Arşivler

İş arama sürecini bir pazarlama kampanyası olarak ele alın

Başarıyla sonuçlanacak bir iş arama süreci başarılı bir kişisel pazarlama kampanyası gerektirir. E-mail kutularımıza gelen ve önemsemediğimiz junk mail’ler aslında iş bulma sürecinizde size yardımcı olacak mükemmel pazarlama teknikleri kullanıyorlar.
Önce pazarlamanın basit bir tanımına bakalım: müşteri bulma ve ona satış yapma.

İş arama sürecine epey benziyor değil mi? İş arama ve işe alınmanızı sağlama. Öyleyse pazarlama tekniklerinden birkaçını kullanarak iş arama sürecinizde avantajlı hale gelebilirsiniz. İnsan Kaynakları uzmanı Kevin Donlin’in biraraya getirdiği bu 3 pazarlama tekniği size iş arama sürecinizde yardımcı olacak.


1. Özgeçmişinize bir başlıkla başlayın
David Ogilvy, 1963 tarihinde yayınladığı “Confessions of an Advertising Man-Bir Reklamcının İtirafları” adlı kitabında, çoğu insanın reklamın başlığını reklamdan 5 kat daha fazla okumaya eğilimli olduğunu belirtiyor. Yani güçsüz bir başlığınız varsa reklam harcamalarınızın yüzde 80’in çöpe atmışsınız demektir.
Peki özgeçmiş hazırlarken bu tekniği nasıl kullanabilirsiniz? İnsan Kaynakları uzmanlarının günde yüzlerce özgeçmiş okuduğu düşünülürse özgeçmişinize bir başlık koymanız gayet mantıklı. Bu sayede okuyanın dikkatini çekip okumaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.
Özgeçmişinize bir özetle başlayın, iki cümleyi geçmemesine dikkat edin. İlk cümlede başvurduğunuz pozisyon için işe alındığınız taktirde şirket için planlarınızı yazın. İkinci cümlede, en büyük kozunuzu ortaya koyun, şimdiye kadar yaptığınız en iyi işten bahsedin. İşte size bir örnek:
– Teknoloji sektöründe pazarlama ve iş geliştirme alanında 15 yıllık deneyime sahibim. Son pozisyonumda satışları ikiye katlayarak yıllık X milyar TL kar sağladım.
Özgeçmişinizi yazarken çekingen olmanıza gerek yok. Eğer okuyucunun ilgisini çekemezseniz, sonraki satırları okumayacaklardır. Özgeçmişinizde okuyanın dikkatini çekecek, işverene sizi işe almasındaki faydayı öne çıkaracak bir başlığa yer vermelisiniz.

2. Kapak yazınızın altına not ekleyin
Şimdi e-mail’lerinizi açın ve junk mail’lerinize bir göz atın. Sayfanın en altına baktığınızda yüzde 95, PS yani Not bölümü göreceksiniz. Çünkü keşfedilen o ki bu mail’ler içinde en çok okunan bölüm PS yani not bölümü. Bu nedenle doğrudan satış uzmanları en dikkat çekici mesajlarını PS altına yazarlar.
Siz de aynı şeyi yapabilirsiniz. İşverenlerin dikkatini çekmek, aranmak, görüşmeye çağrılmak istiyorsanız, kapak yazınızın altına dikkat çekici ve harekete geçirici bir not ekleyebilirsiniz.

3. İşverene deneme süresi verin
İnsan Kaynakları uzmanlarını da bir alıcı olarak düşünürsek onlar da çalışan bir ürün almak isteyeceklerdir. Zeki pazarlamacıların ürünleri için kullandığı bu tekniği siz de uygulayabilirsiniz. Bunun iki yolu var:
– Yarı zamanlı, staj ve kısa dönem iş ilanlarına göz atın. Birçok insan bu şekilde çalışmaya başladıktan sonra yüksek performans göstermeleri durumunda tam zamanlı olarak çalışmaya devam eder.
– İş görüşmesinden önce çalışmaya başlayın. Yani örneğin bir satış pozisyonu için görüşmeye gidiyorsanız, firmayı araştırın, potansiyel müşterilerini bulun ve fikirlerle gidin.
Yaratıcılığınız ve bahsettiğimiz pazarlama tekniklerini kullanarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.