Arşivler

5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

İş görüşmelerinin en çok sorulan soruları arasında yer alan bu soru, iş arayanların kariyer planlarıyla ilgili önemli mesajlar veriyor. Klişe gibi görünse de iş arayan kişinin hayata bakışını bir nebze özetliyor. Bu soru sadece iş görüşmeleri için değil kendiniz için de önemli. Doğru cevabı bulmak için ise önce cevaplaması kolay olmayan ve üzerinde düşünülmesi gereken başka soruları net bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Beş yıl sonrasını öngörebilmek oldukça zor. Ama en azından ne yapmaktan keyif aldığımızı ve hayallerimizin ne yönde olduğunu anlayabilmek mümkün. Bunun için kendimizi iyi tanımak, yeteneklerimizi tanımlamak ve tercihlerimizi sorgulamak gerekiyor. Mevcut işinizde beş yıl sonra mutlu olacak mısınız? Kendinizi nerede görüyorsunuz? Başvurduğunuz yer beş  yıl sonra da çalışabileceğiniz yer mi?

Sorunun cevabı aşağıdaki soruları doğru cevaplamaktan geçiyor:

Çalışma ortamım nasıl olmalı?

Çalışmak istediğiniz yer ev mi, şehirde konforlu bir ofis mi, yoksa sakin bir sayfiye yeri mi olmalı. Bunu iyice düşünmelisiniz. Bu sorunun cevabı kariyer yolunda beş yıl sonrasına dair fikir sahibi olmanın başlangıcı sayılabilir.

calismaortami

Kendi işimi mi yapmak istiyorum?

Herkes hayatının bir döneminde kendi işini yapmak ister. Oysa iş sahibi olmanın da ciddi sorumlulukları var ve bunu deneyimleyen kişiler tekrar bir ofiste çalışma fikrine dönebiliyor. Bu durumda “Kendi işim mi yoksa maaşımın ve sosyal haklarımın belli olduğu kurumsal bir şirket mi?” sorusunu doğru yanıtlamak önemli.

Nasıl kıyafetlerle işe gitmek istiyorum?

“Takım elbise veya topuklu ayakkabı bana göre değil, kıyafetimi değil işimi düşünmek istiyorum”  mu diyorsunuz ya da “Kurumsallık iyidir, her gün tıraş olmak ve bakımlı olmak tam bana göre” diyenlerden misiniz? Bu soruyu doğru yanıtlamak beş yıl sonra olmak istediğiniz yere dair önemli ipuçları içeriyor.

happycalisan

Çalışırken seyahat etmek beni mutlu eder mi?

Ofiste ya da evinde mutlu mutlu çalışan ya da dışarıda olmayı tercih eden çalışanlar olarak iki gruptan bahsedilebilir. İş yaşantınızın sizi strese sokmaması ve beş yıl sonra hâlâ işinizden keyif almak için bu sorunun cevabını doğru vermek önemli.

work-travel

2020’de ne kadar maaş almak isterim?

Ekonomideki değişken veriler bu durumda doğru tahminleri yapmamıza engel olabilir. Ama “2020’de şu kadar kazansam iyi olur” diye düşündüğümüzde yaklaşık bir rakam da aklımıza geliyor olmalı. Maaş beklentinizi de hesaba katarak beş yıl sonrasına dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Yönetici olmak istiyor muyum?

Yönetici olmak demek daha çok sorumluluk, daha çok çalışmak ve beraberinde daha çok stres demek olabilir. O halde beş yıl sonra bu tür bir hayata hazır olacak mısınız? Bunu iyi düşünmelisiniz.

leaderr

Hangi şartlarda 5 yıl sonra hâlâ aynı işi yapmaya devam edebilirim?

Bu soruyu cevaplamak için bir liste yapmak önemli. Öncelikleriniz, maddi beklentiler, çalışma koşulları, yapmak istediğiniz iş ve yetenekleriniz bu noktada devreye giriyor. Bunları belirledikten sonra gelecekte o işi yapıp yapamayacağınıza karar vermek kolaylaşabilir.

Hayal kuruyor muyum?

Maalesef çoğunlukla hayal kurmuyoruz. Oysa hayal kurmak, kişiyi mutlu eden bir iş sahibi olmak adına çok önemli. Çocukken sıklıkla kurduğunuz bir hayal bile geleceğinizi mutlu geçirmenizde çok etkili olabilir. İşe hayal kurmaktan başlayabilirsiniz. Gözlerinizi kapayın ve nerede, ne yaparken iyi hissettiğinizi gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın.

hayal

Bu sorulara dürüst yanıtlar vererek işe başlayabilirsiniz. Kendinizi beş yıl sonra üretken ve yaptığı işten mutlu bir halde bulmak için listenizi yapmaya başlayın ve iş görüşmelerine giderken bu soruları aklınızın bir köşesinde bulundurun.

 

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.