Arşivler

Özgeçmişini kısaltman akıllıca mı?

Kalifiye bir çalışan olarak özgeçmişine şimdiye kadar yaptığın her işi dahil etmek isteyebilirsin. Peki, bu gerçekten doğru mu? Özgeçmişine uzmanlık alanını destekleyen deneyimlerini mi yoksa tüm deneyimlerini mi yazmalısın? Kariyer Rehberi’nde bugün bu sorunun cevabını aradık.

Yıllar geçip deneyimlere yenileri eklendiğinde özgeçmişlerin sayfa sayıları da gittikçe artıyor. Hâl böyleyken adaylarda da ortak bir soru gündeme geliyor: “Her deneyimimi özgeçmişime eklemeli miyim?” Bu soruya kariyer uzmanlarının yorumlarıyla cevap aradık.

Doğru ve yeterli bilgi vermek önemli

Özgeçmiş stratejik kişisel bir pazarlama aracıdır. İş başvurusu ise tam açıklama gerektiren imzalı, yasal bir belgedir. Bu nedenle başvurduğun pozisyona uygun olan deneyimlerini ön plana çıkarmak için yeni bir düzenleme yapsan da kimliğinle ilgili verdiğin bilgiler güncel ve doğru olmalı.

Kariyer uzmanlarının çoğu bu görüşü şu sözlerle destekliyor:

Profesyonel özgeçmiş yazarı Tracy Parish, bir özgeçmişin basitleştirilmesinin işe yarayabileceği durumlar olduğunu savunuyor ve “Özgeçmişinize şimdiye kadar yaptığınız her şeyi dahil etmek zorunda olmasanız da dozu iyi ayarlamanızda fayda var. Neye karar verirseniz verin asla yalan söylemeyin” diyor.

Global insan kaynakları şirketi Lee Hecht Harrison Knightsbridge’in kıdemli başkan yardımcısı Robert Hosking ise “Özgeçmişinizi kısaltıp kısaltmamanız gerektiğini belirlemeden önce dikkatlice düşünmelisiniz. İşverenler, iş arayanların iş geçmişlerini, eğitimlerini ve kimlik bilgilerini online olarak veya referanslar yoluyla kolayca öğrenebilir. Bu nedenle dürüst olmalısınız” diyor.

Yönetici araştırma ve liderlik danışmanlık şirketi yöneticisi Carrie Stone: “İş arayanların ilgili bilgileri saklamasını önermiyoruz. İş arayanlar kimlik bilgilerini yanlış beyan ederlerse, dürüst olmadıkları görülür ve işverenler dürüstlüklerini sorgular” sözleriyle yine benzer bir görüşü destekliyor.

Georgia Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü ve Headhunters olan William Finlay da iş arayanların özgeçmişlerini kısaltmaması gerektiğini ifade ederek: “Yanlış beyan, eğer ortaya çıkarsa anlaşmayı bozar, çünkü adayın dürüstlüğünü sorgulatır” diyor.

Deneyimi fazla olan çalışanlar ne yapmalı?

Özgeçmişi basitleştirmenin genellikle iyi bir fikir olmadığı ve doğru bilgi vermenin önemli olduğu konusunda uzlaşan uzmanlar, özgeçmişlerini kısaltmak istemeyen deneyimli adaylar için şu 3 stratejiyi uygulamayı öneriyor:

Özelleştirme

Parish: “Dikkat çekmek için özgeçmişin özel olarak tasarlanması, doğru bilgiler içermesi ve başvurulan pozisyona uygun olan niteliklerin ön plana çıkarılması gerekir” diyor. Bu nedenle deneyimini ön plana çıkaracak noktalara ağırlık vererek kritik bilgileri içeren bir özet çıkarmak önemli.

Özetleme

Hosking: “Başvurduğunuz pozisyonla alakalı olmayan ayrıntıları atlamak bazen daha iyidir. Örneğin, 10 yıl önce lisede geçici olarak yaptığınız ve başvurduğunuz pozisyonla alakalı olmayan bir işi özgeçmişinize yazmanız size çok da bir şey kazandırmayacaktır” sözleriyle benzer bir fikri paylaşıyor.

Olası eleştirilere hazırlıklı ol

Stone, başvurulan pozisyonla ilgili yöneltilebilecek olası eleştirel sorulara hazırlıklı olmak gerektiğini, bunun için gerekirse bir ön yazı hazırlamanın iyi bir taktik olacağını söylüyor ve ekliyor: “İşverenlerin endişelerini anlamaya çalışın ve ardından bu endişeleri gidermeye çalışın.”

Kaynak: Monster

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Özden, Bilgi Üniversitesi’nde İnteraktif Pazarlama alanında yüksek lisans yapmıştır. Lisans öğreniminin ilk yıllarında TRT Haber’de asistan muhabirlik yaparak meslek hayatına başlamıştır. Mezun olduktan sonra farklı dönemlerde TV8 Haber ve Cem TV’de; yapımcı, yönetmen ve editör olarak görev almıştır. Dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte editoryal deneyimini online platformlara taşımış, Markafoni’de ve Mudo’da içerik editörlüğü yapmıştır. Kurumsal markalar için freelance SEO editörlüğü de yapan Özden, 2018 yılı itibarıyla kariyerine, Kariyer.net içerik editörü olarak devam etmekte ve online/offline içerik üretmektedir.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.