İş yerinde ilk gün söylediğiniz herhangi bir şey birlikte yeni çalışmaya başladığınız arkadaşlarınız ve elbette yöneticileriniz üzerinde nasıl bir etki yaratır? Öncelikle kötü bir başlangıç yapmamak adına bazı konular hakkında hassas davranmayı ve erken yorum yapmamayı önerebiliriz. Hakkınızdaki ilk izlenimi silmenin çok zor olabileceğini unutmayın.

İş yerinde ilk gün herkes için zordur. Kimseyi tanımamak, yeni işin getirdiği sorumluluklar, yeni ortam ve yeni çalışma sistemi stres yaratır. Bu stres altında hiç söylememeniz gereken şeyler söyleyebilirsiniz. Büyük bir pot kırmak maalesef ilk gün paniği ile yapılabilecekler arasında yer alıyor. Hoşgörü ile karşılanabilecek cümlelerin yanı sıra asla söylenmemesi gerekenler de var. Kısacası ilk günden kara listeye girmemek için dikkatli olmak şart.

İşte iş yerinde ilk gün asla kurmamanız gereken cümleler:

Eski işimde biz…

İlk günden eski işten bahsetmek doğru değil. Birincisi, kimse eski işinizde neler olduğunu merak etmiyor. İkincisi, taze bir enerji ile işe başlamak varken neden geçmişten söz edesiniz ki? İlk gün kıyaslama veya dedikodu içerikli bir konuşmadan mutlaka kaçının.

Ben, ben ve yine ben…

İlk iş gününde sakınılması gereken en önemli sözcük “Ben” Kimse sürekli kendisinden bahseden birinden hoşlanmaz. Bu durumda daha ilk günden insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Kendinizi zaten zaman içinde ifade edeceksiniz, bırakın sizi zamanla tanısınlar.

ukala

Ne zaman zam alırım?

İlk gün bu soruyu herhangi birine sormak fazlasıyla cüretkar. Daha yeni başladığınız, performansınızı kimsenin görme fırsatı bulamadığı yeni işinizde ne zaman zam alacağınız sorusunun peşine düşmek hemen sorgulayan bakışları üzerinize çekecektir. Bu tür bir soruyu hem zamanı gelince, hem de muhatabına sormak gerekiyor.

Cumaları biraz erken çıkmam gerekebilir

Eğer bu konu hakkında daha önce anlaşmamışsanız, ilk gününüzde bu tür bir bombayı ortaya bırakıp insanlardan sevecenlik beklemeyin. Geçerli bir nedeniniz varsa bile henüz kimseyi tanımadığınız bir iş yerinde bu tür bir ayrıcalık istemek son derece saygısızca bir davranış olarak görülebilir.

ilk gun

Ben bu şekilde öğrenmedim

Size iş anlatan kişiye ilk gün söyleyebileceğiniz en kötü cümle. Eğer öğrendiğiniz şekilde işlerin daha iyi halledilebileceğini düşünüyorsanız bile böyle bir ifade kullanmamak gerekiyor. Unutmayın ki yeni ofis arkadaşınız size iş öğretmeye çalışıyor ve ona ihtiyacınız olacak. En başından negatif bir iletişim dili oluşturmayın.

Mesaiye kalıyor muyuz?

İlk günden mesai sorgulaması yapmak da mantıklı değil. Zaten iş görüşmesinde şartlar konuşuluyor ve buna göre karşılıklı bir anlaşma yapılarak iş teklifi kabul ediliyor. İşin gidişatına bakıp bununla ilgili memnuniyetsizlikler elbette dile getirilebilir ama bunu ilk günden söylemek çabuk sıkılan veya odaklanamayan biri gibi algılanmanıza neden olabilir.

mesai

Çok uykusuzum

İşyerinde ilk gün heyecanlı, hevesli ve istekli görünmek, güne pozitif başlamak ve insanlarla güzel iletişim kurmak açısından önemli. Daha ilk günden çok uykusuz ve bitkin olduğunuzdan bahsetmeniz, isteğinizin sorgulanmasına neden olabilir. Bu nedenle heyecandan uyuyamamış olsanız bile bunu ifade etmemekte fayda var.

uykulu

Canım pardon bir şey sorabilir miyim?

“Canım, bebeğim, tatlım” gibi sevgi gösteren hitapları mümkünse ilk gün kullanmamak gerekiyor. İlk günden herkesin sizi sevmesini sağlamaya çalışan biri olarak algılanabilirsiniz. İdeal olan zamanla gelişen samimiyettir.

Şu kadın biraz çok mu konuşuyor?

İlk günden ofiste dedikodu yapmak sergilenebilecek en yanlış davranış. Hiç tanımadığınız insanların dedikodusunu yapmak, onları yargılamak hiçbir yerde ve hiçbir şekilde doğru değil. İnsanlara zaman verin ve kendi ilk izleniminizi de kendinize saklayın.

200 (1)

Eski yöneticimi sevmezdim

Önceki çalıştığınız yerde yöneticinizle sorun yaşamış olabilirsiniz. Yeni çalıştığınız yerde bu bilgiyi ilk günden paylaşmak hem gereksiz hem de ilk izlenim açısından olumsuz bir etkiye sahip. Yeni başlangıçlar deneyimlerden ders çıkarılarak yeni adımların atıldığı bir süreci işaret eder. Siz siz olun yeni şirketinizde geçmişle ilgili negatif paylaşımlarda bulunmamaya bakın.