıracağınızı mutlaka önyazınızda, CV’nizde veya e-postanızda uygun bir dille ifade edin.
 • E-posta atarken CV’nizi dosya isminde adınız-soyadınız-başvurduğunuz pozisyonun adı ile gönderirken profesyonel kimliğinizi, tecrübelerinizi hangi pozisyonlar ve ilan için değerlendirilmesini istediğinizi belirtin.

Bu ve benzeri detaylar sebebiyle elenip gidebilirsiniz. İK uzmanları da işini yapıyor ve performansını göstermek zorunda ve onları da bir çalışan olarak anlamak gerekir. İK uzmanının gözünden bakarsanız siz de başvurularınızı daha etkili yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Öncelikle;

 • CV’nizi güncelleyin ve yedekleyin. Görevleriniz, yetkinlikleriniz gibi hedefe göre eksiksiz olsun.
 • İlanları daha da dikkatli okuyun ve uygun olanlara başvurun.
 • Genel önyazınız hazır olsun ve bir de ilana göre önyazınızı güncelleyin.

İK uzmanları CV’nizi ve başvurunuzu aldığına dair geri dönüş yapmalı mı? Evet yapmalı.

Sonuçta hepimiz birer değeriz.

esra-kemer
CV ve Kariyer Danışmanı, İK Profesyoneli Esra Kemer

YORUMLAR

 1. Üşenmedim en baştan en sona kadar okumuş bulundum. Hayatımda okuduğum en kötü bilgilendirme yazısı olmuş. Yazının başında “Bu yazımda amacım kesinlikle iş arayan kesimi eleştirmek ve İK uzmanlarını korumak değil öncelikle bunu belirtmek isterim.” cümlesini görünce gerçekten yararlı bir içerik olduğunu düşünmüştüm ancak tahminimde yanılmadığımı erken fark ettim. Bu içerikte öz geçmişinizinde farklılıklar yaratıp, ik personellerinin hangi hususlarda ilgisini çekmeyi başarmanız gereken püf(!) noktalar belirtilmiş. Sanırım başka ilden bir başvurunun kabul görmeyeceğini birçok insan bilmektedir. Örnekler hep doğrultuda ilerlemiş. Son olarak böyle bir platformdan daha profesyonel çalışmalar beklediğimi eklemek isterim.
  Teşekkürler

 2. Sayın Esra Hanıma bu değerli bilgiler için teşekkür ediyorum.Çok yararlı oldu.Bilgilerimi buna göre tekrar değerlendireceğim.Teşekkürler.

  • DEĞERLİ ARKADAŞIM ; SİZE DÖNÜŞ YAPMA YÜZDESİNİN DÜŞÜK OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM, SİZİN CVNİZİ DEĞERLENDİRMELERİ YEDEK LİSTEYE ALINARAK ASIL ADAYIN TERKİYLE YADA FARKLI FAKTÖRLERLE MÜMKÜN

 3. Merhaba insanların işe sermaye nin çalışana ihtiyaçı var tecrübeli veya tecrübesiz bu zincirin halkasını zayıf lıkları is arayanmı sizce bence değil Bu ülkede ilk okul mazunu cumhurbaşkanı oluyorsa sermeyade bunu ayak uydurması gerekir

 4. Ben bu insan kaynaklarindaki calisanlara ayar oluyorum her gecen gun. Net olarak ne konuda personel aradiklarini yazmazlar mulakata gidersin sherin stone gibi oturur hava 1500 neden biz ? Kendini 5 yil sonra nerede goruyorsun gibi abuk sorular.. Satis temsilcisi alacak adam mamaktaki baklala sakiz şekerleme satacak. Univ yada lisans mezunu tercihen ingilizce bilen falan kimseyi alacagi yok patron ilan ver demis halasinin oglunu alacak da hadi patron vermedi demesin diye veriyor 🙂 is ilanlarinim %50 si bu mantik malesef. Rızık veren hudadir kula minnet eylemem diyorum artik. 🙂
  .

 5. İKCILARIN BİR ADAYI TERCİH ETMESİ YOĞUN DONANIMINIZLA DOĞRU ORANTILIDIR,AMA ŞUNU UNUTMAYIN TÜRKİYEDE İŞİNİ KURALINA GÖRE YAPACAK DONANIMA SAHİP İKCILARIN YÜZDESİ ÇOK DÜŞÜK İNANIN BUNA ! SİZ İŞE UYGUNSUNUZDUR AMA NE HİKMETSE İYİ BİR CV HAZIRLAYAN ADAMI ALIR SİZİ ALMAZ,ÇÜNKÜ BRANŞA UYGUN DÜŞÜNCE YAPISINA UYGUN EĞİTİM YOK, SANKİ DERSİNİZKİ ÇAY KAHVE İÇMEK VARLAR,HAKSIZLIK ETMEYİN DEMEYİN,ARAŞTIRMACI RUHUNA VE EĞİTİMİNE SAHİP OLMAYANLAR İK UZMANI YÖNETİMİNE GİRMESİNLER NOKTA !…

 6. Selamlar dilerim Esra hn öncelikle bilgiler ve yönlendirmeler için teşekkür ederim yaklaşık 22 yıldır retail, wholesale ve Franchise operasyonları yönetme fırsatım oldu naçizane ciddi bir deneyim sahibiyim ve bu süre içinde global önemli markalarda da üst düzey görev yapma fırsatım oldu benim burdan paylaşmak istediğim aslında biraz gelişen insan kaynakları sürecine de bir mesaj vermek aslında sizin sayenizde özetle ben Alaylı olarak bu sektöre giriş yaptım ve deneyimlerimi bu şekilde çalıştığım firmaların kültürleri ile genişletip ilerledim sürekli öğrenmeye özen gösterim algılarımı açık tuttum hiç bir zaman yeterli görmedim kendimi ve öğrenmeye zaman ayırmaya devam ediyorum Asıl soru şu bir pozisyon hayal edin beklenti seviyesi nitelik ve niceliğe ulaşmak sizin önceliğiniz ancak ulaşamadığınızda ve/veya beklentinizi karşılayamadığınızda alaylı diye tanımladığımız bizlere ulaşmaya çalışıyorsunuz ve hatta hizmet verdiğiniz yada görevini yürüttüğünüz firmanın bu talebi yapan yöneticilerini de bu yönde ikna etmeye çalışıyorsunuz biz emekçi arkadaşlarımla taşıdığımız tecrübelerin daha efektif kullanılması ve saygı duyulmasını temenni ediyoruz şahsen kariyerim boyunca nerdeyse hiç bir kariyer fırsatımı da İk süreçlerinden geçerek değil yaa tavsiye yada davet edilerek ulaşmış biri olarak benimle benzer durumdaki arkadaşlarımın yaşadığı bu sıkıntıyı paylaşmak istedim sizlerden zaman zaman değil mümkünse ulaşabilecek her fırsattan yetkinliklerinin imkan verdiği alaylı dostlarımızıda değerlenditmeye gayret etmenizi temenni ederim bu süreçte sizlerin yaklaşımı çok önemli

  Herşey için teşekkürler

 7. Kariyer.net sitesin pek çok insanın iş arayışları sırasında umut bağladığı bir platform. Personellere bu bağlamda yol gösterici bir rol üstlendiğinizde açık. Ama ne var ki bu yardımlarınızı biraz da işveren ve temsilcilerine göstermeniz gerekiyor. Çünkü kimi ilanlarda bakıyorsunuz o kadar özensiz hazırlanmış ve o kadar saçma sapan ifadelerle dolu ki..
  Sizde bu ilanları kontrol etmeden olduğu gibi yayına alıyorsunuz. Bu çok yanlış. Bu yanlıştan dönmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca iş ilanlarında Mutlaka belirtilmesi gereken bir kaç nokta olmalıdır. Misal : Ücret ve diğer sosyal haklar mutlaka yazılmalıdır. Personelde bu doğrultuda şirkete başvurur…

 8. İK cıların görevlerini yeterince yapmadıklarına inananlardanım. Tecrübesiz bir elemanı adayın karşısna çıkarıp arkasını getirmezler. Yanıt verdikleri görülmemiştir. ama istisnalar kaideyi bozmaz da diyelim. Ancak executive seviye için bunlar geçerli değil zaten o süreçler farklı. Ben böyle kabalıkla karşılaşmadım ama etrafımda başvuru yapıp mülakata çağrılıp cevap alan hiç görmedim.
  Ayrıca mesleğim gereği en az 100 adet kurumsal şirketlerin IK sına CV ler yolladım havuzda olduğunu duymaktan başka yenilik bilmiyorum. Ne Harvard lar ne Yale ler vardı listemde daha cevap alındığını duymadım.
  Kusura bakmasınlar. Türkiyede bu meslek emekliyor. Kayırmalar elbetteki var.
  Kendini 5 sene sonra nerede görmek istersin gibi klişeler de var elbette.
  Saygılar

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here