Sosyal medya bugün hayatımızın tam içinde; ancak sosyal medya mecralarını aktif kullanıyorsak kariyerimizi tehlikeye sokacak birtakım sorunlar çıkması da olası. Dijital İletişim Danışmanı Serkan Eskalen, bu olası sorunları yaşamaman için önerilerini senin için paylaştı.

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artarken, dijital dünyanın hayatımızdaki yeri de giderek artıyor. Sosyal ağları etkili bir şekilde kullanmak networking anlamında kişiye büyük bir artı sağlarken, bilinçsizce yapılan paylaşımlar ise kariyer hayatını tehlikeye sokabiliyor.

İşe alım sürecinde sosyal medya hesaplarının önemi artık eskisinden daha büyük; çünkü adayla ilgili detaylı bilgi edinilmek istendiğinde sosyal medyadaki profillerine de göz atılıyor. İşverenler tarafından incelenen sosyal medya hesaplarında paylaşılan bir şey işe alım kararını etkileyebiliyor.

Ne paylaştığına dikkat et

Sosyal mecralarda paylaşım yaparken birtakım etik ve ahlaki kuralları göz önünde bulundurman ve özel hayatını her detayıyla paylaşmaman gerekiyor. Özel hayatını sosyal ağlarda paylaşmayı seven biriysen en azından gizlilik ayarlarına dikkat etmende fayda var. Şiddet içeren paylaşımlar, siyasi propaganda veya tutum belirten içerikler seni zor duruma sokabilir. Bu tip paylaşımlar yaparken oldukça dikkatli olmalı ve paylaşımlarının verdiği mesajı iyi analiz etmelisin. Örneğin; ben sosyal medyayı tamamen işim gereği, bilgi edinme, araştırma ve network kapsamında kullanıyorum. Sen de bu şekilde kullanabilirsin ya da kendi tercihlerine göre yeni bir kullanım şekli belirleyebilirsin.

Paylaşım periyodunu önemse

Sosyal ağlarda ne sıklıkla paylaşım yaptığın da yine insan kaynakları departmanları tarafından incelenen bir detay. Sık paylaşım yapanların sosyal medya bağımlısı olabileceği ve mesai saatlerinde de sosyal medyada vakit geçirebileceği kanısına varılabiliyor. Ayrıca iş dışında yaptığın aktiviteler, psikolojin ve kendine ayırdığın zaman da yine yaptığın paylaşımlarla kendini ortaya koyuyor. Hatta kimleri takip ettiğin bile sana dair önemli ipuçları veriyor. Şunu diyebilirsin: “Şirketin işi mi yok benim sosyal medyamı takip edecek?” Evet, çünkü işi sensin.

Artık iş hayatında sergilediğin kimliğinle sosyal medya profilinin örtüşüp örtüşmediği sandığından çok daha önemli hale gelmiş durumda. Sosyal medya kimliğin, nüfus cüzdanın gibi oldukça önemli. Hem yaşamın hem de kariyerin için doğru adımlar atmanda sosyal medyanın da önemli oldukça büyük.

Elbette tüm bu anlattıklarımı işe alım sürecinde baz almayan kurumlar mevcut; ancak sosyal medya alanında katı politikaları olan kurumlar da azımsanmayacak ölçüde.

Kısacası ne yapmak istiyorsan, hesaplarını da ona göre yönet. Sosyal medya hesaplarının da kimliğinin bir parçası olduğunu unutma.

Konuk Yazar: Serkan Eskalen/Dijital İletişim Danışmanı

Kaynak: Hürriyet