Arşivler

İK uzmanının dikkatini çekecek bir CV için ipuçları

İK uzmanının dikkatini çekecek bir CV için ipuçları

Bir iş başvurusu yaptığında rakiplerin arasından sıyrılabilmen için etkili bir özgeçmiş hazırlaman şart. Peki, ilk bakışta dikkat çekecek bir özgeçmiş için ipuçları neler? Sorunun cevabı bugünkü yazımızda.

İşverenler ya da İK uzmanları iş başvurularını değerlendirirken, ilk olarak adayın özgeçmişini inceler. Aynı iş ilanına yapılan binlerce başvuru düşünüldüğünde, öne çıkmak için özenle hazırlanmış bir CV ile başvuru yapmanın önemi de artmaktadır; çünkü ilk inceleme bir göz taramasıyla yapıldığından kısa sürede işe alım uzmanının dikkatini çekmek gerekir. Bunun için yazım stili, önemli başlıkların belirtilmesi, Türkçenin doğru kullanımı vb. noktalara dikkat etmek gerekir.

Bu ilk aşamayı geçtikten sonra sıra derinlemesine inceleme aşamasına geliyor. Bu süre bir öncekine göre daha uzun sürer; çünkü bu incelemeden sonra olumlu görüş devam ediyorsa, aday iş görüşmesine davet edilir. Bu nedenle işe alım sürecini olumlu sonuçlandırmak için bazı püf noktalarına dikkat etmende fayda var. Birazdan sıralayacağımız maddeler temel bazı noktaları ifade ediyor. Tabii bunlar tek başına yeterli değil, ancak önemli birkaç aşamayı geçmene kesinlikle destek olacak.

Yazım yanlışlarına dikkat et

Ana dilini doğru bir şekilde kullanmak, işverenlerin önem verdiği bir noktadır. Bu nedenle IK uzmanının inceleyeceği CV’nde kendini doğru bir şekilde ifade etmen, dil bilgisi kurallarına uygun bir içerik hazırlaman oldukça önemli. Bu senin dile hakimiyetini gösterdiği gibi dikkatli ve özenli olduğun izlenimini de verecektir.

Gerekli tüm bilgilere yer ver

Seni ilk defa tanıyacak bir kişinin kafasında soru işaretleri yaratmayacak bir CV hazırlaman gerekiyor. Bilgilerini, eğitimini, ilgililerini gerekli şekilde detaylandırarak kendini ifade etmelisin. Verdiğin bilgilerde tutarlılık olması da önemli olan bir başka detay. Etkileyici olmak kadar güvenilir bir izlenim de sunmalısın.

Gereksiz bilgilerle CV’ni uzatma

Kendinle ilgili gerekli bilgileri verirken, aşırı detaycı olmamaya da özen göster. Karşı tarafı detaylarla boğduğunda önemli noktaların gözden kaçmasına neden olabilirsin.

Anahtar kelime kullan

İş tanımında işinle, sektörünle ilgili anahtar kelimeler kullanman hem aday filtrelemede listelenmeni hem de CV’ni ilk kez inceleyen uzmanın en önemli noktaları hızla keşfetmesini sağlar. İş tanımını oluşturan önemli başlıklar, bazı özel program isimleri anahtar kelime kullanımına örnek olabilir.

CV’ni sık sık güncelle

CV’ni arada bir gözden geçirmen olası hataları düzeltmeni sağlar. Bunun dışında özellikle yeni mezun bir adaysan CV’ni geliştirmek için alanınla ilgili eğitimleri, seminerleri kaçırmamalı; bu programları tamamladığında ise zaman kaybetmeden CV’ne eklemelisin.

Referans göster

İşe alımın son aşamalarından olan referans görüşmeleri, seninle ilgili nihai kararı vermek için önemlidir. Referans verirken seni iyi tanıyan ve hakkında sorulacak sorulara en iyi şekilde cevap verecek kişileri seçmelisin. Bu kişilerin kolay ulaşılabilir olması da önemlidir. Yöneticilerin, çalışma arkadaşların, iş deneyimin yoksa öğretmenlerin referans vereceğin kişiler olabilir.

Özgeçmiş hazırlamayla ilgili diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.