Arşivler

İş aramak için en uygun zaman Ocak ayı

Zam oranlarının ve performans değerlendirmelerin sonuçlanmasıyla birlikte yeni yıl birçok çalışan için yeni bir başlangıç anlamına da geliyor. Bu nedenle de Ocak ayı çalışanlar için yeni iş arayışlarının yükselişe geçtiğini bir dönem olarak gerçekleşiyor. İş arama sitesi Monster‘a göre yeni yılın ilk çarşambası iş aramaya başlamak için en uygun gün olarak açıklanıyor. İstatistikler dünyada özellikle Ocak ayının iş arama açısından çok aktif geçtiğini gösteriyor. 

is-arama

Her yeni yıl öncesi çeşitli kararlar alınır. Tatil ve kişisel gelişime dair planlar yapılır, sağlıkla ilgili sözler verilir ve çoğunlukla “Yeni bir işe hazır mıyım? Var olan işimden memnun muyum?” soruları da akıllara gelir. Türkiye’de özellikle zam oranlarının Ocak ayı itibariyle açıklanması ve performans değerlendirmelerin sonuçlanmasıyla birlikte farklı alternatifler değerlendirilmeye başlanır.

Monster sitesi yaptığı araştırmaya göre Ocak ayının bu değişim için son derece uygun olduğunu belirtiyor. İş başvuruları genelde ilk Çarşamba artıyor, ay boyunca da dinamik bir şekilde devam ediyor. Ocak ayının Aralık ayından daha etkin olması ise Aralık ayının genelde tatil planları ve yeni yıla giriş heyecanı ile geçmesi ile ilişkilendiriliyor. Ocak ayının gelişi ise artık planların gerçekleştirilmesi gerektiğine dair bir işaret fişeği olarak algılanıyor.

Yeni yıl dileklerle geliyor

Ocak, yeni yılın başlangıcı ve hayatımızda değişmesini istediğimiz pek çok şeyin de hatırlatıcısı. Bir seneyi daha mutsuz geçirmemek için “Harekete geçmeliyim!” hissinin baskın olduğu bir ay. Geçim sıkıntısından kurtulmak için maaş zammı beklentisi, tüm potansiyelimizi kullanabileceğimiz verimli bir iş, yeni ve gelişime değer veren bir yönetici, farklı çalışma arkadaşları hayallerimiz arasında yer alabilir.

is-arama1

Peki sadece iş arayanlar olarak bu değişikliklere hazır olmak mı Ocak ayını iş aramak ve bulmak açısından özel bir ay yapıyor? Elbette değil. Bütçelerin yeniden oluşturulduğu, stratejilerin ve planlamaların yapıldığı, hedeflerin belirlendiği şirketler de tıpkı adaylar gibi yeni yıla daha güçlü ve yenilenmiş girmek istiyor. Dolayısıyla işgücünde yenilik ve yeni hedeflere uygun aday arayışları şirketlerin de Ocak ayında daha yoğun bir aktif arayışlarının olduğunu gösteriyor.

Sadece işinden memnun olmayanlar iş aramıyor

CareerBuilderda İnsan Kaynakları Uzmanı olan Rosemary Haefner, yaptıkları anketlerde her 5 çalışandan birinin mutlaka her zaman iş ilanlarına baktığını söylüyor. Y kuşağı ise yine sürprizlerle dolu. Yüzde 30’u her yılın sonunda mevcut işlerini bırakıp yeni bir işe başlamaya hazır.

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.