Rekabetin daha çetin olduğu, mülakat tekniklerinin ise hızla geliştiği ve çeşitlendiği iş dünyasında, adaylar iş görüşmelerinde birçok farklı değerlendirmeye tabi tutuluyor. Hal böyle olunca İK profesyonellerini etkilemek ise giderek zorlaşıyor.

İK uzmanları günümüzün çetin rekabet şartlarında işe alım yapılacak olan pozisyona en uygun adayı bulabilmek için tabiri caizse kılı kırk yarıyor. Rekabet derecesinin farkında olan birçok aday ise yetkinliklerinin ve deneyimlerinin başvurdukları pozisyona olan uygunluğunu İK profesyonellerine kanıtlamak için yoğun çaba sarf ediyor.

Mülakat süreçlerinde amacı İK uzmanını etkilemek ve iş görüşmesini umduğu şekilde tamamlamak olan adayların izlemesi gereken birtakım ayrıntılar bulunuyor.

İşte İK uzmanını etkilemek için 3 ipucu:

Farklı mülakat tekniklerine hazır olun

İK profesyonelleri mülakat süreçlerinde farklı farklı metodlar kullanarak pozisyona en uygun olan adayı belirler. Bu nedenle farklı mülakat tiplerine ve farklı soru tiplerine yönelik araştırma yaparak kendinizi mülakata hazırlayın. Mülakat esnasında size sorulacak muhtemel sorulara çalışmanız ve bu sorulara bilinçli bir şekilde cevap vermeniz İK profesyonellerini etkilemenin en önemli adımlarının başında yer aldığını unutmayın.

Düşünmeden konuşmayın

İş görüşmelerinde yaygınlıkla yapılan hataların başında düşünmeden konuşmak yer alır. Birçok aday heyecandan veya stresten dolayı sorulan soruları bir an önce cevaplamak ister ve bu nedenle de düşünmeden konuşma hatasına düşer. Ancak bu tür bir hatadan uzak durmak için öncelikle “Sorulara hemen cevap vermeliyim” gibi bir düşünceniz varsa, bu düşüncenizden uzak durun. İK uzmanının aslında ne sorduğunu, sorunun alt metnini kavradıktan sonra sorunuzu cevaplayın. Soruyu lehinize çevirmek için öncelik birinci maddemizde belirttiğimiz gibi sorulabilecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olun ve böylelikle İK uzmanının aslında ne sorduğunu anlayarak soruyu yanıtlayın. (Örnek için “Mülakat Sorusu 1 : Sizi neden işe alalım?” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.)

Doğru aday olduğunuzu gösterin

İş görüşmesine gitmeden önce adayların kurumla, sektörle ve iş tanımıyla ilgili yaptığı kapsamlı araştırmanın önemi çok büyük. Bu nedenle mülakata girmeden önce asla bu basamağı atlamayın ve kapsamlı bir hazırlık yapın. Mülakat süresince de yaptığınız ön araştırmadan yararlanarak İK uzmanının size yönelttiği her soruda ona doğru adayın siz olduğunu gösterin. Ancak soruları cevaplarken ve yetkinliklerinizi anlatırken kendinizi övmek yerine kendi başarı hikayelerinize odaklanın.