Arşivler

İş görüşmelerinde esprili olmak işe yarar mı?

İnsanlar iyi espri yapan kişilere her zaman güvenir ve onun yanında yer almak ister. Bu yüzden iş görüşmelerinde yapacağınız düzeyli espriler işe alınma olasılığınızı artırabilir. İletişim danışmanı ve yazar Bahar Öztürk, iyi bir mizah anlayışına sahip olmanın iş görüşmelerinde sağlayacağı faydaları anlatıyor. 

kahkahaİş görüşmelerinde esprili olmak, mizah anlayışını sergilemek ne kadar yardımcı olur? Bir mülakat soğuk bir ciddiyetle mi sürdürülmeli yoksa zarif espriler fark yaratır mı?
Mizah, özellikle eşit özelliklere sahip adaylar arasında seçim yapılırken fark yaratan bir unsur. Eşitler arasından biri seçilecekse mizah anlayışı daha iyi olana karşı bir eğilim var. Ancak mizah anlayışının iyi olması elbette göreceli bir durum. Herkesin bir mizah anlayışı vardır ve kendi ortamında iyi olarak algılanabilir ama bir iş görüşmesinde bunun iyi olarak kabul edilmesi için işe alım uzmanını gülümsetmesi gerekir.

Mizah, karakter hakkında sinyaller taşır

Sadece özgeçmişinizin çok iyi olması ve işin gerekliliklerine tam olarak hatta fazlasıyla uymanız işe alınmanız için yeterli olmuyor. Kurumsal kültüre uyacak karakterde olup olmadığınız daha önemli bir kriter. Herkes anlaşabileceği kişiyi işe alma eğiliminde. İş öğretilebilir fakat karakter özellikleri kolay kolay değişmez. Bu sebeple her işe alım uzmanı, işin gerekliliklerini yerine getirebilecek potansiyelde ve kurumsal yapıya uygun birini seçme eğilimde olur. Mizah ise bir insanın karakteri hakkında ciddi sinyaller veren bir özellik olduğu için dikkate alınır. Ayrıca bir insanı gülümsetmek onun sempatisini kazanmaktır. İnsanlar, esprilerine güldükleri insanları sevme eğilimindedir. Antropolojik olarak gülmek insan türü için hep bir güven ve sempati işareti olarak kabul edilir. Bu sebeple işe alım uzmanını gülümsetmeyi başarmak yolun dörtte üçünü geçmek anlamına gelebilir ama oldukça riskli bir araçtır! Uygunsuz bir espriyi geri alma şansınız olmaz. Hele ki espriniz anlaşılmadıysa ikinci kere açıklamaya çalışmak durumu daha da kötüleştirir. Böyle bir durumda konunun değişmesi için beklemek en iyi çözüm.

Eski deneyimlerinizden esprili bir dille bahsedin

İş görüşmelerinde mizah, olumsuz durumları açıklarken bir araç olarak kullanıldığında etkin olur. Daha önce çalıştığınız iş yerini ya da yöneticileri kötülemek ya da eleştirmek yerine esprili bir dille onlardan bahsetmek pozitif bir tutum olarak kabul görür. Örneğin, eski patronum maaşları asla vaktinde ödemezdi diyerek kötülemek yerine; “Maaş almak piyangodan ikramiye kazanmak gibiydi. Asla ne zaman ve ne kadar alacağımız bilemiyorduk” gibi bir espri durumun olumsuzluğunu azaltır ve şanslıysanız karşı tarafı gülümsetir. Bir grubun parçası olan insanların yaptıkları espriler, grup dışındakilerin yaptığı esprilerden daha çok kabul görür. Bu sebeple bir işe girdikten sonra esprili olmak işe girmeden esprili olmaktan daha iyidir. Grubun parçası olana kadar mizahı cepte tutmak tavsiye edilebilir.

İletişim danışmanı ve yazar Bahar Öztürk
İletişim danışmanı ve yazar Bahar Öztürk
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.