Beklediğiniz şey oldu ve çok istediğiniz  iş görüşmesine davet edildiniz. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz bu görüşme sizi  fazlasıyla heyecanlandırabilir. Peki, İnsan Kaynakları uzmanıyla karşılaştığınızda stresten donup kaldığınız o anları hiç düşündünüz mü? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz…

İş arama sürecinde ilk kritik nokta iş görüşmelerini rahat ve stressiz tamamlayabilmektir. Ve iş görüşmeleri her zaman istediğiniz gibi geçmeyebilir… Zaman zaman uykuları kaçıran, geceleri “ah vah” çektirip insanın kendine “Ben nasıl bu cümleyi kurdum? Hay Allah!” sorusunu sorduran iş görüşmeleri pek çok kez yaşanır.

İşte adayların en çok karşılaştığı o anlar;

İnsan Kaynakları uzmanının, “Bana kendinizi anlatın” dediği o an gelir ve aslında nereden başlayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoktur.

kalgelme45

-İş görüşmesine davet edildiğiniz şirket hakkında araştırma yapmış ve her şeyi öğrenmişsinizdir ancak konuşmaya başladığınız anda her şeyi unutursunuz.

-Ve yine o güzel anlardan birinde neden orada çalışmak istediğiniz sorulur.

genc3125

-Sanki varmış gibi, en büyük zayıflığınızın da ne olduğu sorulur.

-Görüşmelerin en mucizevi sorusu olan “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” sorusu bir anda kulaklarınızda çınlar.

yeddii

-Veya trafik canavarı olmaktan özellikle kaçındığınız halde, aktif araç kullanıp kullanmadığınız merak edilir. İçinizdeki Michael Schumacher çıkagelir.

-Görüşmenin sonunda bir sorunuzun olup olmadığı sorulur… Sorunuz var mı gerçekten?

Görüşme bitti, artık rahatlayın bir iş görüşmesi daha tamamlandı.