Mezun olduktan hemen sonra iş aramaya başlamak bir çok insan için korkutucu ve zor bir süreçtir. Ama bu deneyimi daha kolay bir hale getirmek elinizde. Deneyimsiz bir aday olarak; deneyimli adaylar karşısında şansınızın daha az olduğu çoğu zaman doğrudur, fakat mevcut rakipleriniz arasından nasıl sıyrılıp çıkabileceğinizi dair ipuçlarını gözden geçirmenizde fayda var.

İş dünyasıyla tanışın. Staj yapmak ya da part-time bir işte çalışmış olmak, iş hayatına yabancı olmadığınızı, deneyiminiz olduğunu gösterir. Belli bir süre staj yapmış adaylar ile hiçbir tecrübesi olmayan adaylar arasında oldukça büyük bir fark vardır işverenlerin gözünde.

İyi iletişim kurun. Nasıl bir kariyer yolu çizmek istersiniz isteyin – satış temsilcisi ya da bilgisayar programcısı- işe alınmak için yazılı ve sözlü iletişim becerilerinizin güçlü olması gerekir. Mülakatta en çok dikkat edilen şey kendinize güveniniz, rahatlığınız, içtenliğiniz, saygınız ve kendinizi insanlara sunuş biçiminizdir.

İletişim ağlarınızı genişletin. Şu açık bir gerçek ki; bir çok mezun işlerini tanıdıklar vasıtasıyla bulmaktadır. Kontak isimlerinizin bir listesini yapın, profesörler, akraba ve arkadaşlar ve bunlara kariyer fuarlarına giderek, başka profesyonel aktivitelere katılarak yeni isimler ekleyin. Hiç ummadığınız kişiler size ummadığınız kapılar açabilir.

Bilgisayara hakim olun. Bilgi çağında olduğumuzu unutmayın. Alanınızınla ilgili ve gerektirdiği seviyede bilgisayar programı öğrenmek zorundasınız. Belli programları kullanmak, artık en alt seviyeden en üst seviyeye kadar tüm pozisyonlarda istenilen bir özellik.

Özgeçmişinizi en iyi şekilde hazırlayın. Yazım hatası yapmayın, açık ve sade bir dille yazın. Kurallarına uygun, fazla uzun olmayan ama tüm gerekli bilgileri kapsayan bir özgeçmiş hazırlayın.;

; Notlarınızı gösterin. Potansiyel işveren için notlar önemlidir. Özellikle iyi bir ortalama ile mezun olmuş olmanız her zaman için büyük bir avantajdır. İşverenler not ortalamasına önem vermezler gibi görünse de, iyi bir üniversiteden yüksek bir ortalama ile mezun olmanız kimsenin gözden kaçıramayacağı birşeydir.

Araştırma. Başvuracağınız firma ile ilgili yapabildiğiniz kadar fazla araştırma yapın. Eğer var ise; web sitesini gezin. Sektörle ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplayın. Mülakatta sizin de söyleyebileceğiniz birşeyler olsun.

Örnekler verin. Soruları cevaplarken okul veya stajınızla ilgili deneyimlerinizden örnekler verin. Artı yönlerinizi görmelerini sağlayın.

Gülümseyin! Ne kadar heyecanlı olursanız olun, mülakat sırasında gülümsemeniz işe hevesinizi ve motivasyonunuzu gösterir. Gülümsememek işveren üzerinde olumsuz bir etki bırakır, isteksiz olduğunuzu düşünebilir.

Teşekkür edin. Bir cevap aldığınızda veya mülakat sonrasında bir teşekkür notu yazın. İşi gerçekten istediğinizi, ilgili olduğunuzu gösterir. Mektubu fazla samimi olmadan, profesyonel bir dille yazmaya çalışın.

Kararlı olun. Deneyimli olsanız da, olmasanız da en önemli nokta o işi istediğiniz ve kariyer hedeflerinizi kafanızda belirlemiş olmanızdır. Eğer o işi gerçeten istediğinizi kanıtlar ve firmanın size yatırım yapması için onları ikna edebilirseniz şansınız çok daha yüksek olacaktır.