İstediğiniz işi elde etmek için kendinizi iyi ifade ettiğiniz bir video, başvuru yaptığınız firmalarda bir adım öne çıkmanızı sağlayan önemli bir araç olarak yer alıyor. Özgeçmişinizdeki bilgilerin yanı sıra videoda anlatacağınız farklı yönlerinizle İnsan Kaynakları uzmanlarının dikkatini çekebilirsiniz. 

İş başvurusu videosu yeni dönemin öne çıkan trendlerinden biri. Ancak videoyu çekerken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Nasıl giyinmeniz gerektiği, videonun nerede çekilmesinin daha iyi olacağı, konuşma diliniz, videonun uzunluğu ve  mutlaka nelerden bahsetmeniz, neleri ise asla söylememeniz gerektiği gibi dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var.

İşte video ile iş başvurusu yapmak isteyenlere önemli püf noktaları:

Videonun sektöre uygun olduğundan emin olun

“Çok yaratıcıyım, çok güzel bir video yapabilirim” demek maalesef yetmiyor. Bir video ile iş başvurusu yapacaksanız, öncelikle işe uygun bir video yapmak gerekiyor.  Eğer başvurulacak iş tasarım, medya veya reklam sektörü ile ilgiliyse yaratıcı olmak önemli olabilir ve videonun içerisine biraz eğlence katılabilir. Ama başvuracağınız iş daha kurumsal bir duruşun gerektirdiği bir sektörde yer alıyorsa deneyimlerinizi ve  yeteneklerinizi anlaşılır ifade etmeniz daha doğru olacaktır. Bu nedenle başvuracağınız kurumun kültürünü, geleneksel olup olmadığını iyi araştırmalısınız. Kısacası video çekmeye koyulmadan önce iyi bir saha araştırması yapmayı ihmal etmeyin.

firma-video

Sadece CV’nizi okumayın

Sadece CV‘nizden bahsettiğiniz bir videonun etkili olmayacağı açık. Bunu zaten yazarak yapabiliyorsunuz. Yetenekleriniz, hayalleriniz, plan ve projelerinizi kapsayan bir konuşmayı videoya yerleştirmeniz gerekiyor. İnsan Kaynakları uzmanlarının sizden etkilenmesini istiyor ve gerçekten fark yaratmayı amaçlıyorsanız ne çok samimi ne de çok ciddi içerikli bir video yapmaktan kaçınmalısınız. Firmaya özgeçmiş bilgilerinizin yanı sıra neden sizi seçmeleri gerektiğini mutlaka anlatın.

kamera-ve-cocuk

Kısa olmasına dikkat edin

İnternet dünyasında hiçbir çok uzun yazı okunmadığı gibi hiçbir uzun video da izlenmiyor. Bu nedenle videonuzu az ve öz bir içerikle kurgulayın. En önemli bilgileri ve söylemek istediğiniz ekstra şeyleri birleştirerek videonuzu hazırlayın. Bunun için bir dakika genelde uygun süre olarak kabul ediliyor. Altına düşmemeye ve üstüne çıkmamaya dikkat edin.

Yaratıcı olmaktan korkmayın

Sektöre uygun olmakla birlikte yaratıcı bir video herkesin dikkatini çekecek ve sizi adaylar arasında parlatacaktır. Bu nedenle videoda uygun olan yerlerde görsel, animasyon gibi kurgular da kullanılabilir. İşin sırrı hem yaratıcı hem de profesyonel olmaktan geçiyor. Dozunda espri, rahat bir ses tonu, saygılı ama içten bir ifade ve aklınızdaki o yaratıcı fikirle birlikte ideal videoyu çekmeniz hiç de zor değil.

yaratici

İzleyin ve özeleştiri yapın

Öncelikle bir test videosu hazırlayın ve bunu mutlaka izleyerek bir özeleştiri yapın. Videonuzun aileniz ve arkadaşlarınız tarafından izlendiğini hayal edebilir ve hatta onlara izletebilirsiniz. Alacağınız tepkiler olumluysa videonuz kendini doğru ifade ediyor demektir.

Kariyer.net’te yer alan özgeçmişinize de Selvi Videolu Özgeçmişinizi ekleyebilir ve firmaların dikkatini çekebilirsiniz.

selvini-cek