Çalışanlarınızın güne iyi başlamaları ve tüm gün boyunca motivasyonlarını yüksek tutup, verimli çalışmalarını sağlamak aslında sizin elinizde… Yöneticilerin davranış ve tutumlarının çalışanların günlerinin şekillenmesinde oldukça önemli olduğu kabul gören bir gerçek.

motive1

Özellikle yapılan işin zaman içinde değişmesi, çalışanlarda size olan güven azalmasına neden olabilir. Davranışlarınız, yüz ifadeniz ve sözleriniz çalışanlarınız için çok önemlidir. Sizin kimi zaman önemsemeyeceğiniz bu noktalar, onların günlerinin nasıl geçeceğine dair önemli ipuçlarını barındırır.

Güne iyi başlamaya özen gösterin

Ofisten içeri adım attığınızda güler yüzlü ve dinamik olmanızın çalışanlarınız üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Asık suratlı bir yöneticinin ofise gelmesi çalışanları hem tedirgin eder hem de bugün sizden uzak durmaları gerektiğini düşündürür. Bu durum da, daha sabahın ilk saatlerinden itibaren çalışanların moralinin bozulmasına, ofisteki çalışan-yönetici iletişiminin zayıflamasına ve sonuç olarak da ofis ortamının gerilmesine neden olur. Tabii ki herkes hergün iyi olmak ve etrafına pozitif enerji saçmak zorunda değil.. Herkesin olduğu gibi yöneticilerin de kötü günlerinin olması çok doğaldır; ama siz sıradan bir çalışan olmadığınız ve yönetiminizde çalışan birçok personel olduğu için onların sorumluluğunu da üstlenmiş bir durumdasınız. Bu nedenle sizin kendinize çok daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Ofise dinamik bir şekilde girmek, tüm çalışanlarınızı selamlamak ve mümkün olduğunca sabahları ofisi dolaşıp nasıl olduklarını sormak, çalışanlarınızın üzerindeki sabah mahmurluğunu kaldıracak ve onları bir an önce işlerinin başına geçmeleri konusunda hareketlendirecektir. O günün iyi ve verimli geçeceğinin işaretini sabahın ilk saatlerinde çalışanlarınıza vermeniz, personel motivasyonunda oldukça önemlidir. Bu nedenle ofis kapısından adım atmadan önce, onların ve sizin kazancınızın açısından bir kez daha kendinizi tartın.

Sihirli kelimeler…

Çoğu zaman yöneticiler çalışanları için çok fazla anlam taşıyan kelimeler söylediklerinin bile farkında olmayabilirler. Çalışanlar için yöneticileri tarafından kendilerine teşekkür edilmesi ya da yaptıkları işte çok başarılı olduklarının söylenmesi onları onore edici bir davranıştır ve bu tek bir söz bile o çalışanın bütün gün yüksek performans ile çalışmasını sağlayabilir.

Yöneticim benden ne bekliyor?

Çalışanlarınıza verdiğin görevleri, bunların içeriklerini, son teslim tarihlerini ve gerekli tüm diğer ek sorumlulukları çalışanlarınızın tam anlamıyla kavradığından emin olun. Kimi zaman siz herşeyi tam anlamıyla ifade ettiğinizi düşünseniz de kimi mesajlar tam yerine ulaşmamış olabilir. Özellikle çalışanlarınız size soru sormaktan çekiniyorlarsa ya da projenin ortasında daha önce belirttiğiniz herhangi bir konuda bir değişiklik olmuşsa, eksik iletişimden kaynaklanan kimi yanlış anlamalar meydan gelebilir. Sizin projeye yeterince hakim olmadığınızı ve işi yürütmenin daha iyi bir yolunu bulduğunuz için çalışma şeklini ve programını değiştirdiğinizi düşünebilirler. Bu nedenle projelerde oluşan değişiklikler hakkında çalışanlarınıza tam rapor sunmanız ve değişimin nedenleri hakkında onları bilgilendirmeniz sizin açınızdan çok daha iyi bir tutum olacaktır.

Etkili geribildirim

Çalışanlarınız sorumlulukları ve bitirdikleri projeleri hakkında sizden görüş almayı isterler. Sonuçların sizin için olumlu ya da olumsuz olduğunu bilmeleri onların açısından son derece önemlidir. Hatta sizin fikirlerinizi projeleri tamamlandıktan hemen sonra almayı isterler. Bu nedenle düşüncelerinizi onlarla paylaşın. Proje devam ederken onlara yol gösterici toplantılar düzenleyin ve etkili geribildirim oluşturmaya gayret edin.

Siz bir lidersiniz

İyi bir lider her şeyden önce çalışanlarını yönlendiren, onları motive eden ve onlara sahip çıkandır. Onları kariyerlerinde daha iyi yerlere gelmeleri ve daha başarılı işler çıkarmalarında yönlendirmek bu nedenle çok önemlidir. Çalışanlarınızla belli aralıklarla toplantılar düzenleyin. Onlara verdiğiniz değerden ve nasıl daha iyi ve başarılı bir firma olabileceğinizden bahsedin. Çalışanlar için nasıl daha verimli olabileceklerini öğrenmek başarılı bir kariyere adım atmada en önemli adımı oluşturmaktadır.