İş görüşmeleri bazen hiç ummadığınız gibi geçebilir. Daha önce hazırlanmadığınız garip mülakat soruları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorular sizi zor duruma düşürüp aynı oranda saçma cevaplar vermenize de  kolaylıkla neden olabilir. Peki işverenler neden böyle sorular sorar ve bu soruları nasıl yanıtlamak gerekiyor?

İnsan Kaynakları uzmanlarının  mülakatta adaylara beklenmeyen sorular sormasının çoğunlukla onları test etmekle ilişkili olduğu düşünülüyor. Farklı sorulara adayın nasıl cevap verdiğine bakılıyor ve o anda durumun üstesinden gelip gelemediği ölçülüyor. Bu testin en büyük nedeni ise ne kadar alışılmışın dışında soru olursa o kadar dürüst cevap olacağı beklentisi. Klasik sorulara nasıl yanıt vereceğini az çok bilen aday sorulan ilginç soruya şaşırsa da içinden geldiği gibi cevap veriyor.

İşte görüşmelerde daha önce sorulmuş tuhaf sorular ve verilebilecek uygun cevaplar:

Dünyanın sonu geldi, nasıl hayatta kalmayı başarırsın?

survivor

İş görüşmesinin ortasında birden karşınıza çıkabilecek bu soruyu öncelikle işle ilişkilendirerek yanıtlamalısınız. Örneğin takım ruhu ve ekip çalışmasına odaklanarak yanıt verebilirsiniz.”Farklı yetenekleri olan kişilerle bir ihtiyaç listesi yapar ve işe koyuluruz. Herkes yetenekleri doğrultusunda mücadele edebilir. Ekip çalışması ile bu şekilde hayatta kalmayı başarabilirim” iyi bir cevap olabilir.

Bize bir fıkra anlat

saka

İşte zor bir soru. Rahat olduğunuz bir ortamda bile aklınıza uygun bir fıkra anlatmak çoğunlukla gelmez. İş görüşmesinde fıkra anlatmak ise çok daha fantastik. Öyle bir fıkra anlatmak gerekiyor ki içindeki ders ve espri ortama uygun olsun. Burada amaç espri anlayışına sahip ve hızlı düşünebilen bir kişi olup olmadığınızı tespit etmek. Bu nedenle mutlaka işle ilişkilendirebileceğiniz komik ve kısa bir fıkra anlatın. Kötü bir espriyi sempatik hale getirmek de yine sizin elinizde.

Eğer piyangoyu kazansaydın, parayı nasıl harcardın?

zengin

Finansla alakası olmayan bir pozisyon için yaptığınız bir iş görüşmesinde bile bu soruyla karşılaşabilirsiniz. Kısa bir düşünme süresi karşınızdaki kişiye hemen cevap vermeye atlamadığınızı göstermesi açısından önemli. Tatile gitmek, yardım yapmak, ev ya da araba almak gibi farklı cevaplar dürüst bir şekilde verilebilir. Ama yine de başvurduğunuz sektör açısından düşünüp ufak da olsa bir alaka kurmak işinize yarayacaktır.

Hangi süper güce sahip olmak isterdin?

super

İki sıkıcı ve klasik iş görüşmesi sorusu arasına sıkıştırılabilecek bu soru aslında eğlenceli ve yaratıcı bir cevapla karşı tarafı etkilemenizi sağlayabilir. Kendinizi çok da ciddiye almadan rahat bir şekilde soruyu cevaplamak için biraz düşünün. İlişki kurabiliyorsanız işle ilgili bir şeyler söyleyebilirsiniz ama zorlama olmamasına dikkat edin. Çocukken hayalini kurduğunuz o süper güçlere odaklanın, yardımınıza koşacaklar.

Bugünlük cumhurbaşkanısın, ilk olarak ne yapardın?

baskan

Politikayla ilgilenmiyor, siyasetten hoşlanmıyor olabilirsiniz. Öyleyse bu soru da sizi zorlayabilir. Bu soruyla ilgili şunu iyi bilmek gerekiyor. Hiçbir işveren tamamen politik bir cevap beklemez. İşin içine espri katıp eğlenceli bir cevap verebilirsiniz. Aynı zamanda hoşunuza gitmeyen noktalarla ilgili hayal ettiğiniz iyileştirmelerden de bahsedebilirsiniz. Mümkünse tüm insanlığı ilgilendirebilecek noktalara değinmeye çalışın.