Bir iş teklifine  “Evet”  demek, çok zor bir karar. Teklif çok istediğiniz bir iş yerinden gelse de düşünülmesi gereken pek çok ayrıntı var. Örneğin; acaba yeni işiniz istikrarlı olacak mı? Mutlu olacak mısınız? Yeni ofisinizdeki insanlarla iyi anlaşacak mısınız? Bu kritik soruları cevaplamadan önce eksisi ve artısı ile kapsamlı bir liste yapmak gerekiyor.

Hepimiz yeni bir işe başlamadan önce kararsız kalabiliriz. Maaş, çalışma şartları ve işin yanı sıra yeni ofiste mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışmak da ilk düşündüğümüz durumların başında gelir. Böyle hissetmek ve stresli olmak son derece normal. Çünkü yeni başlangıçlar umut dolu olsa da her zaman bir nebze stresi de içinde barındırır.

Bu nedenle iş teklifini kabul etmeden önce kendinize sormanız gerekenler var:

Heyecanlı mıyım?

Heyecanlı hissetmek yeni bir başlangıç yapmak üzereyseniz son derece pozitif bir işaret. Yeni iş için heyecan duymak değişikliğe hazır olduğunuzu gösteriyor. Yeni yapacağınız işin hayatınıza yenilik katacağını düşünüyorsanız ve bu size heyecan ve merak duygusu aşılıyorsa belki de değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir.

heyecanli-

Şirket vizyonu yeteneklerimle örtüşüyor mu?

İş teklifinin geldiği firmanın kurumsal yapısını incelemek çok önemli. Eğer uzun süre çalışabileceğiniz bir çalışma ortamı arayışındaysanız öncelikle şirket vizyonuna ve hedeflerine odaklanmak gerekiyor. Yeteneklerinizin ve özelliklerinizin firma ile uyumlu olduğunu düşünüyorsanız bu da yeni iş teklifini olumlu değerlendirmek için güzel bir işaret. Eğer uyumsuzsa biraz daha düşünmekte fayda var.

yetenek-

Maaş beklentim nedir?

Yeni bir iş söz konusu ise elbette beklenti eski iş yerinden aldığımızdan daha fazla maaş almak. Ne kadar maaş istediğinizi iyi düşünmelisiniz. Yapacağınız iş çok iyi fakat maaş azsa buna bir süre “Evet” diyebilir misiniz? Yoksa geçinmek için belirli bir miktar belirlediniz mi? İleride mutsuz olmamak için maaş konusunda kendinize dürüst olmalısınız.

maas

Yoğun ve stresli bir işe hazır mıyım?

Yeni bir iş daha çok stres, daha yoğun ve uzun çalışma saatleri demek olabilir. Buna hazırlıklı olup olmadığınızı iyi ölçmek gerekiyor. “Sosyal hayatım da çok önemli” diyor ve mesaiye kalmadığınız bir işte çalışmak istiyorsanız iş teklifini de buna göre değerlendirmeniz gerekiyor.

Kendimi geliştirebilir miyim?

Yeni işin yeteneklerinize uyması kadar sizi geliştirmesi de önemli. Eğer kariyerinizin ilerlemesini istiyorsanız değişen iş dünyasına uyum sağlamak, yeteneklerinizi geliştirmek ve gerekirse yeni şeyler öğrenmek için fırsatlar yaratmalısınız. Bu nedenle söz konusu işin size yapacağı katkıları mutlaka düşünün.

kariyerr

Çalışma ortamı bana uygun mu?

Çalışma ortamının nasıl olduğu istikrarlı ve huzurlu bir çalışma biçimi için çok önemli. Bu nedenle plazada mı, evde mi, küçük bir ofiste mi ya da yüzlerce kişinin çalıştığı bir açık ofiste mi çalışmak istiyorsunuz iyi düşünün. Yeteneklerinizi ortaya koyabileceğiniz yerin neresi olabileceğine odaklanarak iş teklifini değerlendirmek gerekiyor.

calisma-ortami

Yöneticimle anlaşabilir miyim?

Elbette sadece iş görüşmesinde bunu anlamak çok zor. Ancak yine de ilk izlenim önemli. Yöneticiniz olacak kişinin karakteri ile uyum sağlayabileceğinize inanıyor musunuz düşünün. Huzurlu ve verimli çalışmak için bu konuda doğru adım atmak gerekiyor.

Bu sorulara dürüst bir şekilde cevap vermek yeni iş teklifine nasıl baktığınız ve kabul edip edemeyeceğiniz noktasında size rehberlik edebilir. Kendinize karşı dürüst olun ve artıların eksilerden çok olmasına dikkat edin.