Arşivler

Kariyerleri ile dikkat çeken erkek film karakterleri

Her biri kariyerinde ayrı bir başarıya imza atmış, etkileyici, güçlü pek çok erkek film karakteri var. Kimi yakışıklı ve sempatik, kimi karanlık ve entrikacı kimiyse çok ama çok zengin. Hepimizin zihnine kazınmış bu karakterler ve oynadıkları filmler iş dünyasına dair ipuçları vermekle beraber, kariyer, başarı ve rekabet üçgeninde hepimizi ayrı bir hayal dünyasına sürüklüyor. Peki kim bu unutulmayan karakterler?

İzler izlemez etkilendiğimiz filmler vardır. Kült olmuş bu filmlerin unutulmaz karakterleri hafızamıza yerleşmiştir ve bu nedenle de onları asla unutmayız. Özellikle fimlerdeki karizmatik, güçlü, başarılı ve girişimci erkek karakterler kariyerlerinin doruğunda olmaları, sürdürdükleri zengin hayat ve bazen de karanlık tarafları ile bizde filmi tekrar tekrar izleme isteği uyandırır. Yakışıklı, etkileyici ve farklı dallarda başarıya ulaşmış bu karakterler her ne kadar kurgu da olsalar ilham veriyor, hayallerinin peşinde koşan iş dünyasındaki yeni adayları etkiliyor.

İşte etkileyici kariyerleri ile ünlü erkek film karakterleri:

Mr. Gatsby (Leonardo Di Caprio)

Scott Fitzgerald’ın yazdığı aynı adlı roman ilk defa 1925’te sinemaya uyarlanmış. Leonardo Di Caprio’nun başarılı performansı ile göz dolduran yeni film ise 2013’te vizyona girdi. Jay Gatsby sempatik halleri, sürekli parti verdiği lüks evi ve sosyalliği ile çok etkileyici bir karakter. Bu zararsız milyoner iş adamının karanlık tarafı hikaye ilerledikçe ortaya çıkıyor.

gatsby

Şeytanın Avukatı (Al Pacino)

Ünlü filmde Al Pacino’un performansı muhteşem. Başrollerinde Keanu Reeves ve Charlize Theron’un da olduğu bu etkileyici gerilim filminde olaylar dürüst avukat Kevin’ın zengin işadamı John Milton ile tanışması ile sarpa sarıyor. Kevin’ın patronu Milton çok zengin ve hırslı bir karakter. Film zararlı hırslar ve kötülük ile şeytan metaforunu çok güzel birleştiriyor.

seytanin

The Social Network (Jesse Eisenberg)

Mark Zuckerberg’in hayatı ve hayatımızın vazgeçilmezleri arasında çoktan yerini alan Facebook’un doğuş hikayesini anlatan The Social Network (Sosyal Ağ)  tempolu ve etkileyici bir film. Filmde Mark Zuckerberg’i oynayan Jesse Eisenberg girişimci nasıl olunur, fikirler nasıl geliştirilir sorularına cevap veren karakteri hakkıyla oynamış. Bir garajda doğan Facebook uygulaması fikrinin bugün nasıl sosyal hayatlarımızı yönettiğini izleyip de etkilenmemek mümkün değil.

social

Kariyerleri ile dikkat çeken kadın film karakterleri yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Forrest Gump (Tom Hanks)

Sinema tarihindeki en sempatik karakterlerden olan Forrest Gump, öğrenme güçlüğü nedeniyle hayatının başlarında büyük sorunlar yaşıyor ve insanlar tarafından önemsenmiyor. İnanılmaz atletik becerileri, saf ve temiz olması, farklı işleyen aklı sayesinde filmin ilerleyen bölümlerinde hızla iyi bir koşucu, pinpon oyuncusu, şirketi olan bir girişimci ve asker olmasına şahit oluyoruz. Azim, öğrenme isteği ve farklı olmanın güzelliği üzerine unutulmaz bir karakter.

forrest

Muhteşem Güzellik (Jep Gambardella)

Başarılı olmak ve zenginliğe olan farklı bakış açısıyla Muhteşem Güzellik (The Great Beauty ) çok etkileyici bir film. Aynı zamanda görsel bir şölen olan Muhteşem Güzellik’te Jep 65 yaşlarında bir yazar. Jep özgün hikayesi ve dili ile yazdığı tek kitap sayesinde yaşarken unutulmaz bir yazar haline gelmiş bir karakter.

greatbeauty

American Sapığı (Christian Bale)

Bu suç-korku-gerilim filminin unutulmaz karakteri yani Amerikan Sapığı Patrick Bateman brokerlik yapan bir Wall Street Zengini. Yakışıklı, zengin, iyi giyinen, güzel bir evde yaşayan Bateman aslında hiç de göründüğü gibi değil.

sayko

Yurttaş Kane (Orson Welles)

Yurttaş Cane (Citizen Kane) sinema tarihinin en iyi eserleri arasında yer alıyor. Filmde tanınmış iş adamı Charles Foster gösterişli bir hayatın barındırdığı her şeye sahip. Bolca para, şöhret ve prestij. Fakat ani ölümünün ardından, ölmeden önce söylediği son söz olan “Rosebud” bir giz perdesi doğuruyor. Hikaye bu şekilde derinleşiyor.

cane

Charlie’nin Çikolata Fabrikası  (Johnny Depp)

Çocukların ve büyüklerin sevgilisi Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie And The Chocolate Factory), küçükken dişlerindeki sorun yüzünden şeker yiyemeyen bir çocuk olan Willy Wonka’nın büyüyünce kocaman bir çikolata fabrikası açmasının hikayesi. Hayal kurmak ve girişimde bulunmak temasının ön planda olduğu rengarenk bir film.

charlie

Şirket (Tom Cruise)

Harvard’dan başarıyla mezun olmuş çiçeği burnunda avukat Tom Cruise’un hayatı parlak bir şekilde başladığı Şirket ( The Firm) etkileyici ve karanlık bir başarı hikayesi. Son model bir Mercedes, birden silinip giden eski borçlar ve yeni bir ev ile başlayan yeni bir iş. Ancak her güzel şeyin bir bedeli var, hikaye de buradan sonra karanlıklaşıyor.

sirket

Oyun  (Michael Douglas)

Şaşırtıcı sonu ile unutulmayan kült filmlerden Oyun’da (The Game) Micheal Douglas’ın oynadığı karakter olan Nicholas Van Orton zengin bir finansçı. Hikaye Douglas’ın aldığı ilginç doğum günü hediyesi ile başlıyor ve giderek tansiyon yükseliyor.

game

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.